Alergie pokarmowe i objawy nietolerancji

0
1148

Mleko krowie, soja, białka jaj, orzechy ziemne, pszenica, owoce cytrusowe, ryby i owoce morza należą do produktów, których nie powinno się podawać niemowlętom dopiero próbującym pierwszych pokarmów stałych. Stosunkowo wiele dzieci reaguje na te produkty niepożądanymi objawami – może pojawić się u nich biegunka i wymioty, wysypka i świąd skóry, wodnisty katar lub zapchany nos, głośne oddychanie lub obrzęk twarzy.

Niektóre z wyżej wymienionych objawów wskazują na prawdziwą reakcję alergiczną, czyli odpowiedź ze strony układu immunologicznego dziecka. Najczęściej nie mają one jednak podłoża alergicznego i określa się je mianem nietolerancji.

Większość reakcji pokarmowych, zarówno alergicznych, jak i typu nietolerancji, mija około czwartego roku życia. Do nielicznych wyjątków należy celiakia czyli nietolerancja glutenu. Niezdolność do trawienia glutenu, białka roślinnego występujące go w wielu zbożach, wymaga stosowania przez całe życie specjalnej diety, wolnej od tego związku.

Wprowadzając nowe pokarmy jeden po drugim według wyżej podanych zaleceń, możesz łatwiej ustalić, który z nich wydaje się wywoływać u dziecka biegunkę lub wysypkę. Odstaw ten produkt i skontaktuj się z lekarzem. Być może usłyszysz od niego radę, by wstrzymać się z danym pokarmem przez tydzień lub dwa, a następnie powtórzyć próbę i sprawdzić, czy podejrzenia były uzasadnione. Jeśli za drugim razem stwierdzisz u dziecka podobne reakcje, nie pozostaje nic innego, jak wyeliminować ten produkt z jego diety.

Alergie mogą sprawiać więcej problemów niż nietolerancja. W razie rozpoznania czy silnego podejrzenia alergii należy powziąć specjalne środki ostrożności, by uniknać narażenia dziecka na tak zwany alergen, czyli substancję wywołującą tego rodzaju reakcję. Alergeny kryją się często w wielu gotowych, pakowanych produktach spożywczych, w związku z czym musisz starannie czytać etykietki i uważać w restauracjach. Wszyscy opiekunowie dziecka, rodzeństwo, bliscy – a także ono samo – muszą wiedzieć, jakiego pokarmu należy unikać.

Jeśli twoje dziecko jest dotknięte astmą oskrzelową i jednocześnie alergią pokarmową, rośnie ryzyko poważnych powikłań. Najgroźniejszym z nich jest tak zwany wstrząs anafilaktyczny: dochodzi wówczas do szybkiego narastania obrzęku jamy ustnej i gardła, zaburzeń oddychania, a nawet utraty przytomności. Jest to stan, który bez szybkiej pomocy lekarskiej może skończyć się nawet śmiercią dziecka. W podobnych objawów należy natychmiast wezwać pogotowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here