Pani domu radzi: Rośliny doniczkowe

10
9252

Woda powinna odstać
Do podlewania roślin doniczkowych najlepsza jest woda deszczowa. Również  wystała woda mineralna doskonale nadaje się do podlewania roślin. Woda z  kranu powinna najpierw postać przez noc w pomieszczeniu, aż nabierze  temperatury pokojowej, a także chociaż częściowo ulotni się z niej chlor.  Wtedy nadaje się do podlewania kwiatów, także tych szczególnie wrażliwych i  wybrednych.

Nie podlewaj za dużo
Podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują, tzn. gdy  ziemia w doniczce jest sucha. Zbyt obfite i częste podlewanie szkodzi   kwiatom i nadmiernie zakwasza ziemię. Woda, która zebrała się na podstawce po doniczką, powinna być wylewana w pół godziny po podlaniu rośliny.

Koci żwirek w doniczce
Aby rośliny doniczkowe po podlaniu nie stały w wodzie, nasyp do podstawki  trochę kociego żwirku, który wchłonie nadmiar wilgoci.

Woda z akwarium
Jeśli zmieniasz wodę w akwarium z rybkami słodkowodnymi, nie wylewaj jej, ponieważ doskonale nadaje się do podlewania i nawożenia roślin pokojowych.

Witamina dla kwiatów
Nie wylewaj wody, w której gotowałaś ziemniaki albo jajka! Woda ta  zawiera szereg wartościowych składników pokarmowych, którymi możesz zasilić   swoje rośliny.

Fusy z kawy jako nawóz
Fusy z czarnej kawy, popiół drzewny i fusy herbaciane są bardzo dobrym  nawozem dla roślin pokojowych. Od czasu do czasu wmieszaj trochę któregoś z  tych środków do ziemi w doniczce, a rośliny będą rosły bujniej.

Skorupki jaj jako nawóz
Nie wyrzucaj do śmieci skorupek od jaj, ponieważ zawierają węglan  wapniowy, który doskonale nadaje się jako dodatek do nawozu dla wszystkich  roślin hodowlanych w domu i na balkonie. Zbieraj skorupki, a potem pokrusz  drobno, wrzuć do dużego słoja, zalej wodą i odstaw na mniej więcej dwa  tygodnie. Możesz też drobno rozgnieść skorupki i od razu wmieszać je bezpośrednio do ziemi w doniczce.

Drożdże jako nawóz
Rozpuszczone drożdże (piekarnicze) są również dobrym nawozem, który  przyspiesza bujny rozwój roślin.

Suche powietrze szkodzi
Zbyt suche powietrze w mieszkaniu ogrzewanym kaloryferami, nie służy  roślinom. Jeśli nie masz nawilżacza powietrza, powinnaś dwa razy dziennie  spryskiwać kwiaty wodą, rano i w południe. Możesz też ustawić kwiaty obok  siebie, w grupie, a przez to powietrze będzie bardziej wilgotne od ziemi i  liści sąsiadujących ze sobą roślin.

Światło tak – słońce nie
Większość roślin pokojowych potrzebuje dużo światła, dlatego powinnaś je  ustawiać jak najbliżej okna. Nie wystawiaj jednak kwiatów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą one popalić roślinom liście.

Kąpanie nowych doniczek
Doniczka powinna przepuszczać powietrze, dlatego nie wolno jej lakierować  z zewnątrz. Nową glinianą doniczkę należy najpierw moczyć w wodzie przez kilka godzin, żeby uszczelniły się pory naczynia. Jeśli tego nie zrobisz, zbyt dużo wody przeznaczonej dla roślin wsiąknie w ścianki doniczki. Usuń  też z doniczki papierowy kołnierz ozdobny, którym ją owinięto w kwiaciarni.

Usuwanie wapiennego osadu
Jeśli na brzegach doniczek utworzył się biały osad wapienny, włóż opróżnione doniczki na cały dzień do roztworu wody z octem.

Ozdobna doniczka
Jeśli wstawisz zwykłą doniczkę w drugą, ozdobną, służącą jednocześnie jako podstawka, pamiętaj, że między obydwoma naczyniami powinna być przerwa na szerokość palca.

Przesadzanie – luty/marzec
Rośliny powinno się przesadzać na przełomie lutego i marca, zanim rozpocznie się nowy okres wegetacji. Zima jest dla roślin okresem spoczynku, nie mogą się więc w tym czasie ukorzeniać w nowej ziemi. Nowa doniczka powinna być tylko trochę większa od poprzedniej.

