Chlorheksydyna – jakie ma zastosowanie?

0
1058

Chlorheksydyna cieszy się ogromną popularnością, a w szczególności w stomatologii. Z jej wykorzystaniem produkowane są różnego rodzaju kosmetyki do higieny jamy ustnej. Płyn z chlorheksydyną ma działanie antybakteryjne. Jakie jest jego zastosowanie? Kiedy powinno się go używać?

Działanie chlorheksydyny

Chlorheksydyna jest ceniona głównie ze względu na swoje silne właściwości antybakteryjne. Dodatkowo posiada działanie likwidujące wirusy i grzyby.

Od początku była stosowana w medycynie jako substancja odkażająca. Przy pomocy płynu z chlorheksydyną można zdezynfekować różnego rodzaju rany oraz narzędzia chirurgiczne.

Dużym plusem jest fakt, że jest to substancja w pełni bezpieczna dla zdrowia. Rzadko można spotkać u ludzi nadwrażliwość na jej działanie.

Zastosowanie chlorheksydyny

Płyn do płukania ust z chlorheksydyną jest bardzo często stosowany w życiu codziennym. Wszystko ze względu na jego długie i skuteczne działanie. Substancja likwiduje bakterie i zapobiega pojawianiu się nowych przez 8-12 godzin od użycia. Płyn z chlorheksydyną chroni jamę ustną przed rozwojem próchnicy. Jest polecany szczególnie do stosowania na noc.

Chlorheksydyna jest powszechnie stosowana w stomatologii. Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu jest często wykorzystywana podczas zabiegów. Co więcej, płyny z chlorheksydyną niwelują stany zapalne dziąseł i dają ukojenie w bólu.

Zalecana jest pacjentom, którzy mają problemy z nadwrażliwością zębów. Dodatkowo zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej i sprawia, że oddech jest dużo świeższy.

Chlorheksydyna powinna być stosowana podczas grzybicy jamy ustnej. Leczy afty i daje ukojenie w bólu.

Kto powinien używać chlorheksydyny?

Chlorheksydyna to substancja polecana przy wielu dolegliwościach, między innymi:

  • grzybica jamy ustnej,
  • częste krwawienia z dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów,
  • kamień nazębny lub problemy z osadzaniem się dużej ilości płytki nazębnej,
  • choroby przyzębia,
  • komplikacje po zabiegach chirurgicznych.

Środki z chlorheksydyną są zalecane po wstawieniu implantów, ponieważ odkażają i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych. Dodatkowo przyspieszają gojenie ran.

Na rynku dostępnych jest wiele środków odkażających z chlorheksydyną. Większość z nich stanowią płyny do płukania jamy ustnej. Z powodzeniem można znaleźć odpowiedni do swoich potrzeb. Należy pamiętać o zaleceniach i stosować te produkty zgodnie z och przeznaczeniem.

Chlorheksydyna wspiera leczenie wielu chorób i zapobiega powstawaniu nowych. Właśnie dlatego jest tak chętnie wykorzystywana przez dentystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here