Nie zmuszaj do jedzenia!

2
1409

Nie próbuj „przekupywać” dziecka ani w inny sposób zmuszać go do jedzenia. Sztuczki, które rodzice wyciągają z rękawa, sprowadzają się zazwyczaj do kilku gróźb i prób przekupstwa, począwszy od – „Nie wstaniesz od stołu dopóki nie zjesz fasolki!”, po – „Kto zje marchewkę, dostanie kawałek czekoladowego ciasta”. Bardzo łatwo wpaść w gniew, rzucić w kąt książkę z zasadami i zacząć kolejną próbę przekupstwa.

Badania dowodzą jednak, że dzieci rodzą się z doskonałą kontrolą ilości spożywanego jedzenia. Jedzą wtedy kiedy są głodne i przestają, kiedy się najedzą. To dorośli uczą je, że muszą jeść posiłki o określonej porze, nawet jeśli nie mają na to ochoty. Dzieci, które są zmuszane do jedzenia, tracą naturalną umiejętność kontroli ilości spożywanych pokarmów. Innymi słowy, to już nie głód każe im jeść. Specjaliści w dziedzinie psychologii dziecięcej twierdzą, że taka utrata wrodzonej kontroli może prowadzić do takich zaburzeń procesów żywieniowych, jak anoreksja, bulimia czy też trwające całe życie problemy z nadmiernym objadaniem się.

Dlatego też schowaj groźby i próby przekupstwa głęboko do rękawa i wybierz bardziej pozytywne podejście. Jeśli podoba ci się jak twoje dziecko zachowuje się w czasie jedzenia, powiedz mu o tym.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDaj dobry przykład
Następny artykułZdrowe odżywianie

2 KOMENTARZE

  1. Teraz jest taka modna metoda BLW, w wolnym tłumaczniu brzmi: Bobas Lubi Wybór. I to jest dobra metoda, dziecko je samodzielnie i wybiera sam z produktów przygotowanych przez mamę to, na co akurat ma ochotę. Stosowałam tę metodę dawno temu, nie miała jeszcze takiej ładnej nazwy, ale sprawdzała się przy niejadku. Ładnie, kolorowe posiłki zachęcały do próbowania.

    • Zgadzam się 🙂 Również przy pierwszym dziecku stosowałam, nie wiedząc, że to BLW. Córka w wieku 12 mscy zupkę jadła sama :)Synek świadomie wcinał od 7 m.ż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here