Odkurzaj liście
Pamiętaj, aby
od czasu do czasu odkurzać rośliny doniczkowe o dużych liściach. Przecieraj je miękką, suchą ściereczką. Dzięki temu usuniesz kurz, który zatyka maleńkie pory w liściach, a więc ułatwisz roślinom prawdziwe oddychanie.

Połysk od piwa
Od czasu do czasu przecieraj liście roślin pokojowych rozcieńczonym piwem, a będą wtedy pięknie błyszczeć.

 

Zwiędłe do kosza
Aby rośliny doniczkowe mogły puszczać nowe pędy, musisz pamiętać o usuwaniu ich zwiędłych kwiatów i liści.

Kości jako nawóz
Jeśli pod dolny otworek w doniczce podsypiesz porozgniatane resztki kości  albo skorupki jaj, roślina pobierze z nich szereg wartościowych substancji pokarmowych.

Szyszka jako wilgotnościomierz
Dojrzała szyszka jodłowa doskonale pełni funkcję wilgotnościomierza.  Reaguje na zmiany wilgotności powietrza, jeszcze zanim zauważy je człowiek.  Najlepiej zawiesić szyszkę za oknem na sznurze nasączonym olejem. Jeśli zbliża się deszcz albo śnieg, łuski na szyszce zamykają się, jeśli pogoda ma się poprawić, łuski zaczynają się otwierać.

Pędy pod klosz
Sadzonki pędowe roślin pokojowych, które trzymasz w słoiku z wodą,  rozwiną się lepiej i szybciej, jeśli razem ze słoikiem umieścisz je pod kloszem na sery. Zapewnisz im optymalny mikroklimat – o dużej wilgotności powietrza i bez przeciągów.

Ożywcza kąpiel
Jeśli któraś z twoich roślin gwałtownie wysycha, wstaw doniczkę do wiadra  z wodą na tak długo, aż przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Będzie  to znaczyło, że ziemia jest dobrze nawodniona.

Czosnek na mszyce
Jeśli włożysz do ziemi w doniczce albo w skrzynce na kwiaty ząbek  czosnku, znikną mszyce z rośliny.

Zapałka i pchełki ziemne
Aby pozbyć się pchełek ziemnych grasujących po roślinie, wystarczy  wetknąć w ziemię w doniczce kilka zapałek, siarczanymi główkami do dołu.

Herbata na muszki
Jeżeli nad rośliną uporczywie krążą roje małych muszek, posyp ziemię w  doniczce fusami herbacianymi, a niebawem muszki się wyniosą.

Rośliny i urlop
Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby zająć się twoimi kwiatami w czasie wakacji, postaw na stole wiadro z wodą, a na podłodze, dookoła stołu,  poustawiaj doniczki z roślinami. Połącz każdą doniczkę z wiadrem „linią wodną” – najlepsza jest mocna wełniana przędza. Jeden jej koniec wetknij do  ziemi w doniczce, a drugi zanurz w wiadrze z wodą. W ten sposób rośliny będą automatycznie pobierały tyle wody, ile im potrzeba.

Rośliny tropikalne
Rośliny pokojowe, pochodzące z lasów tropikalnych, nie tolerują prażącego południowego słońca. Wiele gatunków marnieje, jeśli stoją w oknie od  południowej strony.

Fikus potrzebuje dużo światła
Fikus lubi światło, ale nie lubi silnego słońca. W lecie można go wystawić na dwór, ale pamiętaj, że wysokie rośliny nie mogą stać zbyt nisko na ziemi, w zbyt zacienionym miejscu, ponieważ marnieją im z braku światła dolne liście. Jeśli roślina zaczyna rodzić małe liście, to znaczy, że jest  niedostatecznie zaopatrzona w substancje pokarmowe. W zimie fikus powinien stać w nie ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli jego liście zwisają do dołu, to znaczy, że stanowisko jest za ciepłe.

Mleko daje połysk
Stare liście fikusa powinno się od czasu do czasu przecierać wilgotną szmatką, aby usunąć kurz i ewentualne szkodniki. Można też przetrzeć liście  od czasu do czasu ściereczką zwilżoną w mleku, a wtedy będą ładnie błyszczeć, roślina zaś będzie zdrowa.

