Kwas hialuronowy wielu osobom kojarzy się wyłącznie z medycyną estetyczną. Niewiele z tych osób ma jednak świadomość, że jest to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie. Najwięcej kwasu znajduje się w skórze, w mazi stawowej, a także w ciele szklistym oka. Jego podstawową funkcją jest wiązanie wody. Ma właściwości ujędrniające, nawilżające, pomaga zachować sprężystość skóry. Z tego powodu często jest stosowany jako wypełniacz zmarszczek. Nasza skóra zaczyna odczuwać jego niedobory z biegiem lat, kiedy ilość cząsteczek kwasu w organizmie człowieka maleje. Aktualnie kwas znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, lecz także w kosmetyce. Stał się składnikiem wielu kosmetyków, a dzięki właściwościom nawilżającym jest odpowiedni dla osób w każdym wieku.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Najbardziej popularnym zabiegiem jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pod powierzchnię skóry. Z powodzeniem wypełnia zmarszczki i napina skórę. Jest również używany do zabiegów modelowania rysów twarzy, a także do powiększania ust. Kwas wykorzystywany w zabiegach jest chemicznie niemal identyczny jak ten występujący naturalnie w naszej skórze, dlatego jest w pełni bezpieczny. Lekarze medycyny estetycznej mają do wyboru wiele rodzajów preparatów, mogą również dobrać odpowiednią wielkość cząsteczek kwasu. Dzięki temu wstrzykiwana substancja jest w pełni dopasowana do efektów, które chcemy osiągnąć zabiegiem.

Zabieg wstrzyknięcia kwasu jest wykonywany za pomogą tępo zakończonych igieł, które przez swój kształt nie pozostawiają na skórze śladów. Preparat jest wstrzykiwany bezpośrednio do skóry, z pominięciem nerwów i naczyń krwionośnych. Wstrzyknięty pod skórę wiąże wodę, zwiększając swoją objętość, co daje efekt wypełnienia i uniesienia skóry. Efekty są widoczne od razu po zabiegu, jednak wystąpić może delikatny obrzęk i opuchlizna. Jest to niegroźny efekt uboczny wynikający z ingerencji igły w naszą skórę, ustępuje po kilku dniach. Pacjent od razu po zabiegu może wrócić do codziennych zajęć. Oczywiście wstrzyknięty kwas należy regularnie uzupełniać, bo ubywa tak samo, jak ten zawarty naturalnie w organizmie. Najlepiej powtarzać zabieg co 6-12 miesięcy, w zależności od ilości wstrzykniętej substancji.

wizyta u kosmetyczki

Przeciwwskazaniem do zabiegu są:

  • choroby odpornościowe,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • poważne choroby skóry,
  • opryszczka.

Kwas hialuronowy zawiera certyfikaty ISO i FDA, które gwarantują bezpieczeństwo. Powinniśmy jednak zapytać lekarza o to, z produktów jakiej firmy korzysta. Możemy wtedy upewnić się dodatkowo, czy produkt danej firmy jest certyfikowany i produkowany w Unii Europejskiej. Wybierając gabinet, powinniśmy kierować się opiniami i oceną. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić: zbyt niska cena zabiegu oraz brak informacji o firmie. Strona główna gabinetu powinna zawierać informacje kontaktowe, regulamin (w tym zapisy dotyczące danych osobowych i RODO), szczegółowe informacje o zabiegach. Lekarze mają obowiązek przestrzegania zasad RODO i dokładnego chronienia danych pacjenta. Oczywiście pacjent również powinien szczegółowo przeczytać dokumenty przed podpisaniem.

Część gabinetów na etapie konsultacji wykonuje realistyczne wizualizacje, które pokazują, jak twarz zmieni się po zabiegu. W trakcie konsultacji lekarz dopasuje również odpowiednią ilość kwasu hialuronowego, która zagwarantuje oczekiwane efekty. Warto dokładnie opisać lekarzowi swoje oczekiwania. Jeśli powiększamy usta, bez problemu możemy pokazać zdjęcia innych osób jako przykład.

Kwas hialuronowy znajduje zastosowanie również w medycynie tradycyjnej. Jest składnikiem kropli do oczu, substancją łagodzącą i nawilżającą przy operacjach, dodatkowo stosowany jest do inhalacji nawet u dzieci.

Kosmetykach do twarzy

Codzienna pielęgnacja naszej cery, oczu i ust to podstawa  dobrego wyglądu i zdrowia. Kremy i sera na bazie kwasu hialuronowego są przeznaczone przede wszystkim dla osób zmagających się z suchą skórą. W drogeriach i aptekach mamy do wyboru wiele produktów, różniących się stężeniem kwasu i dodatkowymi składnikami. Krem z kwasem hialuronowym może być stosowany w codziennej pielęgnacji twarzy, również jako baza pod makijaż. Nałożony na skórę zapewnia natychmiastowe ukojenie i nawilżenie skóry.

