Menopauza – co warto wiedzieć? Jak się przygotować?

0
923

Menopauza, czyli przekwitanie to jeden z tych okresów w życiu kobiety, który prędzej czy później zawsze nadchodzi. Na jej temat mówiło się już wiele, najczęściej w kontekście dolegliwości, jakie się z tym wiążą. Czym jest jednak menopauza? Kiedy występuję? Jak się do niej przygotować i co powinno się o niej wiedzieć?

Czym jest menopauza?

Menopauza inaczej zwana też klimakterium lub też jeszcze inaczej przekwitaniem, to ten z okresów w życiu kobiety, kiedy jej ciało przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Innymi słowy, menopauza to ostatnia miesiączka w życiu. Jeżeli po jej wystąpieniu nie pojawia się przez kolejny rok, wówczas oficjalnie może zostać uznane, że kobieta przekwita. Przysadka mózgowa zwalnia tempo działania i jednocześnie jajniki przestają wytwarzać jajeczka. Ten okres zazwyczaj nie jest kojarzony dobrze, jako że w organizmie kobiety następuje wiele zmian, które wiążą się nierzadko z mało przyjemnymi dolegliwościami.

Osiągając więc pewien wiek, istotne jest, by zacząć o siebie dbać. O tym, jak zachować zdrowie i dobrą formę podczas menopauzy podpowiada www.epolka.pl, co wiąże się zarówno z odpowiednią dietą, jak i aktywnością fizyczną. Warto wcześniej jednak wiedzieć, jak wyglądają objawy przekwitania, a także, w jakim wieku i jak długo to trwa. Niestety według badań, wiele kobiet ma niewielkie pojęcie o menopauzie i się jej boi.

Kiedy następuje i ile trwa menopauza?

Zostało już wspomniane, że menopauzę wyznacza czas ostatniej miesiączki, jeżeli jednak chodzi o wiek, nie ma tutaj jednej wytyczonej granicy. W zależności od kobiety, w okres ten można wejść między 45 a 50 rokiem życia, choć samo obniżenie wydzielania się estrogenów przez jajniki rozpoczyna się nawet do 10 lat wcześniej. Ostatnia miesiączka nie oznacza jednak końca menopauzy, ponieważ związane z nią przemiany hormonalne w ciele mogą potrwać od 5 do 10 lat. Ani początek, ani koniec tego zjawiska nie następuje więc nagle, a wszystko odbywa się stopniowo. Pierwsze sygnały zbliżającego się końca płodności można zauważyć nawet na kilka lat przed samą menopauzą.

Jakie są objawy menopauzy?

Zarówno okres przed menopauzalny, jak i sama menopauza może objawiać się wieloma różnymi i bardzo charakterystycznymi objawami. Najczęściej wymienia się tutaj przede wszystkim uderzenia gorąca oraz kołatanie serca, ale jest tego znacznie więcej. Wiele kobiet odczuwa między innymi zimne dreszcze, nagłe zaczerwienienia na twarzy, nocne poty, większą drażliwość, bezsenność, kłopoty z pamięcią czy przygnębienie. Z tego też względu, dla wielu pań okres związany z menopauzą jest bardzo trudny do przejścia. Objawy kończą się stopniowo, wraz z ustaniem miesiączki, choć bywa i tak, że organizm potrzebuje więcej czasu, by się przystosować.

Jak przygotować się do menopauzy?

Menopauza to zjawisko, które prędzej czy później dotknie każdej kobiety i zaklinanie rzeczywistości w niczym tu nie pomoże. Choć nie jest to w żaden sposób przyjemne, można się do tego odpowiednio przygotować, by móc lżej przejść przekwitanie. Oczywiście są pewne możliwości dające szansę na przedłużenie płodności i młodości, co wiąże się z leczeniem hormonalnym, należałoby jednak rozpocząć terapię na kilka lat przed menopauzą, by liczyć na efekty.

Każda kobieta, która jednak znajdzie się w okresie przed menopauzalnym, powinna bardziej zacząć dbać o swoje zdrowie, zwłaszcza gdy pojawiające się objawy są niezwykle dokuczliwe. Koniecznie powinno się zacząć robić więcej badań profilaktycznych, w tym kontrolować poziom cholesterolu, mierzyć ciśnienie, a także zacząć zażywać witaminę D oraz wapń. Bardzo pomóc może tutaj także zdrowa dieta, uprawianie sportu, a także unikanie używek, szczególnie papierosów. Warto także sięgać po naturalne środki ziołowe, a w łagodzeniu objawów pomaga między innymi soja zwyczajna, pluskawica groniasta i niepokalanek pieprzowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here