Minimalizm w biurze

0
764

Minimalizm oraz styl skandynawski to w dalszym ciągu jedne z najpopularniejszych trendów, jeśli chodzi o aranżacje przestrzeni biurowych. Nic dziwnego, kojarzą nam się z funkcjonalnością, profesjonalizmem oraz nowoczesnością. Chociaż te dwa style często przenikają się w aranżacji biur i mają ze sobą dużo wspólnego, warto pamiętać, że nie są tym samym i istnieją między nimi znaczne różnice. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Styl skandynawski w biurze – co oznacza?

Styl skandynawski stawia na naturalność oraz czerpanie jak najwięcej inspiracji z natury – cechy tej nie znajdziemy w stylu minimalistycznym. Wyróżniają go naturalne materiały – głównie ciepłe drewno z bielą oraz jasne kolory, na przykład modne szarości. Dzieje się tak dlatego, że w krajach północnych jest o wiele mniej słonecznych dni niż na południu Europy, dlatego mieszkańcy Norwegii, Szwecji czy Dani stawiają na białe ściany oraz jasne podłogi i ściany, które nieco rozświetlą ciemne wnętrza. Dekoracje oraz dodatki są natomiast utrzymane w czarnym odcieniu. Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim? Warto stawiać głownie na elementy o prostym wzornictwie w ciepłych, jasnych odcieniach. Przykładem mogą być meble Muuto, uznawane za synonim ciepłego wzornictwa oraz funkcjonalności. Biurko wykonane z naturalnego drewna najlepiej postawić w pobliżu okna, aby zapewnić sobie jak najwięcej naturalnego światła podczas codziennych obowiązków.

Biuro w stylu minimalistycznym, czyli jakie?

Styl minimalistyczny opiera się głównie na prostocie i funkcjonalności. Zakłada, że wszystkie przedmioty znajdujące się we wnętrzu musza pełnić jakąś funkcję. Natomiast we wnętrzu nie ma miejsca na przedmioty zbyteczne. Dlatego też nie znajdziemy w nim zbyt wiele dekoracji i niefunkcjonalnych elementów wyposażenia takich jak kocyki, poduszki czy firanki. Prostota ta idzie w parze z jakością. Miłośnicy minimalizmu stawiają na jakość, a nie na ilość. W przeciwieństwie do stylu skandynawskiego, wnętrza te nie muszą być ani ciepłe, ani przytulne – mogą natomiast być surowe oraz chłodne. Dominują w nich różne kolory, a nie tylko jasne i pastelowe. Natomiast tym, co łączy oba te style jest przejrzystość oraz funkcjonalność. Jak urządzić biuro w stylu minimalistycznym? Warto ograniczyć się jedynie do kilku barw w pomieszczeniu, aby nie sprawiać wrażenia, że jest zagracone. Minimalizm ma wiele wspólnego z elegancją – najlepiej więc stawiać na wyposażenie w geometrycznych kształtach i klasycznych barwach. Jeśli chodzi o ozdoby należy się ograniczyć do zakupu niewielkiej roślinki lub stonowanego obrazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here