Dobrym pomysłem jest również dobranie kremu pod oczy z kwasem hialuronowym. Skóra pod oczami jest niezwykle cienka, samodzielnie niemal nie produkuje substancji ochraniających ją przed czynnikami zewnętrznymi. To właśnie w tym miejscu najszybciej pojawiają się zmarszczki, czemu często towarzyszą przebarwienia. Pielęgnacja strefy pod oczami, a także powiek, to klucz do zachowania młodego wyglądu na dłużej. Stosowanie kwasu hialuronowego pod oczy pomaga nawilżyć i zabezpieczyć delikatną skórę, a z czasem pomaga również zredukować zasinienia. Godnymi polecenia kosmetykami tego typu są produkty La Vie Skin.

kosmetyki La Vie Skin

Serum z kwasem hialuronowym będzie dobrą opcją dla osoby, która nie czuje potrzeby używania preparatów z kwasem na co dzień. Nakładane na twarz kilka razy w miesiącu zapewni wystarczające nawilżenie osobie bez problemu suchej skóry. Kroplę serum możemy nałożyć również na usta, dzięki czemu staną się bardziej napięte i wydatne. Możemy stosować je na wieczór przed ważną okazją, dzięki czemu rano skóra będzie wygładzona i lepiej przyjmie dalszą pielęgnację, makijaż twarzy i ust.

Wiele firm wypuszcza całe serie kosmetyków opartych na kwasie, dzięki czemu możemy skompletować od razu cały zestaw do pielęgnacji. W skład zestawu mogą wchodzić nie tylko kremy na twarz i pod oczy, ale również sera, maseczki, toniki, żele do twarzy, a nawet balsamy do ciała. Nawilżanie skóry jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z trądzikiem. Leczenie zmian skórnych opiera się na silnych składnikach i lekach, które lecząc trądzik, mogą w efekcie ubocznym powodować mocne przesuszenie skóry. Produkty z kwasem hialuronowych będą więc świetnym dodatkiem do pielęgnacji cery trądzikowej. Również osoby młode mogą stosować preparaty na bazie tego kwasu. Jeśli regularnie będziemy dostarczać młodej cerze niezbędnych składników, starzenie twarzy nastąpi wolniej.

Preparaty kosmetyczne mogą zawierać różne rodzaje kwasu:

  • Kwas wielkocząsteczkowy tworzy na skórze powłoczkę, która ogranicza odparowywanie wody z twarzy.
  • Kwas małocząsteczkowy natomiast wnika w głąb skóry, zapewnia nawilżenie i delikatnie napina naskórek.

Najbardziej pożądane kosmetyki powinny zawierać obydwa rodzaje. Dzięki temu produkt oferuje nam zarówno funkcję pielęgnacyjną jak i ochronną. Niektóre z firm opracowują nawet własne modele cząsteczek kwasu. Łącząc w produkcie różne wielkości cząsteczki, chcą zagwarantować lepsze działanie produktu. Ogólną nazwą kwasu hialuronowego w składzie kosmetyków jest Hyaluronic acid.

Kwas hialuronowy na włosy

Przesuszona skóra głowy to problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zwykle towarzyszą temu inne problemy, takie jak łupież albo łuszczenie się skóry. Za pomocą preparatu z kwasem hialuronowym możemy zapobiec dalszemu przesuszaniu się głowy. Im bardziej nawilżona skóra, tym lepiej reaguje na mycie i zabiegi chemiczne, w wyniku czego może wydzielać mniej sebum i łupieżu. Kwas hialuronowy może być też stosowany na skórę podrażnioną zabiegami fryzjerskimi. Szczególnie osoby, które często farbują odrost powinny regularnie nawilżać skórę głowy między zabiegami. Składniki chemiczne występujące w farbach i rozjaśniaczach działają przecież najmocniej właśnie na skórę. Kwas hialuronowy oprócz właściwości łagodzących skutecznie uniesie włosy u nasady, co jest szczególnie pożądane przez osoby mające problem z objętością włosów.

Czysty kwas hialuronowy można również dodawać do masek i odżywek do włosów. W aptece lub w specjalistycznych drogeriach można nabyć czysty kwas hialuronowy o wybranym stężeniu. Jest to mocna substancja, więc stężenie 1% z pewnością będzie wystarczające. Przede wszystkim będzie to tania opcja, bo im wyższe stężenie, tym większa cena. Kilka kropel takiego kwasu dodanych do porcji odżywki to odpowiednia ilość. Tak wzmocniona odżywka nabiera właściwości nawilżających. Włosy nawilżane regularnie staną się miększe w dotyku, nabiorą blasku, a końcówki przestaną się rozdwajać. Zastosowanie takiego kwasu o niskim stężeniu może być dowolne. Możemy dodawać go nie tylko do produktów do włosów, ale także do dowolnego produktu na twarz czy ciało.

Istnieją również gotowe maski do włosów zawierające nie tylko kwas hialuronowy, lecz również inne składniki nawilżające. Taka ilość składników nawilżających działa z wzmożoną mocą. Nakładając nawilżającą maseczkę na kilkadziesiąt minut robimy włosom domowy zabieg regeneracyjny jak z salonu fryzjerskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here