Pielęgnacja mebli

0
1289

Większość produkowanych obecnie mebli jest wykonana z płyt pokrytych sztuczną okleiną lub płyt laminowanych. Wystarczy tylko przetrzeć je wilgotną szmatką i od czasu do czasu dokręcić poluzowaną śrubkę. Natomiast meble wykonane z litego drewna oraz cenne antyki należy pielęgnować we właściwy sposób, żeby przetrwały jak najdłużej.
Niezależnie od materiałów, z jakich są wykonane, wszystkie meble są podatne na uszkodzenia. Nie wszystkie natomiast można naprawić lub odnowić, należy więc w miarę możliwości zapobiegać powstawaniu szkód.
Najczęstszymi przyczynami uszkodzeń mebli są: ciepło, światło, wilgoć, rozlane płyny, wywrotki i przypalenia. Mebel może ulec zniszczeniu, jeśli stoi zbyt blisko kaloryfera lub otwartego ognia, w ostrym świetle lub w wilgoci.


Pielęgnacja drewnianych mebli

Meblom z litego drewna źle służy bezpośrednie światło słoneczne, wilgoć (jeśli gdzieś w mieszkaniu pojawi się wilgoć, od razu przystąp do jej usuwania) oraz sąsiedztwo otwartego ognia i kaloryferów. Zęby zapobiec uszkodzeniom powstałym po rozlaniu płynów, zabezpiecz wierzch mebli obrusem lub taflą szkła. Zaopatrz się w sporą liczbę podstawek pod szklanki z napojami i butelki. Jeśli to możliwe, bezzwłocznie usuwaj plamy z mebli.

 

Do pielęgnacji mebli doskonale sprawdza się wosk, który można samodzielnie przyrządzić w domu.
150 g naturalnego wosku pszczelego
300 ml terpentyny
słoik po dżemie z nakrętką
20 kropli olejku lawendowego lub cytrynowego (dowolnie)
1 Zetrzyj wosk na tarce (jeśli jest zbyt twardy, podgrzewaj go przez kilka sekund w kuchence mikrofalowej).
2 Włóż utarty wosk do starej miski i postaw nad garnkiem z gorącą (NIE gotującą się) wodą. Ciepła para powoli rozpuści wosk. Mieszaj wosk dopóki się nie roztopi.
3 Dodaj terpentynę i olejek lawendowy bądź cytrynowy i dobrze wymieszaj.
4 Przelej pastę do puszki lub słoika z nakrętką i zostaw do wystygnięcia. Zamknij.
Tak przygotowana pasta ma nieograniczony termin ważności.
 

Zapamiętaj!

  • Użyj miękkiego pędzla malarskiego, żeby odkurzyć misterne rzeźbienia i elementy dekoracyjne zdobiące meble.
  • Aby usunąć stare warstwy pasty z drewnianych mebli, użyj roztworu octu z wodą.
  • Naklejony na drewniane meble papier usuniesz, nasączając go niewielką ilością oliwki dla niemowląt. Po paru minutach papier powinien dać się łatwo odlepić.
  • Jeśli wyplatane siedzenie krzesła zaczyna się zapadać, dokładnie zmocz je gorącą wodą i zostaw do wyschnięcia na słońcu. Naprawę lub renowację zabytkowych  krzeseł z wyplatanymi siedzeniami pozostaw jednak specjalistom.
  • Szuflady będą się lekko wysuwać, jeśli natrzesz ich prowadnice mydłem lub kawałkiem świecy.

Przy małych dzieciach w domu warto zainwestować w nadające się do prania narzuty na fotele i sofę. Kiedy przestaniesz się zamartwiać o plamy pozostawione przez dzieci, cała rodzina wraz z tobą odetchnie z ulgą.
Konserwacja skóry
Skóra jest popularnym pokryciem mebli wypoczynkowych, ponieważ jest jednocześnie delikatna i wytrzymała. Niewiele potrzeba, by utrzymać ją w dobrym stanie przez wiele lat.

Zawsze stosuj się do zaleceń producenta dotyczących pielęgnacji skóry. Jeśli musisz usunąć plamę, najpierw wypróbuj stosowny preparat w niewidocznym miejscu.

Kurz ze skórzanych mebli wytrzyj szmatką zanurzoną w roztworze płatków mydlanych i bardzo dobrze wyżętą, aby była ledwo wilgotna. Raz lub dwa razy do roku zastosuj  specjalny środek do pielęgnacji skórzanej tapicerki, który nada jej miękkość.
Pielęgnacja mebli tapicerowanych i zasłon

Zasłony i meble tapicerowane dobrej jakości są drogie, należy więc regularnie je czyścić i dbać o nie, żeby przedłużyć ich trwałość.

  • Regularnie usuwaj kurz z mebli tapicerowanych za pomocą odkurzacza.
  • Bezzwłocznie usuwaj plamy.
  • Jak najszybciej łataj wytarte miejsca.
  • Tapicerka może zostać podarta sprzączkami od butów, wprowadź więc do domu nakaz zmieniania obuwia na domowe.
  • Poduszki oparcia sofy regularnie przekładaj, żeby się zużywały równomiernie.
  • Jeśli masz zwierzęta, przykryj meble narzutami.

 

Pielęgnacja pokryć winylowych
Winylowe i plastikowe pokrycia mebli wyczyść szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie z płatkami mydlanymi. Nie używaj detergentów, ponieważ mogą zmienić kolor obić.
Pielęgnacja mebli wyplatanych i rattanowych
Meble wyplatane i rattanowe można dobrze odkurzyć i umyć ciepłą wodą z płatkami mydlanymi. Opłucz je i wysusz na słońcu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here