Drzewa i krzewy iglaste stworzą wiecznie zielony ogród!

0
1916

Drzewa iglaste w Polsce zajmują 80% powierzchni lasów dlatego piesze wędrówki po lesie to niesamowita i niezapomniana woń drzew iglastych. Coraz popularniejsze stają się w ogrodach ze względu na leśny urok, który nadają i pozwalają się cieszyć wspaniałym klimatem. Przekonaj się, jak wspaniałe są drzewa iglaste i krzewy oraz jak mogą upiększyć Twój ogród.

Wiecznie zielony ogród

Drzewa i krzewy iglaste, popularnie nazywane iglakami to bardzo zróżnicowana i szeroka grupa roślin, w której występują zarówno iglaki miniaturowe, wolno rosnące, iglaki na pniu, a także potężne, wysokie drzewa. Różnią się między sobą nie tylko siłą wzrostu czy pokroju, ale także rodzajem igieł, kształtem i kolorem od barwy zielonej, przez żółtą do niebieskawej. Ogromne bogactwo występujących iglaków sprawiło, że są one bardzo często obiektem pasji kolekcjonerów. Niewątpliwie zaletą drzew i krzewów iglastych jest to, że niezależnie od pory roku, również podczas długich miesięcy zimowych w naszym ogrodzie jest pięknie zielono. To sprawdzony rodzaj roślinności do każdego ogrodu. Drzewka iglaste są niewymagającymi dużej pielęgnacji i troski roślinami. Wykazują dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne, działania insektów czy choroby. Jest to roślinność niemalże na wieki. Świetnie przystosowują się do warunków suszy. Większość drzew iglastych może pełnić funkcje żywopłotu, osłaniając podwórko. Mają niesamowicie przyjemny i oczyszczający zapach, a sosna i jałowiec, szczególnie w ciepłe dni wydzielają olejki eteryczne stosowane w aromaterapii.

Zastosowanie

Drzewa iglaste swoje zastosowanie znajdują w parkach, ogrodach czy zieleni miejskiej. Bardzo dużo odmian żywotników, cisów czy jałowców stanowi  idealny materiał żywopłotowy. Odmiany drzewiaste, a szczególnie modrzewie, świerki oraz daglezję świetnie spisują się jako szpalery i osłony przeciwwiatrowe. Krzewy iglaste są idealną rośliną okrywową np. jałowce oraz mikrobiota syberyjska. Uprawiane są także w ogrodach skalnych, a szczególnie karłowe odmiany cyprysów. Wiele gatunków bez trudu znosi cięcie oraz strzyżenie dlatego mogą być one wykorzystywane do tworzenia tzw. drzew bonsai.

Iglaki na pniu

Rośliny iglaste na stałe goszczą w wielu ogrodach czy parkach. Bardzo często uprawiane są również na tarasach i balkonach. Ponieważ wiele z drzew i krzewów iglastych osiąga dość duże rozmiary i nadaje się do uprawy w pojemnikach, hodowcy postanowili stworzyć iglaki miniaturowe, które idealnie nadają się do uprawy w donicach. Wspaniale się prezentują dzięki dekoracyjnemu pokrojowi i niewielkim rozmiarom.

Decydując się na zakup iglaków na pniu, należy pamiętać, że w pierwszych latach po zasadzeniu należy poświęcić im trochę uwagi, aby nie straciły swojego pięknego wyglądu. Jeśli planujemy zasadzić je w ogrodzie, należy wybrać odpowiednie miejsce do uprawy. Iglak na pniu preferuje stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatru, a podłoże powinno być jak najlepiej dostosowane do wymagań danego gatunku. Jeśli jednak mają one stanowić ozdobę balkonu czy tarasu, należy wybrać odpowiedniej wielkości i grubości pojemnik lub donicę. Roślina będzie rosła w niej, znosząc różnorodne warunki atmosferyczne, dlatego donica powinna być jak najlepiej przystosowana do wielkości rośliny. Warto postawić na skrzynie z drewna impregnowanego bądź donice z tworzywa odpornego na niskie temperatury. Pojemniki z plastiku czy metalowe wiadra nie są odpowiednie dla tych roślin ze względu na szybkie nagrzewanie się latem, a ochładzanie w porze zimowej. Warto w pierwszych latach wzrostu dać roślinie podporę w postaci wbitego w podłoże palika, który nie pozwoli roślinie zdeformować się lub złamać.

Iglaki do ogrodu

Niewątpliwie największym atutem drzew iglastych jest ich dekoracyjny charakter, gdzie stanowią idealną, całoroczną ozdobę ogrodu, parku, balkonu czy tarasu. Nie zrzucają liści, których sprzątanie jesienią bywa dość kłopotliwe, a za pomocą igiełek rozsiewają urok i zapach przez cały rok. Zimą obsypane śniegiem prezentują się magicznie i urokliwie, przypominając o świętach Bożego Narodzenia. Podkarpackie sady to  miejsce, gdzie każdy znajdzie odpowiednie dla siebie iglaki do ogrodu. Nasza oferta obejmuje szeroką gamę drzew iglastych i krzewów iglastych o różnych rozmiarach i przeznaczeniu. To szeroki wybór iglaków na balkon, do skalniaków, na żywopłot czy do ogrodu. W naszej ofercie znajdują się iglaki na pniu, iglaki miniaturowe, karłowate, wysokie i niskie, a także drzewka iglaste w donicach. Dokładamy wszelkich starań, aby drzewka i krzewy spełniały wszelkie oczekiwania naszych klientów. Nasze iglaki produkowane są z największą starannością, a długoletnie doświadczenie sprawia, że nasze produkty są wyjątkowo odporne na różnorodne warunki atmosferyczne i wyjątkowo urodzajne. Zapewniamy pomoc fachową w doborze jak najlepszych iglastych drzew i krzewów. Podpowiemy jakie rośliny najlepiej nadają się do uprawy w zacienionych miejscach, do uprawy na balkonie, w skalniaku czy do żywopłotu, a także jak je pielęgnować, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Źródło: https://ogrodyzielonypunkt.pl/azalia-japonska-wszystko-o-musisz-o-niej-wiedziec.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here