Co jedzą wegetarianie?

0
433

Dieta wegetariańska czy dieta wegańska, która z nich jest lepsza? Obydwie są dosyć popularne w naszym kraju, każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników, nie mniej jednak to właśnie dieta wegetariańska uważana jest za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania się. Wegetarianizm to nie tylko usunięcie z codziennego jadłospisu potraw mięsnych, wegetarianizm to pewnego rodzaju styl życia oraz sposób bycia. Jak zostać prawdziwym wegetarianinem? Co na codzień jedzą wegetarianie? Odpowiedzi zarówno na te jak i na wiele innych interesujących pytań związanych z tym tematem znajdziesz poniżej – zapraszamy!

Dieta wegetariańska to dieta bezmięsna?

Tak, to jedna z podstawowych zasad wegetarianizmu, osoby przebywające na tej diecie całkowicie rezygnują ze spożywania mięsa oraz wyrobów mięsnych. Wynika to w dużej mierze z ich osobistych przekonań, bowiem w większości przypadków wegetarianie są przeciwni zabijaniu zwierząt hodowlanych na rzecz wykorzystania ich mięsa do celów przemysłowych, czyli produkcji jedzenia.
Wśród prawdziwych wegetarian nierzadko można znaleźć i takie osoby, które wegetarianami stały się tylko i wyłącznie za namową swoich znajomych lub po przeczytaniu kolejnego artykułu w gazecie. Zastanawiasz się czym na codzień żywią się wegetarianie? Otóż śmiało można powiedzieć, że ta grupa ludzi je praktycznie wszystko prócz mięsa, oczywiście są wyjątki, niektórzy tzw. wegetarianie z wyboru prócz mięsa nie spożywają również ryb i owoców morza.

Zarówno w mięsie jak i rybach znajduje się wiele cennych substancji odżywczych, których nasz organizm potrzebuje do tego by mógł prawidłowo funkcjonować. Niedobory niektórych witamin i pierwiastków mogą wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, doprowadzając do powstania groźnych schorzeń oraz chorób takich jak np. anemia (niedokrwistość).

Co jedzą wegetarianie?

Co jeść by dieta wegetariańska była zdrowa?

Decydując się na całkowite wyeliminowanie z jadłospisu mięsa oraz ryb i ich przetworów narażasz swój organizm na utratę wielu cennych substancji odżywczych, na szczęście jeżeli przestrzegać będziesz kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania się, dieta wegetariańska przyniesie korzyści nie tylko ocalonym zwierzętom ale również i Tobie. Dieta wegetariańska musi być dobrze zbilansowana, tak by zaspokoiła ona dzienne zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze.

Aby skutecznie zapobiegać niedoborom należy dbać o to by jadłospis opierał się nie tylko na samych warzywach i owocach. W menu znaleźć powinny się produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe) i zbożowe (kasza jaglana, kasza gryczana), artykuły mleczne oraz wysokobiałkowe, pamiętaj by posiłek dostarczał węglowodanów niezbędnych do wytwarzania energii oraz białka – podstawowego budulca komórek mięśniowych.

Warzywa i owoce najlepiej spożywać na surowo lub w formie pożywnych soków, gotowane i przetworzone tracą większą część witamin. Do diety włączyć należy także kiełki oraz nasiona roślin strączkowych np. kiełki słonecznika lub kiełki groszku, które bogate są w błonnik i witaminy z grupy B.
W diecie wegetariańskiej nie może zabraknąć także orzechów, tłuszczy roślinnych, nabiału i wody mineralnej !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here