Wspólne posiłki

0
1220

Zadbaj o przyjemną atmosferę w trakcie posiłków. Czy w porze obiadu krytykujeszc dziecko za to, że jest niegrzeczne, a swojego męża za to, że jak zwykle zostawił w zlewie brudne naczynia? Czy „godzina”, w czasie której jecie obiad, trwa zaledwie dziesięć minut? Czy ciężko wam skupić na sobie uwagę, bo w pokoju obok gra telewizor?

Jeśli odpowiedziałaś „tak” na którekolwiek z tych pytań, wasze rodzinne posiłki wymagają pewnych zmian. Postaraj się wprowadzić kilka podstawowych zasad: żadnej telewizji w czasie posiłków. Żadnych zabawek przy stole. Żadnego pouczania, kłótni czy zrzędzenia. Nie odbierajcie również telefonu.

Codziennie w czasie obiadu można zachęcić każdego z członków rodziny aby opowiedział o tym, czego nauczył się danego dnia. Takie pozytywne zwyczaje nie tylko zachęcają do rozmowy, ale są również bardzo pouczające.

Wyjątkowo intensywny styl życia sprawił, że w wielu rodzinach wspólne obiady przeszły już do historii. W przerwie między pracą, zajęciami sportowymi i lekcjami muzyki, coraz trudniej jest nam spotkać się przy wspólnym stole. Posiłki spożywamy w biegu i raczej oddzielnie niż całą rodziną. Tymczasem, wspólny posiłek jest bardzo ważny dla rozwoju umiejętności interpersonalnych i dlatego postaraj się, żeby twoja rodzina jak najczęściej siadała razem do stołu. Pamiętaj, że obiad nie musi być najważniejszym posiłkiem w twoim domu. Jeżeli uda ci się zebrać całą rodzinę przy śniadaniu lub w czasie lunchu – doskonale. Jeżeli jecie poza domem, postaraj się przestrzegać powyższych zasad i spraw, by czas spędzony razem upłynął wszystkim w przyjemnej atmosferze. Jeżeli gotowanie zajmuje ci dużo czasu i na jedzenie zostaje go zbyt mało, wykorzystaj w kreatywny sposób to, co zostało z poprzedniego dnia lub wybierz jeden z szybkich przepisów w (patrz: „Błyskawiczne dania”).

 

Szybka rada: Zabierz obiad z sobą na mecz piłki nożnej lub lekcję pływania i urządźcie sobie rodzinny piknik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here