Jak czytać skład kosmetyków?

0
1110

Kupując nowe produkty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała rzadko kiedy skupiamy się na ich składzie, zazwyczaj do podjęcia ostatecznej decyzji wystarczą nam informacje znajdujące się na przedzie etykiety opakowania. Dzisiaj podpowiemy Ci na co należy zwrócić szczególną uwagę czytając skład kosmetyków, dodatkowo w dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji dotyczących tego jakich substancji warto unikać by móc cieszyć się zdrową skórą.

Dlaczego należy czytać skład kosmetyków?

Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista, to ostatnio przeprowadzone badania dowiodły iż tylko nieliczny procent polek przez zakupem kosmetyku zapoznaje się z informacjami dotyczącymi jego składu.
Teraz zastanów się ile razy nowo zakupiony krem do twarzy lub balsam do ciała, który sprawdził się rewelacyjnie u innych osób u Ciebie wywołał alergię? Każda z nas ma inny rodzaj skóry, jedne są nieco bardziej wrażliwe drugie mniej, nie wszystkim więc będą odpowiadały te same produkty. Jeżeli wiesz, które ze składników występujących w kosmetykach nie służą Twojej skórze to pamiętaj o tym by wybierać te produkty, które są ich pozbawione, najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest właśnie zapoznanie się ze składem, który z reguły umieszczony jest z tyłu opakowania.
Informacje o tym jak prawidłowo czytać skład kosmetyków znajdziesz poniżej.

INCI – analizujemy skład kosmetyku krok po kroku

INCI z języka angielskiego oznacza International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, w wolnym tłumaczeniu na język polski „międzynarodowa nomenklatura składników kosmetycznych”, prościej mówiąc skład danego wyrobu kosmetycznego. Skrót INCI bądź „ingredients” widnieje na każdym produkcie kosmetycznym, nazwy substancji chemicznych są zawsze opisane w języku angielskim natomiast substancje roślinne jak i te pochodzenia zwierzęcego w języku łacińskim.

Sprawdzając skład kosmetyku musisz wiedzieć, że w pierwszej kolejności producent wypisał te składniki i substancje chemiczne, których w danym produkcie jest najwięcej. Poszukując kosmetyku idealnego, zwróć uwagę czy w składzie znajduje się substancja czynna, która pomoże Ci uporać się np. z wypryskami lub przesuszającą się skórą. Niestety bardzo często zdarza się tak, że pomimo zapewnień ze strony producenta produkt nie jest tak skuteczny jak by się mogło wydawać.

Jak czytać skład kosmetyków?

Jakich składników należy unikać?

W ostatnich czasach dużo słyszy się o parabenach i silikonach, które pozytywnie wpływają na konsystencję kosmetyku ale niestety odpowiedzialne są za wywołanie alergii i podrażnienia wrażliwej skóry. Unikaj kosmetyków z dużą zawartością substancji barwiących oraz zapachowych. Jeżeli Twoja skóra ma skłonności do zapychania się na co reaguje powstawaniem niedoskonałości, zwróć uwagę na to by w produkcie nie znalazła się gliceryna, lanolina lub wazelina czyli substancje silnie natłuszczające, które tworząc warstwę ochronną na skórze mogą zapychać gruczoły łojowe powodując ich zapychanie.

Wybieraj kosmetyki naturalne lub te przebadane dermatologiczne, które odpowiednie są dla posiadaczek skór delikatnych i podatnych na podrażnienia. Im skład kosmetyku będzie krótszy tym Twoja skóra będzie zdrowsza – w tym wypadku śmiało możemy stwierdzić, że im mniej tym lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here