Jak zabezpieczyć grobowiec przed sezonem zimowym?

0
940

Niska temperatura, silny mróz, zamiecie śnieżne i drastycznie zmieniająca się aura z pewnością nie służą utrzymaniu estetyki grobowców wykonanych z naturalnych materiałów kamieniarskich takich jak marmur czy też piaskowiec bądź granit. Bez względu w zasadzie na to, jaki rodzaj tworzywa niegdyś wybrałeś do wykonania swojej rodzinnej mogiły, zawsze powinieneś zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenie płyty nagrobnej przed rozpoczęciem się zimy. Jak to zrobić? Możliwości są dwie – albo skorzystać z fachowej pomocy w ramach całorocznej opieki nad grobami, jaką proponują rekomendowane w branży funeralnej zakłady typu Jakubisiak, albo wykonać wszelkie niezbędne prace samodzielnie. Dla tych decydujących się na drugą z wymienionych opcji, przedstawiamy krótki poradnik z ciekawymi wskazówkami.

Kilka podstawowych działań

Zdecydowanie nie obejdzie się bez porządnego, gruntownego wysprzątania nagrobka. W tym celu konieczne jest pozbycie się starych i zapewne zwiędłych wiązanek kwiatów przyniesionych na cmentarz jeszcze w okresie dnia Wszystkich Świętych czy Zaduszek. Powyrzucajmy także zbędne, wypalone już znicze. Bez wątpienia zastaniesz płytę pokrytą suchymi liśćmi, czemu nie ma się co dziwić – w końcu za zabezpieczanie grobowca na zimę zabieramy się późną jesienią. Po uprzątnięciu tego, co wpadnie nam w ręce i okaże się zupełnie zbyteczne, przejdźmy do solidnego wypucowania nagrobka.

Dokładność niezbędna

Mogiła powinna być wymyta, a następnie wypolerowana, a do tego celu należy wykorzystać specjalistyczne preparaty jakie przeznaczone są do czyszczenia nagrobków wykonanych konkretnie z tych materiałów, z jakich stworzony został nasz grobowiec. Nigdy nie eksperymentujmy, bo dodatkowo działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w postaci intensywnych opadów deszczu ze śniegiem czy niskie temperatury mogą przyczynić się do powstawania zarysowań i ubytków niemożliwych do zlikwidowania. Dlatego też warto podejść do kwestii czyszczenia płyty nagrobnej bardzo precyzyjnie i solidnie. Wyczyśćmy każdy zakamarek, a jeśli nie dysponujemy fachowym przygotowaniem w postaci odpowiednich specyfików, zdecydujmy się na doradztwo ekspertów z firm typu wspomniana już wyżej marka Jakubisiak. Kolejna kwestia to już powstałe mankamenty- jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek ubytki, koniecznie zajmij się ich zabezpieczeniem. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu kolejnych bądź powiększaniu się tych już istniejących. Posadzone na grobowcu rośliny warto natomiast osłonić przed mrozem, wykorzystując do tego celu stroisz iglasty, czyli pocięte gałązki rozmaitych iglastych drzewek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here