Mycie okien

0
2233

Sztuka mycia okien

Czyste okna sprawiają, że wnętrze od razu wygląda inaczej. To, jak często trzeba myć okna z zewnątrz, zależy od okolicy, w jakiej mieszkasz. Okna mieszkań lub domów znajdujących się w mieście należy myć częściej. Jeśli w twoim domu nie ma palaczy, wystarczy, że umyjesz okna od wewnątrz trzy lub cztery razy w roku. Sztuka mycia okien

Oczywiście można kupić specjalne płyny do mycia okien, ale po co, skoro w łatwy sposób i mniejszym kosztem możesz sama zrobić taki płyn. Wystarczy wlać wodę z octem, zmieszane w proporcjach 8:1, do plastikowego spryskiwacza do kwiatów. Ocet usunie z szyb tłuszcz i nada im piękny połysk.

Lśniące szyby bez smug:

Spryskaj okna niewielką ilością wody z octem, wytrzyj do sucha zgniecionymi gazetami.

Zawieś na karniszu wieszak na ubrania i przewieś przez niego zasłonę, a unikniesz zamoczeń podczas mycia wewnętrznej strony okna.

 

Gąbką, zamoczoną w ciepłej, mydlanej wodzie przecieramy skrzydła okienne i ościeżnice (futryny), często spłukując gąbkę i zmieniając wodę. Płuczemy czystą wodą, również korzystając z gąbki, i wycieramy do sucha miękką szmatką.

Nieomal każda gospodyni ma swój ulubiony sposób mycia szyb i uważa go za najlepszy. Jedne używają wody z dodatkiem detergentów, spłukują szyby i wycierają do sucha miękką szmatką. Inne myją tamponem z gazety zwilżonej denaturatem, jeszcze inne wolą preparaty  lub też wodę z dodatkiem amoniaku (1 łyżka stołowa na 3 l). Każdy sposób jest dobry, jeśli w wyniku tych zabiegów szyby będą lśniły czystością.
Kto nie lubi myć szyb na mokro niech nałoży na nie papkę z magnezji i octu. Suchym gałgankiem przeciera się następnie szybę kolistymi ruchami, podkładając pod okno sporo gazet, aby spadający biały proszek nie zabrudził podłogi. Jeśli na szybach pozostały ślady zaschniętej farby po niedawnym odnawianiu mieszkania, można je zdrapać ostrą żyletką bardzo delikatnie, aby nie porysować szkła.

Tłuste plamy, np. po świeżym kicie, ściągnie przekrajana na pół cebula. Jeśli przypadkiem w czasie mycia pęknie szyba, a chwilowo nie ma mowy o wymianie na nową, trzeba szczelinę posmarować szkłem wodnym, które przez dłuższy czas przytrzyma pęknięte części.
Matowe szyby w drzwiach wewnątrz mieszkania myje się gorącą wodą z octem w proporcji 2:1 (dwa razy więcej wody niż octu). Maczać w tym roztworze miękką szmatkę, przecierać szyby, natychmiast spłukiwać i osuszać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrzwi
Następny artykułŚciany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here