Ile trwa proces kupowania mieszkania?

0
1185

Cały proces od podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości do ostatecznego sfinalizowania transakcji i odebrania kluczy do własnego lokum dzieli się na kilka etapów. Sprawdź, jak wygląda i ile może trwać zakup mieszkania od dewelopera!

Ocena możliwości finansowych

Od oceny możliwości finansowych zależy, które oferty będziesz mógł wziąć pod uwagę, a które będziesz zmuszony odrzucić. Pamiętaj, że cena mieszkania to tylko część kosztów, które Cię czekają. Zakupione mieszkanie będzie trzeba przecież wykończyć i wyposażyć. Na tym etapie może się okazać, że potrzebujesz czasu na zebranie wkładu własnego do kredytu lub uporządkowanie finansów osobistych, tak aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Wybór dewelopera i nieruchomości

Jeśli już wiesz, jakimi środkami możesz rozporządzać, nadszedł czas na przegląd ofert i wybór nieruchomości. Jeśli szukasz nowego mieszkania w województwie pomorskim, zapoznaj się z ofertą dewelopera Euro Styl: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html. Weź pod uwagę czynniki takie jak:

  • Lokalizacja,
  • Standard wykończenia lokalu,
  • Użyte materiały budowlane,
  • Okoliczna infrastruktura itd.

Po znalezieniu odpowiadającego Twoim potrzebom mieszkania powinieneś jeszcze zweryfikować wiarygodność dewelopera. Sprawdź, czy firma ma odpowiednie pozwolenia, w jaki sposób finansuje budowę (środki własne czy kredyt) oraz jakie inwestycje zostały już przez nią zrealizowane. Ważnym kryterium oceny dewelopera jest ponadto jego przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Umowa przedwstępna, odbiór lokalu i umowa ostateczna

Po podjęciu decyzji o zakupie pozostaje dopełnienie formalności. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej, w której strony zobowiązują się do zawarcia ostatecznej umowy w przyszłości. Potem należy poczekać na ukończenie inwestycji i odbiór lokalu. Na zakończenie deweloper i klient zawierają ostateczną umowę, przenoszącą prawa własności na kupującego.

Na długość procesu zakupu mieszkania największy wpływ mają: ubieganie się o kredyt oraz to, na którym etapie budowy została sprzedana nieruchomość. W przypadku kupna „dziury w ziemi” oczekiwanie może trwać nawet kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here