Czym jest zespół suchego oka i jak sobie z nim radzić

0
567

Praca przy komputerze stała się codziennością dla wielu z nas – w dodatku najczęściej po powrocie do domu zasiadamy przed kolejny ekran, tym razem telewizora czy tabletu i tak właśnie spędzamy wolny czas. Niestety, choć takie zmiany w stylu życia wymusza na nas postęp technologiczny, to nasze oczy nie są zbyt dostosowane do wielogodzinnego wpatrywania się w migające ekrany. Coraz częstszą dolegliwością staję się więc tzw. zespół suchego oka. Jak sobie z nim radzić?

Dlaczego powstaje zespół suchego oka?

Przyczyn wystąpienia zespołu oka jest wiele – można wymienić tu choroby autoimmunologiczne, problemy dermatologiczne, neurologiczne czy menopauzę. Coraz częstsze występowanie tej dolegliwości każe raczej podejrzewać spędzanie czasu przed monitorami jako dominującą ostatnio przyczynę suchości oka. W normalnych warunkach mrugamy około 15 razy na minutę, z czego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Jednak podczas wpatrywania się w ekran częstotliwość mrugnięć znacząco spada, przez co oko jest oczyszczane i nawilżane znacznie rzadziej – w efekcie naturalnie pokrywający oko film łzowy jest przerywany, a oko pozbawione warstwy ochronnej. Szacuje się, że spędzanie więcej niż dwóch godzin dziennie już przekracza naturalne możliwości regeneracyjne wzroku. Tymczasem większość z nas spędza 8 i więcej godzin w samej tylko pracy.

Zespół suchego oka – najczęstsze objawy

Niedostateczne nawilżenie oczu daje o sobie znać, obniżając komfort życia. Wśród głównych objawów, które powinny skłonić Cię do działania, można wymienić pieczenie i swędzenie oczu, łzawienie i ból, uczucie zmęczenia i ucisku oka, nadwrażliwość na światło czy uczucie, że coś znajduje się pod powiekami. U kobiet mogą wystąpić alergie i nadwrażliwość na składniki kosmetyków, a u osób korzystających z soczewek kontaktowych ból podczas ich używania (lub wręcz odwrotnie – ból pojawia się, kiedy soczewka nie znajduje się na oku).

Jak sobie z tym radzić?

Jeśli zespół suchego oka nie przybrał jeszcze zaawansowanej formy, to można spróbować samodzielnie poradzić sobie z tym problemem, m.in. dbając o higienę wzroku. Regularne przerwy podczas przy przy komputerze, podczas których skupisz wzrok na daleko położonych obiektach, regularne wietrzenie pomieszczenie, ograniczenie korzystania z klimatyzatorów, świadome mruganie czy stosowanie środków nawilżających powinno doraźnie pomóc. Jeśli jednak suche oko się utrzymuje dłużej, niezbędna okaże się wizyta u okulisty – np. w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym, gdzie zostanie zaproponowane Ci odpowiednie leczenie, dzięki któremu szybko przywrócisz sprawność swoim oczom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here