Auschwitz-Birkenau Tour

0
1088

Dlaczego każdy powinien odwiedzić Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem

Obóz Auschwitz-Birkenau stał się symbolem ofiar wojny, terroru, a przede wszystkim ludobójstwa.  Powstał w połowie 1940 roku w Oświęcimiu i był czynny do roku 1945. To jeden z czterech obozów koncentracyjnych, wybudowanych przez Niemców na ziemiach polskich.  Auschwitz-Birkenau początkowo przeznaczony był tylko dla Polaków. W późniejszych latach transportowano tam również  Żydów oraz Niemców. Od 1942 roku rozpoczęto w obozie realizowanie projektu masowej zagłady Żydów.

Dwa lata po wojnie z inicjatywy byłych więźniów, na terenie byłego obozu utworzono muzeum.  Wstęp jest bezpłatny. Wymagane jest jedynie zarezerwowanie specjalnej karty na stronie visitauschwitz.org.

Auschwitz-Birkenau Tour – zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem

Aby jak najlepiej poznać miejsce, które stało się symbolem Holokaustu na całym świecie, warto wybrać opcję zwiedzania z przewodnikiem. W zorganizowanych grupach można uzyskać dostęp do bloków 2 i 3, które zachowały się dotychczas w stanie nienaruszonym. Mamy również dostęp do nieograniczonej wiedzy przewodnika. Korzystanie z usług przewodnika to również sprawne poruszanie się po całym obiekcie.  Przewodnicy z licencją porozumiewają się w wielu językach, nie tylko w języku angielskim.  Zwiedzanie Muzeum Holokaustu może zająć od 1,5 godziny do nawet 2 dni.

Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania Auschwitz-Birkenau?

Przede wszystkim upewnijmy się, że nasz przewodnik posiada licencję i potrafi swobodnie porozumiewać się w dogodnym dla nas języku. Warto również ustalić program zwiedzania oraz cennik. Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej, gdzie należy uprzednio zarezerwować kartę wstępu. Oprócz zwiedzania z edukatorem mamy również możliwość wypożyczenia słuchawek.

Ceny zorganizowanych wycieczek z Krakowa do Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem

Całodniowa, zorganizowana wycieczka z przewodnikiem z Krakowa to koszt około 150 zł za osobę. W cenę wliczony jest dojazd z Krakowa autokarem lub minibusem. Zwiedzanie zajmuje około 7 godzin.  W tym czasie możemy poznać historię największego obozu koncentracyjnego, zobaczyć przedmioty użytku codziennego oraz baraki, w których mieszkali.  Razem z przewodnikiem można zobaczyć także pozostałości po komorach gazowych i rampy rozładunkowe. Od przewodnika dowiemy się samych rzeczowych informacji, opowiedzianych w taki sposób, by na długo zapadły nam w pamięć.

Ceny wycieczek indywidualnych

Auschwitz Birkenau Tours to również możliwość zorganizowania zwiedzania obozu indywidualnie.  W tej opcji dojeżdżamy na miejsce autokarem lub minibusem z opiekunem gruby. Na miejscu jednak nie zostaje nam przydzielony przewodnik. Otrzymujemy za to przewodnik książkowy oraz broszury informacyjne, które ułatwią nam zwiedzanie. Koszt wycieczki indywidualnej to około 90 zł. Cena zawiera już bilet wstępu do muzeum.

Zwiedzając obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau mamy do wyboru kilka opcji poznawania obiektu:

  • Zwiedzanie ogólne, które potrwa około 3,5 godziny. W tym czasie można zobaczyć najważniejsze obiekty obozu jak: baraki więźniarskie, rampa wyładowcza, komory gazowe, krematoria.
  • Zwiedzanie jednodniowe – to specjalistyczne zwiedzanie obozu, poszerzone o dostęp do wystaw międzynarodowych, „Centralnej Sauny” , ruin komór gazowych i krematoriów IV i V. Czas zwiedzania to 6 godzin.
  • Zwiedzanie studyjne jedno lub dwudniowe – specjalistyczne zwiedzanie obiektu. Pierwszy dzień to możliwość zobaczenia wystawy stałej, wystaw narodowych oraz budynków obozu Auschwitz I. W drugim dniu zwiedzamy obóz Auschwitz II, ruiny komór gazowych, krematoria, baraki mieszkalne, sanitarne oraz budynek „Centralnej Sauny”.

Dostępne opcje zwiedzania uświadamiają, jak wiele rzeczy jest do zobaczenia. Przewodnik może okazać się naprawdę bardzo pomocny w przekazywaniu tej strasznej historii.

Źródło: http://cracowvisit.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here