Planowanie posiłków z dzieckiem

0
1248

Zachęcaj dziecko do pomocy w planowaniu i przygotowywaniu posiłków oraz w sprzątaniu. Osoby, które pomagają w przygotowywaniu posiłków, są bardziej zainteresowane ich jedzeniem! Pozwól dzieciom dokonywać wyboru. Przygotowanie posiłku stanie się dla wszystkich przyjemnym doświadczeniem i pozwoli uniknąć próby sil. Możesz na przykład pozwolić dziecku wybrać filiżankę lub zdecydować, jakie owoce podacie. Możliwość wyboru, a zarazem otrzymanie określonej roli do odegrania, nie tylko zwiększy samoocenę dziecka, ale sprawi również, że będziesz mieć mniej pracy! Oto w czym mogą pomóc dzieci przy przygotowywaniu posiłków:

Planowanie posiłków
Nawet dwulatek potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy woli na obiad groszek, czy kukurydzę. Raz w miesiącu pozwalam jednemu z moich dzieci zdecydować, co będziemy jeść na lunch lub obiad. Wybór zawsze poprzedzony jest głębokimi rozważaniami i choć zazwyczaj kończy się na tym, że jemy makaron z serem, to samo planowanie posiłku rozwija zdolność myślenia i sprawia, że dziecko odczuwa zadowolenie z faktu, że ma wpływ na to, co jemy.

Kiedy jesteś razem z dziećmi w sklepie, możesz pozwolić każdemu z nich wybrać coś nowego do wypróbowania, kupić produkty potrzebne do przygotowania obiadu lub, w zależności od wieku dziecka, zaplanować cały posiłek. Zabranie na zakupy tylko jednego z dzieci może okazać się w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Sklep spożywczy jest również doskonałym miejscem do nauki kształtów, kolorów, zasad żywienia, porównywania cen produktów i matematyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here