Co może jeść roczne dziecko?

0
1731

Wraz z ukończeniem pierwszego roku życia sposób odżywiania malucha ulega pewnym zmianom. Dzieci w tym wieku mają już po kilka ząbków mlecznych, które ułatwiają im przyjmowanie oraz rozdrabnianie pokarmów, dodatkowo także ich rozwijający się organizm wykazuje zdecydowanie większe zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Roczny maluch powinien spożywać wspólne posiłki z resztą domowników, jednak jego jadłospis musi różnić się nieco od menu osób dorosłych. Czym zatem karmić roczne dziecko? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Naturalny pokarm podstawowym elementem diety malucha?

Kobiety, które decydują się na karmienie piersią zazwyczaj po roku zastanawiają się nad tym jak długo jeszcze dziecko powinno przyjmować pokarm matki. Otóż wszyscy lekarze pediatrzy są w tej kwestii zgodni – mamo póki możesz karm dziecko piersią! Żaden inny posiłek nie dostarczy dziecku tylu samo witamin i minerałów co pokarm naturalny. Oczywiście wraz z wiekiem, dietę malucha należy urozmaicać i wzbogacać o nowe smaki, zapachy i konsystencje. Postępując w ten sposób, Twoja pociecha zaspokoi zapotrzebowanie na substancje odżywcze a jednocześnie stopniowo przyzwyczajać będzie się do nowej formy spożywania pokarmów, co ułatwi Ci jej późniejsze odstawienie od piersi.

Dieta rocznego dziecka

W supermarketach znajdziesz wiele gotowych produktów w formie obiadków i przekąsek dla dzieci, które są odpowiednio dostosowane do ich wieku, nie mniej jednak zachęcamy do tego by przygotowaniem potrawy zająć się samodzielnie. Tego typu gotowe zupki zawierają w swoim składzie substancje konserwujące oraz inne ulepszacze, z którymi tak młody organizm nie powinien mieć kontaktu.

Jadłospis rocznego dziecka wzbogacony zostać powinien w świeże (najlepiej pochodzące z ekologicznych upraw) owoce i warzywa, ekologiczne ryby, jajka oraz chude mięso z kurczaka. Potrawy należy przygotowywać na parze, dzięki temu będą one nie tylko łatwiej strawne ale zachowane zostaną ich właściwości odżywcze. Zwróć uwagę również na to by porcje nie były zbyt duże, maluch wie lepiej czy jest głodny czy też nie. Zacznij od obiadów, następnie w włącz w menu również śniadania i kolacje, na które podawać możesz m.in. uwielbianą przez wszystkie dzieci kaszkę manną.

Co może jeść roczne dziecko?

Na co uważać?

Pieczony kurczak z zasmażanymi warzywami i bukietem surówek z pewnością wygląda i pachnie apetycznie ale co jest dobre dla nas, nie koniecznie jest odpowiednie dla rocznego dziecka. Nawet jeżeli maluch wykazuje zainteresowanie oraz chęć spróbowania nowej potrawy nie ulegaj tej pokusie by go poczęstować. Jako matka powinnaś dbać o jego malutki i wrażliwy żołądek, który nie poradzi sobie z przetrawieniem tak ciężkiej potrawy.

Dieta rocznego dziecka musi być lekkostrawna, unikać zatem należy podawania mu ciężkich i smażonych na oleju tłustych dań, ostrych i słonych potraw oraz niedogotowanych warzyw, niedopieczonego mięsa oraz ryb. Na to wszystko przyjdzie jeszcze czas, nim się obejrzysz a maluch razem z Tobą zajadać się będzie schabowym w panierce z mizerią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here