Co jeść po siłowni?

0
1442

Każda z nas choć raz w swoim życiu podjęła decyzję o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Proces odchudzania nie jest ani prosty ani szybki, nie mniej jednak można go nieco przyspieszyć stosując odpowiednią dietę. Nowy plan żywienia powinien być odpowiednio dostosowany do Twojego treningu na siłowni. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się tkanki tłuszczowej oraz uwydatnisz swoje mięśnie, zainteresowana? Zapraszamy do dalszej części wpisu! Znajdziesz tam kilka praktycznych wskazówek, skorzystaj z naszych rad i zobacz, że osiągnięcie celu wcale nie musi być trudne!

Dlaczego po treningu należy jeść?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu treningu na siłowni, zazwyczaj dużą uwagę skupiamy na posiłku spożywanym przed ćwiczeniami. Ma on nam dostarczyć dużych ilości energii, którą wykorzystamy rzeźbiąc sylwetkę na siłowni. Posiłek należy spożyć co najmniej na dwie godziny przed planowanym rozpoczęciem treningu.

Pokarm jest pewnego rodzaju paliwem napędzającym nas do działania, dlatego też bogaty powinien on być głównie w węglowodany i białko, podobnie jest z posiłkiem spożywanym po wykonaniu codziennej aktywności fizycznej. Wówczas organizm podobnie jak Ty jest zmęczony i wyczerpany, potrzebuje więc czegoś co wspomoże procesy regeneracyjne, wzmocni tkankę mięśniową, nawodni oraz uzupełni zapasy energetyczne.

Jeżeli po ćwiczeniach nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych i energetycznych ten zacznie pobierać je z Twoich mięśni co zaburzy prawidłowy proces przemiany materii, opóźniając tym samym proces chudnięcia.

Zastanawiasz się ile czasu od ukończenia treningu masz na zjedzenie posiłku? Ogólna zasada zdrowego odżywiania nakazuje by po ćwiczeniach spożyć posiłek w przeciągu dwóch godzin, oczywiście czas ten może się nieznacznie wydłużyć lub skrócić w zależności od indywidualnych czynników. Wpływa na to m.in. rodzaj treningu, czas trwania ćwiczeń, ogólny stan zdrowia, dokładna waga z wyznaczeniem zawartości masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej oraz wody, codzienna dieta itp.

Co jeść po ćwiczeniach na siłowni?

Przygotowując sobie posiłek tzw. „po-treningowy” zwrócić musisz szczególną uwagę na zawartość białka, to własnie tego składnika Twój organizm po wizycie na siłowni potrzebować będzie najbardziej. Białko w naturalny sposób przyspiesza wzrost tkanki mięśniowej a dodatkowo bierze udział w procesach regeneracyjnych mięśni zmęczonych ćwiczeniami.

Co jeść po siłowni?

Źródłem białka jest chude mięso np. filet z piersi kurczaka lub indyka, kefir, jajka, banany, ryby takie jak łosoś czy makrela, komosa ryżowa.
Nie zapominaj także o węglowodanach, które uzupełnią zapasy energetyczne te znajdziesz w świeżych owocach i warzywach oraz produktach pełnoziarnistych.

Zadbaj o to by posiłek był syty ale lekkostrawny, nie obciążaj swojego żołądka ociekającymi tłuszczem smażonymi potrawami, jeżeli możesz wykorzystaj do tego celu urządzenie do gotowania na parze. Tak przygotowany obiad będzie nie tylko pełnowartościowy i zdrowy ale również bardzo smaczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here