Gnidy we włosach – co musisz o nich wiedzieć?

0
1346

Gnidy to jaja wszy, które pojawiają się na skórze głowy w wyniku wszawicy. Przytwierdzone są specjalną kleistą wydzieliną, przez którą stają się dużym utrapieniem, ponieważ ciężko się ich pozbyć. Dorosła wesz jest w stanie złożyć od ośmiu do dziesięciu jaj każdego dnia, dlatego warto zająć się problemem gnid we włosach jak najszybciej, aby ich nie przybywało.

Jak rozpoznać gnidy?

Gnida ma białawo-żółty lub biały kolor, a jej wielkość wynosi od 0,5 do 1 milimetra. Jest wypukła i owalna. Na jej szczycie możemy dostrzec ruchome wieczko, przez które wykluwają się larwy, po czym pozbywają się go.

Gdzie szukać gnid? Często gnidy nie występują na całej głowie, a w określonych miejscach: najczęściej za uszami, w okolicach karku lub, nieco rzadziej, na samym czubku głowy. Umiejscowione są tuż przy samej skórze głowy, u nasady włosów. Należy uważać, aby nie pomylić ich z łupieżem ze względu na podobną wielkość i zbliżony kolor. Łupież jest płaski i w przeciwieństwie do gnid – można go strzepać. Wszawicy musimy pozbyć się w inny sposób, najlepiej za pomocą skutecznego środka na wszy i gnidy.

Jak uniknąć wszawicy?

Wszawica może przytrafić się każdemu, od najmłodszych po ludzi w starszym wieku. Najłatwiej zarazić się nią w miejscach publicznych: w szkołach, na koncertach, na koloniach lub w komunikacji miejskiej.

Mówi się, że wszy najczęściej przenoszą dzieci, dlatego warto zadbać o ich edukację w celu uniknięcia problemu. Można przestrzegać je przed wymienianiem się czapką czy szczotką do włosów z rówieśnikami i poprosić, aby jak najszybciej zgłaszały ewentualne swędzenie skóry głowy. Liczy się jak najszybsza reakcja – dzięki temu walka z wszawicą będzie łatwiejsza i krótsza.

Jak pozbyć się gnid?

Jeśli zauważymy gnidy we włosach swoich lub dziecka, należy szybko działać. Warto zaopatrzyć się w aptece w skuteczny środek na wszy i gnidy. Na rynku istnieje wiele preparatów działających przeciwko wszawicy.

W przypadku najmłodszych lub kobiet ciężarnych preparat na gnidy powinien być łagodny. Skuteczny środek na wszy i gnidy to na przykład Parasidose z wygodnym aplikatorem, który może być stosowany u dzieci od 3. miesiąca życia oraz u dorosłych, w tym kobiet w ciąży, karmiących piersią i astmatyków.

Poza zastosowaniem odpowiedniego środka ważne jest wyczesanie gnid z włosów. Jest to czasochłonne zajęcie, które wymaga dokładności. Niezbędny będzie grzebień o gęstym rozmieszczeniu zębów. Włosy należy wyczesywać pasmo po paśmie, od samej góry do dołu. Czynność tą najlepiej wykonywać tuż nad koszem na śmieci. Poza tym obowiązkowe jest staranne wypranie wszystkich ubrań, które osoba zarażona nosiła w ostatnich dniach, najlepiej w wysokiej temperaturze. Tak samo należy postąpić z ręcznikami i pościelą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here