Badanie wzroku w Warszawie

0
744

Regularne badanie wzroku wykonane przez specjalistę pozwala dostrzec nawet najmniejsze nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku i podjąć działania zapobiegawcze, zanim dojdzie do większych powikłań i zmian. Jak często powinno się wykonywać badania kontrolne?

Badanie wzroku – kiedy koniecznie trzeba je wykonać?

Kompleksowe badanie wzroku pozwoli na zidentyfikowanie niepokojących sygnałów wysyłanych przez narząd wzroku. Jeśli towarzyszą Ci dolegliwości takie jak łzawienie, suchość, napięcie i bóle w oczach, utrata ostrości widzenia, światłowstręt oraz problemy z czytaniem – zarówno z bliska, jak i z daleka powinno być to wyraźnym sygnałem do skorzystania z konsultacji lekarskiej. Do innych niepokojących symptomów może należeć także zawężenie kąta widzenia, pogorszenie widzenia w nocy czy pojawienie się niespodziewanych obiektów w polu widzenia.

Jak wygląda badanie wzroku?

Kiedy zdecydujesz się na badanie wzroku Warszawa, to warto byś udał się do dobrze wyposażonego gabinetu, w którym dostępne są wszystkie najnowocześniejsze urządzenia. Takie badanie będzie trwało około pół godziny i obejmuje kilka podstawowych testów, a w razie konieczności również wykorzystanie specjalistycznej aparatury. Jeśli udasz się do optometrysty, to uzyskasz informacje na temat wady wzroku i zalecanych okularów lub soczewek korekcyjnych. Natomiast okulista pomoże ponadto w zdiagnozowaniu chorób oczu i zaburzeń w obrębie ich funkcjonowania oraz zaproponuje odpowiednie leczenie, ewentualnie zaleci wykonanie potrzebnego zabiegu. Odpowiednio wczesne podjęcie stosownego leczenia może oszczędzić większych powikłań, towarzyszących m.in. infekcjom bakteryjnym czy zmianom zwyrodnieniowym.

Badanie ostrości i pola widzenia

To bez wątpienia najczęściej kontrolowane parametry dotyczące sprawności oka. Zarówno ostrość, jak i pole widzenia są bardzo istotne dla bezpieczeństwa podczas obsługi maszyn i urządzeń mechanicznych, w tym samochodów. Dlatego przed wyrobieniem odpowiednich uprawnień najczęściej niezbędne okaże się przetestowanie tych parametrów naszego wzroku. Do sprawdzenia ostrości widzenia wykorzystuje się tzw. tablicę Snellena, a do dopasowania optymalnej korekty wykorzystuje się okulary z wymiennymi szkłami. W przypadku badania pola widzenia testowaniu podlega szerokość obrazu, który wychwytuje oko bez poruszenia – badanie to wykonuje się polomierzem, specjalnym urządzeniem opracowanym specjalnie do badania pola widzenia.

Oczywiście na tym nie kończą się badania, które może wykonać okulista albo optometryk. Może on również sprawdzić ciśnienie wewnątrzgałkowe, dno oka, zdolność do rozróżniania barw, reakcję na światło i wiele, wiele innych zagadnień – dlatego w razie jakichkolwiek podejrzeń warto udać się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here