Co wyróżnia najlepsze materace?

0
1313

Materace produkowane są z różnych materiałów i mają różną konstrukcję: od pianki, przez układy wielomateriałowe, po sprężyny połączone ze sobą lub pracujące niezależnie. Mimo tej różnorodności można jednak stosunkowo łatwo wymienić cechy, którymi charakteryzować się powinien dobry materac.

Dobre podparcie ciała

Materac musi dostosować się do kształtu ciała i dobrze je podeprzeć. Często mówi się o tym, że powinien być odpowiednio twardy, ale to nie wystarczy. Konieczne jest także, aby poszczególne jego strefy pracowały niezależnie. Dobrze widać to na przykładzie choćby materaców kieszeniowych z oferty https://dreamsdesign.pl/oferta/materace. Każda ze sprężyn zamknięta jest we własnej „kieszeni” i ugina się niezależnie, co oznacza, że nie powstają tu duże „doły” jak na materacach piankowych starego typu. To bardzo istotne, ponieważ w czasie snu nie pracują normalne mechanizmy stabilizujące wzajemne ułożenie kości. Na zbyt elastycznym i niewłaściwie skonstruowanym materacu można się dorobić jedynie bólu pleców.

Higiena ma znaczenie

W nowoczesnych materacach wykorzystuje się materiały, które w znacznym stopniu przyczyniają się do zahamowania rozwoju patogenów – roztoczy, pleśni czy bakterii. To ważne, ponieważ niejednokrotnie już wykazano, że na materacu, który stanowi siedlisko roztoczy, po prostu źle się śpi, częstsze są przypadki alergii lub choćby nasilenia astmy. Jest to szczególnie istotne w przypadku materaców dla dzieci oraz tych, które do sypialni zamawiają osoby bardziej wrażliwe lub cierpiące na choroby układu oddechowego. Z drugiej jednak strony – chyba każdy wyśpi się lepiej, mając świadomość, że materac, nawet jeśli nie ma typowej powłoczki antybakteryjnej, po prostu zapewnia lepsze warunki higieniczne.

Coś o oddychaniu

Ludzie nie oddychają przez skórę – to rzecz oczywista. Ale to właśnie z powierzchni skóry odparowuje wilgoć, co jest o tyle istotne, że w czasie snu wyłączony jest ośrodek termoregulacji, więc często pocimy się bardziej. Materach powinien być wykonany w taki sposób, aby tę wilgoć bez problemu odprowadzał. Nazywa się to „oddychaniem”, choć oczywiście nazwa ta z biologicznego punktu widzenia jest absolutnie nie na miejscu. Liczy się jednak efekt: najlepsze materace ani nie grzeją, ani nie ziębią, tylko po prostu ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Muszą więc być wykonane z materiałów przenikalnych dla wilgoci i powietrza. To łączy się z utrzymaniem higieny, ponieważ materace, które tylko wchłaniałyby pot, będą zawsze bardziej atrakcyjnym środowiskiem dla bakterii.

Trwałość

Trzeba też spojrzeć na całą sprawę praktycznie: dobry materac nie jest tani. Żeby móc z czystym sumieniem powiedzieć, że to dobry zakup, trzeba po prostu wybrać taki model, który przez lata się nie zużyje i będzie pozwalał na równie relaksujący wypoczynek. Tanie materace nie tylko są niewygodne i niehigieniczne – one po prostu szybko się zużywają, więc ich zakup i tak jest nieopłacalny. Trzeba szukać dobrego, trwałego rozwiązania, które będzie warte każdej wydanej złotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here