Wszystko o plisach okiennych

0
748

Roleta plisowana, roleta harmonijka czy roleta/żaluzja zwijana góra – dół – to wszystko ten sam produkt.  Charakterystyczny wygląd plis gwarantuje zarówno spełnienie funkcji praktycznej jak i dekoracyjnej. Różnorodność wzorów i kolorów tkanin pozwala natomiast dopasować plisy do każdego wnętrza.

Plisy okienne świetnie sprawdzą się w przestrzeniach prywatnych, ale też w biurach, gabinetach lekarskich, ogrodach zimowych czy mieszkaniach na poddaszu. Ich lekki i delikatny wygląd, a zarazem wytrzymała i wygodna w codziennym użytkowaniu konstrukcja, sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu.

Czym są żaluzje plisowane

Plisy okienne zwane również żaluzjami plisowanymi to osłony okienne złożone z tkaniny, która przypomina harmonijkę. Można je regulować za pomocą dolnego lub górnego profilu i w ten sposób, wpływać na ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Tego typu osłony okienne mogą być montowane bezpośrednio do okna – między listwy przyszybowe, lub na ramie okna, jak również w sposób nieinwazyjny – za pomocą specjalnych zaczepów.

Zastosowanie plis w różnych pomieszczeniach

Plisy okienne wykonane są z tkaniny. W większości dostępnych materiałów można je prać ręcznie, będą więc doskonałym wyborem do pomieszczeń kuchennych. Należy jednak pamiętać, że w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. łazienka), mogą ulec zniszczeniu. Ze względu na swój ciekawy design i szeroką gamę tkanin, z których są wykonane, wspaniale sprawdzą się również w salonie, czy w pokojach dziecięcych.

Montaż rolet plisowanych

Plisy można montować inwazyjnie, czyli poprzez wywiercenie otworów, lub bezinwazyjnie – na zaczepy. Oba sposoby są łatwe i nie stanowią dużego wyzwania nawet dla laika..

  • Montaż inwazyjny

Plisę można zamontować inwazyjnie praktycznie do każdego rodzaju okien, bez względu na to czy listwy przyszybowe są proste, skośne czy nawet zaokrąglone. Plisa zamontowana inwazyjnie w świetle szyby, nie będzie sprawiać problemu podczas otwierania okien na oścież.

  • Montaż bezinwazyjny

Przy tego typu montażu nie trzeba wiercić otworów, wystarczy, wykorzystać zaczepy zaciskowe na górnej i dolnej ramie okna. W tym wypadku okna muszą być otwierane. To świetne rozwiązanie np. w wynajmowanych mieszkaniach, gdzie właściciele nie zawsze godzą się na wiercenie w oknach.

Jak to działa, czyli funkcjonowanie plis

Rolety plisowane poruszają się góra – dół, co pozwala w bardzo dużym zakresie regulować ilość wpadającego do wewnątrz światła. Można zasłonić dowolny fragment okna, w zależności od potrzeb. Po całkowitym zwinięciu zajmują niewiele miejsca i nie zasłaniają okna. Z powodzeniem zastąpią tradycyjne zazdrostki. Mogą stanowić ich nowoczesne i znacznie bardziej eleganckie oblicze. Plisy to także świetne rozwiązanie na okna dachowe.

Podobnie jak większość tradycyjnych żaluzji, plisy są przeznaczone do montażu poziomego. Na rynku dostępne są również plisy do okien dachowych. Dzięki zastosowaniu prowadnic bocznych, tkanina trzyma się przy oknie i nie opada. Jak już wspomniano powyżej, żaluzje tego typu występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, również z tkaninami całkowicie zaciemniającymi. Innym wariantem są również plisy do ogrodów zimowych, które służą do zacieniania szklanych dachów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here