Róża – królewski kwiat

0
1101

Róże to niezwykle piękne kwiaty, które swoim urokiem i zapachem mogą przyozdobić nasz przydomowy ogródek. Jednak należy pamiętać, że jest to niezwykle delikatny kwiat, którym należy się odpowiednio zająć, w zamian wynagrodzi nas on swoją niezwykłą gracją.

Róża kwiat miłości i piękna

Niewątpliwie róża kojarzona jest z pięknem, miłosnymi uniesieniami oraz romantycznymi gestami. Od niepamiętnych czasów czerwona róża uważana jest za kwiat miłości, możemy dostrzec na kartach historii. Znajdziemy wiele dowodów na to, że kwiat ten odgrywał dużą rolę w historii ludzkości. Jej ślady znajdziemy praktycznie na każdym kontynencie. Nie zapominajmy, jednak, że róża też potrzebuje swoją dawkę miłości, a przede wszystkim cierpliwości. Warto poświęcić jednak jej chwilę naszej uwagi, wynagrodzi nas ona w postaci pięknego rozkwitnięcia.

Czego potrzebuje róża?

Róże nie mają bardzo dużych oczekiwań. Potrzebują one żyznej gleby, która jest dobrze przepuszczalna, a jej odczyn jest obojętny lub lekko kwaśny (ok. 6-6.5 pH) Najlepsza będzie gleba piaszczysto-gliniana lub piaszczysta o umiarkowanej wilgotności.

róże

Niezwykle istotne jest to, aby miejsce sadzenia kwiatów było dobrze nasłonecznione, ciepłe oraz lekko przewiewne. Nie należy zasadzać tych kwiatów w podłożach, które są mokre oraz zimne. Sadzenie kwiatów róż przypada na okres jesieni i wiosny. Jednak, jeżeli chcemy sadzić kwiaty w innych terminach, możemy nabyć róże w pojemnikach. Ważne jest, aby sprawdzić, czy kupowana róża jest zdrowa. Zdrowotność można sprawdzić po tym, czy zielone pędy nie mają, żadnych zmian chorobowych oraz, czy korzenie są dobrze rozwinięte. Wybierać należy kwiaty z dużą ilością pędów.

Specjalistyczne preparaty do nawożenia i pielęgnacji można znaleźć w Sklep Poradnik Ogrodniczy, który ma bogatą ofertę rzeczy potrzebnych dla róż.

Przygotowania do sadzenia

Zanim przejdziemy do właściwego sadzenia krzewów róż, należy poczynić pewne przygotowania. Na początek należy przekopać glebę oraz usunąć z niej chwasty. Można też wzbogacić ją kompostem, jeżeli jest taka potrzeba. Następnie należy odczekać dwa tygodnie. Po tym czasie ziemia jest już wzbogacona i można przystąpić do sadzenia kwiatów. Pierwszym etapem jest usunięcie uszkodzonych korzeni, natomiast zdrowe należy skrócić ok. 20 do 25 cm. Kolejnym krokiem jest zanurzenie krzewów w wodzie z preparatem grzybobójczym, najlepiej na cały dzień. Po wykopaniu odpowiedniego dołka należy usypać na jego dnie kopczyk z ziemi urodzajnej i rozłożyć na nim korzenie.

Jak pielęgnować róże?

Pamiętajmy, żeby nie przesadzić z podlewaniem. Róże należy podlewać rzadziej, za to więcej. Gdy będziemy chcieli, zastosować nawóz pamiętajmy, że kwiaty te nie lubią świeżego obornika. Najlepszy jest taki, który ma ok. pół roku. Okres, w jakim najlepiej używać naturalnych nawozów jest jesień. Nie zapominajmy, też o tym, że po użyciu nawozu należy przekopać imię na ok. 20 cm głębokości.

kwiat róży

Możemy zdecydować się też na gotowe nawozy mineralne. Powinny być one bezchlorkowe oraz zawierać mikroelementy. Najlepiej zdecydować się na specjalistyczne preparaty dla róż. Oferuje je Sklep Poradnika Ogrodniczego, który ma bogatą paletę nawozów do wyboru. Pamiętajmy, że nawozić należy, od połowy marca w przypadku przymrozków może być to połowa kwietnia. Natomiast koniec nawożenia powinien przypadać na końcówkę lipca. Pierwsze nawożenie powinno odbyć, się przed wiosennym cięciem.

A co po zimie?

Na okres wiosny wyznaczony jest termin przycinania krzewów róż. Pamiętajmy, tylko że jeżeli wcześniej pojawią się, zdziczałe czy chore pędy to oczywiście należy je usunąć. Pędy skracamy ok. 2/3 ich długości. Można też co jakiś czas ok. 2 czy 3 lata usunąć najstarsze pędy, dzięki czemu krzew zostanie odmłodzony.

Cięcie należy wykonać w słoneczny oraz suchy dzień, przed okresem wegetacji. Ciąć należy ukośnie, kierując się na zewnątrz obrony krzewów. Sekator musi być ostry. Pędy należy podcinać ok. 1 cm wysokości nad oczkiem. Pędy chore oraz przemarznięte należy przyciąć mocnej. Pamiętajmy, że konkretne wskazówki są różne w zależności od odmiany róż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here