Fikus gubi liście
Jeżeli fikus gubi liście, trzeba zrobić nacięcie na łodydze, tuż nad miejscem, z którego odpadł liść, a niebawem wyrośnie stamtąd nowy.
Wrażliwy fiołek afrykański
Fiołek afrykański (sępolia) powinien stać w ciepłym, jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu, poza tym kwiat ten nie znosi przeciągów. Liście fiołka są niezwykle wrażliwe na
wilgoć, dlatego należy go podlewać tylko do podstawki albo bezpośrednio pod liście.

Kwitnące rośliny
Kwitnące rośliny doniczkowe potrzebują dużo wody, ale nie powinny w wodzie stać. Jeżeli w pół godziny po podlaniu woda jeszcze znajduje się na  spodeczku, trzeba ją wylać.

Trująca diffenbachia
Diffenbachia lubi powietrze ciepłe i wilgotne, lubi też światło, ale nie powinna stać bezpośrednio w słońcu. Poza tym jest to roślina trująca, uwaga  więc na dzieci!

Azalia znów kwitnie
Stanowisko azalii powinno być dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Wysoka temperatura i suche powietrze powodują opadanie liści i uniemożliwiają kwitnienie rośliny. W okresie kwitnienia azalia potrzebuje bardzo dużo wody, dlatego powinno się co cztery dni całkowicie zanurzać roślinę z doniczką w wodzie, żeby ziemia mogła dostatecznie się nawodnić. Po Trzech Ogrodnikach (środek maja) należy ustawić roślinę w zacienionym miejscu na balkonie albo w ogrodzie i podlewać raz, dwa razy w tygodniu. Na jesieni znów przenosi się kwiat do domu i obficie podlewa. Ponownemu kwitnieniu sprzyja też ustawienie rośliny w zimie na kilka dni w chłodnym pomieszczeniu, ponieważ w niskiej temperaturze szybciej rozwijają się pączki. Jeśli potem znów przeniesiesz azalię do cieplejszego miejsca, wkrótce zacznie bujnie rozkwitać.

Poinsecja lubi światło
Poinsecja potrzebuje dużo światła; dobrze się też czuje na stanowisku  bezpośrednio nasłonecznionym, z wyjątkiem gorących miesięcy letnich. W  zimie woli niskie temperatury, inaczej gubi liście. Po okresie kwitnienia można na jakiś czas przestać ją podlewać, ponieważ potrzebny jest jej okres  spoczynku, wtedy też powinno się ją mocno poprzycinać. Ponowne podlewanie należy rozpocząć w chwili, gdy pojawią się pierwsze pędy. Ponieważ jest to roślina krótkiego dnia, w listopadzie trzeba jej zapewnić przynajmniej 13 godzin absolutnego zaciemnienia, w przeciwnym razie poinsecja nie zakwitnie ponownie.

Przegotowana woda do hortensji
Hortensja hodowana w doniczce potrzebuje dużo wody, ale wystałej albo przegotowanej, ponieważ roślina ta jest niezwykle wrażliwa na wapń. W razie silnego wysychania należy ją wstawić razem z doniczką na kwadrans do wiadra z wystałą wodą.

Epifylum odpoczywa
Epifylum należy nawozić tylko w okresie od marca do czerwca. Roślina ta musi mieć stale wilgotną ziemię. W okresie spoczynku, który przypada na  lipiec-sierpień, należy ją minimalnie podlewać i nie podawać nawozów. W lecie lepiej wynieść epifylum na balkon albo do ogrodu.

Remont nie służy roślinom
Jeśli przeprowadzasz w mieszkaniu remont, malujesz, tapetujesz albo kładziesz nowe wykładziny, powinnaś conajmniej na dwa tygodnie umieścić  rośliny w innym miejscu, z dala od szkodliwych oparów farb i klejów.

10 KOMENTARZE

 1. Świetny blog. Szkoda że niewiele spotyka się takich stron w
  internecie. Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej!
  🙂

 2. Bardzo dobry blog. Szkoda że rzadko spotyka się takich stron w
  internecie. Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej!
  🙂

 3. Wsio fajnie poza jedna poradą -> roślina NIE bierze tyle wody ile potrzebuje tylko tyle ile jest dostępne. Roślinanie będzie pobierać wody z wiadra. Będzie ona dostarczana przez sznurki zgodnie z ich przepustowością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here