Pani domu radzi: Zrobisz to sama

0
6972

Odkręcanie tubki
Jeśli nie możesz odkręcić tubki, potrzymaj jej szyjkę przez kilka sekund pod bieżącą gorącą wodą. Tak samo możesz postępować z tubkami zawierającymi klej albo buteleczkami z lakierem do paznokci.

 

Za gruba świeca
Jeśli świeca nie mieści się w otworze świecznika, zanurz jej dolny koniec w bardzo gorącej wodzie, a wtedy bez trudu ją osadzisz.

Zakurzone świece
Zakurzone czy brudne świece ozdobne najlepiej czyści się tamponem waty nasączonym benzyną albo alkoholem.

Świeca nie pęknie
Podczas nasadzania na bolec świecznika świeca łatwo pęka. Jeśli jednak trochę podgrzejesz bolec zapalniczką, świeca na pewno nie pęknie.

Knot na 1 cm
Knot świecy powinien mieć najwyżej 1 cm długości i musi sterczeć pionowo, a wtedy będzie się spalał równomiernie. Jeśli nasypiesz na knot troszkę soli, świeca będzie się paliła wolniej.

Świeczki do zamrażalnika
Jeśli na kilka godzin przed użyciem włożysz świeczki choinkowe do zamrażalnika, nie będzie z nich kapał wosk na choinkę, a poza tym będą się paliły dłużej. Skuteczne jest również moczenie świeczek przez godzinę w wodzie z solą, a potem wysuszenie ich na świeżym powietrzu.

Świecznik zalany woskiem
Jeśli świecznik jest pozalewany woskiem (stearyną), trzeba go włożyć na kilka godzin do zamrażalnika. Potem można bez trudu usunąć wosk.
Gwóźdź w drewnie
Drewno nie będzie się tak łatwo rozłupywało przy wbijaniu w nie gwoździa, jeśli stępisz jego ostry koniec młotkiem albo w miejscu wbijania gwoździa  nakleisz kawałek taśmy klejącej.

Kołkociąg”
Kołek, który mocno tkwi w ścianie, bez trudu wykręcisz korkociągiem.

Wiercenie otworów w glazurze
Aby płytka ceramiczna nie pękła podczas wiercenia w niej otworu, należy zakleić miejsce wiercenia taśmą klejącą, przyłóż do niego gwoźdź i lekko stukając młotkiem obtłuc najpierw glazurę z kafelka.

Odcinanie szyjki
Do cięcia szkła wcale nie jest konieczny specjalny krajak. Wystarczy  nasączyć terpentyną kawałek wełnianej przędzy, obwiązać nią szyjkę butelki  na wysokości cięcia i podpalić wełne. Następnie, jak tylko wełna się wypali zanurzyć jeszcze gorące szkło w zimnej wodzie, a wtedy pęknie we właściwym miejscu.

Odnowiona tabliczka
Sfatygowana korkowa tabliczka-notatnik (do przypinania „sklerotek”) znów będzie wyglądać estetycznie, jeśli okleisz ją resztkami tapety ze ściany, na której wisi.

Śruba „na fest”
Śruba będzie solidnie umocowana w drewnianym podłożu, jeśli przed wkręceniem posmarujesz jej gwint cienką warstwą kleju.

Nierdzewne śruby
Zanim wkręcisz stalową śrubę, nasmaruj ją mazidłem sporządzonym z oleju smarowego i sproszkowanego grafitu. Dzięki temu śruby są bardziej odporne na korozję i nawet po latach można je bez trudu odkręcić.

Obluzowany hak
Jeśli śruba (albo hak) obluzowała się, wystarczy owinąć jej gwint zwykłą nicią krawiecką i dodatkowo posmarować go odrobiną kleju. Wtedy śruba znów będzie mocno siedzieć w podłożu.

Śrubokręt
Aby podczas przykręcania śruby śrubokręt nie ześlizgiwał się, trzeba natrzeć jego ostrze kredą.

Zardzewiałe gwoździe
Jeśli nie możesz wyciągnąć zardzewiałej śruby albo gwoździa, rozgrzej ostrze śrubokręta albo posmaruj gwóźdź (śrubę) naftą.

Pasta do zębów
Drobne rysy albo dziurki w białej ścianie doskonale można zatuszować zwykłą pastą do zębów.

Trwałe pismo
Nie uda się zetrzeć zwykłą gumką pisma ołówkowego, jeśli posmarujesz je chudym mlekiem.

Gliceryna do poduszki do stempli
Jeśli skropisz gliceryną wyschniętą poduszkę do stempli, tusz rozpuści się, a wtedy poduszka znów będzie się nadawać do użytku.

nZardzewiałe narzędzie
Zardzewiałym narzędziom przywrócisz dawną świetność, jeśli namoczysz je w nafcie, a potem wypolerujesz papierem gazetowym.
Sklejone znaczki
Posklejane znaczki pocztowe możesz bez trudu rozłączyć, jeśli: a) podłożysz je pod przezroczysty papier i przeprasujesz gorącym żelazkiem, b) włożysz je do zamrażarki.

Odklejanie znaczków
Jeśli zwilżysz wewnętrzną stronę koperty, znaczek da się bez trudu odkleić od papieru.

Białko – super klej
Jeśli do zaklejenia koperty użyjesz białka jaja, listu nie da się otworzyć nawet nad parą.

