Jak dbać o rośliny wiosną?

0
1165

Po zimie ogród zazwyczaj nie jest w najlepszym stanie. Dlatego wraz z pojawieniem się pierwszych promieni wiosennego słońca warto zabrać się za pierwsze prace związane z pielęgnacją roślin. Warto wiedzieć co należy zrobić i o czy pamiętać.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Przede wszystkim początkiem wiosny powinno się zdjąć wszelkie osłonki z drzew i krzewów. Warto to zrobić w pochmurny, nie za ciepły dzień, ponieważ wtedy rośliny nie są zagrożone zbyt dużymi skokami temperatur. Końcem marca można też posadzić ozdobne sadzonki. 

Kolejnym krokiem jest obfite podlanie roślin. Jest to szczególnie ważne, kiedy jest bardzo sucho. Ponadto wiosną można przyciąć żywopłot i krzewy zasadzone w poprzednich latach. Poobcinać można boczne pędy, tak aby uzyskać satysfakcjonujący kształt, można też skrócić górne przyrosty. 

Drzewa i krzewy warto także zasilić kompostem oraz wybranym nawozem. W sklepach ogrodniczych można nabyć wieloskładnikowe środki, które są przeznaczone dla konkretnych gatunków roślin. Pod roślinami iglastymi warto także rozsypać rozdrobnioną korę. Dzięki temu rozwój chwastów zostanie ograniczony. 

Dbanie o byliny 

Wiosna to także odpowiedni czas na zrobienie porządków na rabatach bylinowych. W pierwszej kolejności podobnie jak w przypadków drzew i krzewów należy zdjąć osłony. Powinno się to robić umiejętnie i stopniowo tak, aby rośliny przyzwyczaiły się do innych warunków zewnętrznych. Jeżeli temperatura początkiem wiosny przez dłuższy czas utrzymuje się w okoli 0 stopni, warto jeszcze powstrzymać się ze ściąganiem osłon. Jeżeli do osłony  roślin użyto słomy i liści, warto przenieść je później na kompost.

Bardzo ważne jest także usunięcie suchych części roślin, trzeba jednak uważać, żeby nie uszkodzić nowych pędów. Rabaty, na których rosną byliny powinno się nawieźć wieloskładnikowym nawozem. 

Kiedy gleb nie będzie już zmarznięta, można zając się przygotowywaniem miejsca do sadzenia nowych roślin. W pierwszej kolejności trzeba usunąć chwasty i rozsypać nawóz, następnie powinno się przekopać podłoże i je wyrównać. Kiedy gleba osiądzie,a  pogoda będzie sprzyjająca można zasadzić rośliny.  Dużo wartościowych informacji na temat pielęgnacji roślin wiosną można znaleźć na stronie: PoradnikOgrodniczy.pl.

Rośliny balkonowe i doniczkowe 

Marzec to także odpowiednia pora na wystawienie na zewnątrz roślin doniczkowych. Zaczynają one intensywnie rosnąć wiosną, dlatego powinno się je przesadzić do większych doniczek (o jeden lub dwa rozmiary większych od poprzednich). Warto pamiętać o tym, że bardzo dużych roślin nie trzeba przesadzać, wystarczy tylko wymienić ich wierzchnią warstwę ziemi. 

Podczas przesadzania dobrze jest także zadbać o podział sadzonek i przycięcie pędów, które zeschły i źle zniosły okres zimy. Kiedy pogoda się ustabilizuje donice można wystawić na taras lub balkon. Nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Dzięki temu rośliny z pewnością będą się dobrze rozwijały i niezwykle ozdabiały przestrzeń przydomową. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here