Ekologiczne detergenty – posprzątaj dom tym, co masz pod ręką!

0
1955

Masz już dość dostępnych w sklepach detergentów? Chciałabyś cieszyć się perfekcyjnie wysprzątanym domem, a przy tym zrobić coś dla natury? Świetnie – przedstawiamy Ci kilka powszechnie dostępnych półproduktów, z których samodzielnie przygotujesz środki czystości. Sprawdź to we własnym domu!

Czym myć naczynia?

Szukasz sposobu na ekologiczne mycie naczyń? Przygotuj swój własny płyn, który nie tylko skutecznie usunie nawet te szczególnie utłuszczone rzeczy, lecz również nie zaszkodzi środowisku. Co będzie Ci potrzebne?

Przygotuj:

– 2 szklanki wody,

– sok z 3-4 cytryn,

– 1 szklankę drobnoziarnistej soli,

– 1 szklankę białego octu.

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, przelej do garnka i gotuj na wolnym ogniu przez 10-15 minut, przez cały czas mieszając. W tym czasie płyn powinien nieco zgęstnieć. Po zdjęciu z kuchenki przelej go do butelki – jest gotowy do użycia.

Nieprzyjemne zapachy w lodówce – jak z nimi walczyć?

Twoja lodówka zaczyna nieprzyjemnie pachnieć? Zrezygnuj z dostępnych w sklepach pochłaniaczy zapachów i środków czyszczących – poradzisz sobie z tym domowymi sposobami. W roli naturalnego odświeżacza powietrza do lodówki sprawdzą się:

– ziarenka kawy wysypane na talerzyk,

– soda oczyszczona,

– plasterki cytryny.

Samo wnętrze lodówki możesz z kolei umyć wodą z białym octem. Spokojnie – jego zapach szybko wywietrzeje, a wnętrze urządzenia będzie lśnić czystością!

Domowe środki czystości idealne do łazienki

Plasterki cytryny świetnie sprawdzą się także przy czyszczeniu zmywarki do naczyń. Wystarczy, że włożysz je do koszyczka na sztućce, w miejsce na tabletkę wsypiesz sodę oczyszczoną, na dno wylejesz nieco białego oleju i włączysz urządzenie na krótki program. W tym czasie zmywarka nie tylko się wyczyści, lecz również odświeży – pozbędziesz się zatem zapachu resztek jedzenia, który z pewnością pojawił się w niej po użytkowaniu.

Domowe środki czystości idealne do łazienki

Domowy płyn do czyszczenia i dezynfekcji muszli toaletowej? Wsyp do niej sodę oczyszczoną i zalej białym octem w proporcjach dopasowanych do wielkości sanitariatu. Po upływie pół godziny dokładnie wyszoruj ceramikę i spłucz mieszankę wodą.

Co pomoże na ślady kamienia pod prysznicem czy twardej wody na rancie umywalki? Roztwór przygotowany z litra gorącej wody oraz połowy szklanki octu. Najlepiej zanurzyć w nim słuchawkę prysznicową czy wylewkę na około 30 minut, a następnie spłukać wodą – powinna lśnić czystością, a już szczególnie wtedy, gdy na koniec dokładnie ją wypolerujesz miękką ściereczką. W przypadku białego osadu na umywalce czy wannie możesz zamoczyć ściereczkę w przygotowanym roztworze i położyć ją na zabrudzonej powierzchni – wapienny osad powinien zniknąć po około godzinie.

Czym myć naczynia

Potrzebujesz uniwersalnego środka, którym wyczyścisz w zasadzie każdą powierzchnię? Połącz ze sobą 100 ml czystego alkoholu, 400 ml wody destylowanej 10 kropel płynu do mycia naczyń (własnoręcznie przygotowanego i ekologicznego) oraz kilka kropli soku z cytryny – dla zapachu. Tak przygotowanym środkiem z powodzeniem umyjesz zarówno podłogi, jak i kuchenne blaty czy parapety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here