Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski, dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i przytulności staje się coraz bardziej popularny i jak pokazują prognozy trendów – prędko nie wyjdzie z mody. A jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim? Przygotowaliśmy kilka inspiracji.

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Na początek jednak chcielibyśmy przedstawić kilka najważniejszych wyznaczników stylu skandynawskiego. Większości kojarzy się on przede wszystkim z bielą, co może wywoływać skojarzenia ze sterylnymi, chłodnymi pomieszczeniami. A tak przecież być nie musi.

Owszem, biel w stylu skandynawskim dominuje, lecz ze względów praktycznych. Ten kolor przede wszystkim rozjaśnia wnętrza i co za tym idzie – optycznie je powiększa. To idealne rozwiązanie szczególnie dla niedużych mieszkań w bloku. Ponadto bieli, o czym wiele osób zapomina, towarzyszy drewno w ciepłych, naturalnych barwach. Drewniane mogą być zarówno meble, jak i dodatki. Przy czym nie zawsze muszą być idealnie oszlifowane – co więcej, lepiej jest, gdy dokładnie widać ich strukturę.

A co oprócz tego? Tkaniny. Długie zasłony, poduszki na krzesłach, koce niedbale rzucone na kanapę. To wszystko sprawia, że wnętrze staje się przytulne, ciepłe.

Warto też wspomnieć o bardziej nowoczesnym wydaniu stylu skandynawskiego. W nim biel może zostać przełamana dodatkami w energetycznych kolorach, np. żółtym czy pomarańczowym. Popularne są też wszelkie geometryczne kształty, a już w szczególności modne w ostatnich latach heksagony.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim jasne meble i dodatki (Homebook.pl), a także mnogość tkanin: poduszek, narzut, koców. To sprawia, że pokój ten staje się przestronny, można w nim wypoczywać w odpowiednich warunkach. Przejdźmy jednak do konkretów: jak urządzić to pomieszczenie?

W każdej sypialni najważniejsze jest łóżko. Może być drewniane lub całkowicie białe. Aby jednak pogodzić stylowy design z praktycznością, powinno posiadać ozdobny zagłówek, o który wygodnie będzie się oprzeć podczas wieczornego czytania, a także wysuwane pojemniki na pościel.

Po obu jego stronach mogą znaleźć się stoliki nocne. Równie dobrze będę wyglądały te klasyczne, o prostych kształtach, jak i stoliki wykonane z pnia drzewa na drewnianych lub metalowych nóżkach. Do sypialni idealnie pasują też lampki stołowe z jasnym, prostym kloszem i… drewnianymi nóżkami.

Pozostałe meble również powinny być utrzymane w podobnym stylu. Szafa czy komoda mogą być białe lub drewniane z białymi frontami. Jeśli pomieszczenie jest nieduże, najlepiej wybrać szafę z przesuwnymi drzwiami z lustrem. One nie dość, że optycznie powiększą pokój, to jeszcze łatwiej będzie dzięki nim sprawdzić swoją codzienną stylizację.

W stylu skandynawskim dominują ściany w kolorze białym lub szarym, które stanowią neutralną bazę. Ciekawym rozwiązaniem jest tapeta 3D przedstawiająca drewniane deski, która umieszczona jest na ścianie, przy której stoi łóżko. Oczywiście, jeśli pozwalają na to fundusze, zamiast tapety można położyć na nią specjalne panele.

Dodatki do sypialni w stylu skandynawskim

Kluczowe są również dodatki. Oprawą dla okien mogą być zarówno zasłony, jak i rolety. W pierwszym przypadku firany powinny być długie, jasne, cienkie. Natomiast aby dobrze odgrodzić się od porannego słońca, zasłony lepiej wybrać grubsze, najlepiej szare lub grafitowe. Jeśli chodzi o rolety, np. dzień/noc, to lepiej uważać z ich najjaśniejszymi wersjami – w połączeniu z pomieszczeniem urządzonym w tak jasnych kolorach, mogą stanowić niewystarczającą ochronę.

Jak już wspominaliśmy, warto postawić na tkaniny. Mnogość poduszek, narzuta oraz wyglądający na niedbale rzucony koc na łóżku dodadzą wnętrzu ciepłego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem są również niskie komody, które pełnią jednocześnie funkcję siedziska – można na nich położyć puchowe poduszki.

W ostatnich latach modne są też pufy ze sznurka. Spełniają one jednak bardziej dekoracyjną funkcję, ponieważ w wyniku intensywnej eksploatacji nieestetycznie się odkształcają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here