Rozcieńczanie atramentu
Jeśli atrament za bardzo zgęstniał, możesz go rozcieńczyć octem. Nigdy nie używaj do tego celu wody – atrament wprawdzie rozrzedzi się, ale nie będzie nadawał się do użytku.

Zgęstniała farba
Zgęstniała farba, w której potworzyły się grudki, będzie się nadawała do malowania, jeśli ją przecedzisz przez nylonową pończochę.

Obraz wisi krzywo
Jeśli obraz ciągle się przekrzywia na ścianie, przyklej z tyłu na jego obu dolnych rogach, kawałki taśmy obustronnie klejącej i mocno dociśnij obraz do ściany.

Obierki do pieca
Wysuszone obierki z ziemniaków dłużej utrzymują żar w piecu. Poza tym podczas ich spalania rozpuszcza się sadza, która nagromadziła się w piecu i przewodzie kominowym.

Proszek do prania na rozlany olej
Jeśli na podłogę w piwnicy wylał ci się olej opałowy albo w garażu – olej samochodowy, musisz zasypać plamę proszkiem do prania albo kocim żwirkiem. Substancje te wchłoną olej z podłogi, a tobie pozostanie tylko zamiatanie.

Kapiący kran
Jeśli denerwuje cię odgłos wody kapiącej z nieszczelnego kranu, a hydraulik przyjdzie dopiero nazajutrz, zawiąż na kranie kawałek włóczki, a wtedy woda będzie bezgłośnie ściekała do odpływu.

Brudna gumka
Jeśli brudna gumka do wycierania zostawia brzydkie ciemne smugi na papierze, umyj ją zwykłym mydłem.

Wyciąganie ogarka
Ogarek świecy, którego nie możesz wyciągnąć z otworu świecznika, z łatwością wyciągniesz korkociągiem.

Złoty bukiet
Pożółkły ze starości bukiet z suszonych kwiatów znów będzie wyglądał pięknie, jak go spryskasz złotą albo srebrną farbą w aerozolu. Bukiet z suszonych kłosów zbóż utrzyma się dłużej, jeśli go zaimpregnujesz lakierem do włosów.

Zrywanie tapet
Bez trudu i wysiłku usuniesz stare tapety, jeżeli go posmarujesz letnią wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Przyklejanie tapet
Jeśli tapeta poodklejała się w różnych miejscach, możesz ją podoklejać, używając jednorazowej strzykawki. Napełnij strzykawkę klejem do tapet, wbij w miejsce, gdzie odeszła tapeta i wstrzyknij klej.

Skorupka zamiast lejka
Jeśli chcesz przelać perfumy do rozpylacza, a nie masz w domu lejka, możesz go zastąpić skorupką jaja, w której wystarczy wywiercić otworek grubym drutem do ręcznych robótek.

Ostrzenie nożyczek
Tępe nożyczki możesz naostrzyć przecinając nimi kilka razy kawałek drobnoziarnistego papieru ściernego.

Karty myj alkoholem
Brudne karty do gry najlepiej czyści się alkoholem (spirytusem), a potem poleruje do sucha miękką ściereczką.

Zaparowane okulary
Szkła w okularach nie będą potnieć, jeśli od czasu do czasu przetrzesz je gliceryną i wypolerujesz ściereczką do czyszczenia szkieł (albo irchą).

Czyste okulary
Szkła w okularach można doskonale wyczyścić wodą i płynem do mycia naczyń. Do czyszczenia szkieł optycznych nadają się również chusteczki odświeżające.

Czyszczenie pilniczka
Pilnik do paznokci da się doskonale oczyścić, jeśli wzdłuż jego ostrza przykleisz taśmę klejącą albo plaster, porządnie podociskasz, a potem zdecydowanym ruchem (energicznie)
zerwiesz.

Brudny telefon
Brudny aparat telefoniczny, a zwłaszcza powierzchnię pod tarczą numerową, czyści się bardzo trudno. Jeśli jednak użyjesz wilgotnej chusteczki odświeżającej, idealnie wyczyścisz trudno dostępne miejsce.

Zacinająca się szuflada
Jeśli szuflada zacina się albo skrzypi (zwłaszcza w starych meblach), natrzyj jej ruchome części mydłem albo posyp talkiem.

Aerozol nie równy aerozolowi
Aerozole są bez wątpienia bardzo praktyczne i wygodne w użyciu. Powszechnie jednak wiadomo, że gazy nośne używane do aerozoli (freony) bezpowrotnie niszczą ochronną warstwę ozonową ziemi. Warto więc wiedzieć, że są aerozole napełniane mniej szkodliwym dwutlenkiem węgla albo działające na zasadzie pompki powietrznej. Jeśli zatem masz wybór kupuj właśnie takie.

Słaba bateria
Wyczerpaną baterię możesz jeszcze na chwilę uaktywnić, jeśli położysz ją na pół godziny na gorącym kaloryferze.

Odczepianie etykietek
Jeśli chcesz odkleić etykietkę ze szklanego opakowania, musisz ją porządnie zmoczyć, a potem podgrzać nad ogniem. Pozostałe skrawki papierowej naklejki można usunąć tłustym kremem. Posmarować, zostawić na chwilę i zetrzeć ściereczką.

Naklejka na szybie
Naklejki, których nie możesz oderwać z szyby (np. w samochodzie) albo z mebli, trzeba podgrzać suszarką (bardzo gorące powietrze), a wtedy łatwo dadzą się odkleić.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here