Ściany

0
1354

Na wstępie sprawdzamy czy haki i gwoździe, z których zdjęto obrazy i lustra, nie są obluzowane. Jes’li tak, wyjmujemy je, okręcamy watą lub kawałkiem starej, miękkiej szmatki, zanurzonej w kleju biurowym i wsadzamy w poprzednie miejsce, pobijając młotkiem. Po całkowitym wyschnięciu kleju można bez obawy wieszać z powrotem obrazy.
Sposób odkurzania ścian zależy od rodzaju ich wykończenia:

 

Ściany malowane farbą klejową omiatamy szczotką owiniętą w kawałek czystej gazy czy ściereczkę (przygotowaną jak do odkurzania sufitu) lub odkurzaczem, zawsze czyszcząc prostopadle do podłogi, z góry na dół. Wyraźniejsze plamy wycieramy miękką gumką do ołówka.
Ściany malowane farbą emulsyjną można myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości detergentów. Spłukuje się je czystą wodą za pomocą gąbki. Jeśli jednak mamy obawy czy malarz prawidłowo położył farbę, lepiej zastosować wywar z otrąb pszennych:

1 kg otrąb gotować przez 25 min. w 6 l wody, przecedzić i ostudzić. Do letniego wywaru wlać amoniak (1 łyżkę stołową na 1 l) i w otrzymanym płynie maczać gąbkę, dobrze odciskać  i przecierać ściany z góry na dół. Spłukiwać gąbką w czystej wodzie, często zmienianej i uważać, żeby nie porobiły się zacieki. Ściany wycierać do sucha miękką flanelką.
Ściany malowane farbą olejną myje się gąbką maczaną w ciepłej mydlanej wodzie. Nie szorować! Myć małymi odcinkami, zaczynając od dołu, gdyż woda, spływająca z góry na brudne ściany, pozostawia ślady trudne do usunięcia. Spłukiwać czystą wodą przy użyciu gąbki, tym razem z góry do dołu. Wycierać do sucha.


Ściany pokryte tapetą niezmywalną
 czyścimy za pomocą odkurzacza lub szczotką owiniętą szmatką czy gazą. Na tłuste plamy nakładamy papkę z magnezji i benzyny ekstrakcyjnej (ostrożnie: ogień!). Inne plamy wycieramy miękką gumką do ołówka lub skórką czerstwego chleba.
Ściany pokryte tapetą zmywalną przecieramy gąbką, tak jak malowane farbą olejną.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMycie okien
Następny artykułOdkurzanie i mycie sufitu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here