Pani domu radzi: prasowanie

2
3284

Zaplanuj prasowanie, kiedy w telewizji leci twój ulubiony serial lub program, czas wtedy minie ci dużo szybciej. Przygotuj sobie filiżankę kawy. Przede wszystim najważniejsze jest dobre żelazko. Wybierz sprzęt o najwyższej jakości, na jaką cię stać.

 

  • Używaj deski do prasowania z dużym blatem – na małej desce trzeba co chwila przekręcać ubrania. Sprawdź, czy ustawiłaś deskę na odpowiedniej wysokości – prasowanie nie powinno wywoływać bólu kręgosłupa.
  • Pod pokrowiec deski podłóż grubą podkładkę. Ochroni deskę przed przegrzewaniem i ograniczy liczbę zagnieceń powstających podczas prasowania.
  • Deskę możesz wyłożyć folią aluminiową, na którą nałożysz pokrowiec – folia odbija ciepło
  • Trzymaj pod ręką wieszaki na ubrania, żeby od razu móc powiesić prasowaną odzież – zaoszczędzisz na czasie.

 

Posortuj rzeczy, nim zaczniesz prasować:

  • Zanim przystąpisz do pracy, posortuj ubrania według temperatury prasowania, żebyś nie musiała niecierpliwie przestępować z nogi na nogę w oczekiwaniu, aż żelazko osiągnie właściwą temperaturę do prasowania każdej kolejnej rzeczy.
  • Zacznij od ubrań, które prasuje się najchłodniejszym żelazkiem, a skończ na tych, które wymagają najwyższej temperatury. Jeśli nie masz pewności, jaka powinna być temperatura prasowania, sprawdź instrukcje znajdujące się na wszywce.

 

Dobre rady

  • Zapoznaj się dokładnie z własną suszarką i poeksperymentuj z czasem suszenia dla różnych tkanin. Ubrania suszone zbyt długo trudniej się prasuje. Dłuższy czas suszenia to również większe zużycie energii.
  • Prasowanie zajmie mniej czasu, jeśli suszarka nie będzie w pełni załadowana ubraniami. Wyjmij rzeczy z suszarki, kiedy tylko zakończy się program.
  • Jeśli pomiędzy suszeniem a prasowaniem minęło trochę czasu, włóż ubrania z powrotem do suszarki wraz z wilgotną czystą ściereczką do naczyń i włącz suszarkę na pięć minut. Wilgoć wygładzi włókna tkaniny co ułatwi rozprasowanie zagnieceń.
  • Podczas prasowania dużych sztuk, na przykład prześcieradeł i zasłon, postaw przed deską do prasowania krzesło nakryte ręcznikiem. Układaj na nim uprasowane fragmenty, żeby nie spadały na podłogę.
  • Haftowany materiał prasuj po lewej stronie – uwypuklisz w ten sposób wzór haftu. Prasując krawat, umieść w nim kawałek tekturki, żeby para ze spodniej części nie pozostawiała śladów na przodzie krawata.
  • Ubrania o ciemnych kolorach prasuj po lewej stronie, unikniesz wówczas świecących śladów po żelazku.
  • Nie próbuj odświeżać brudnych ubrań, przeprasowując je na szybko. Ciepło utrwali plamy, które trudniej będzie usunąć z tkaniny.
  • Zawsze prasuj tkaninę dookoła guzików i suwaków, a nie po nich. Sztruks prasuj po lewej stronie, przez wilgotną ściereczkę.
  • Delikatne guziki można zabezpieczyć przed przypadkowym uszkodzeniem, przykrywając je łyżeczką.
  • Jeśli używasz żelazka na parę, nie zaczynaj prasowania, dopóki nie osiągnie ono właściwej temperatury. Jeśli żelazko jest zbyt chłodne, woda może skapnąć na ubrania i pozostawić ślady.
  • Podszewka może wymagać niższej temperatury prasowania.

Trwałe kanty

Jeśli spryskasz spodnie krochmalem od wewnętrznej strony tkaniny, w miejscu gdzie powinny być kanty, i pozostawisz go do zaschnięcia, a następnie wyprasujesz spodnie tak jak zwykle, kanty będą trzymały się dłużej.

 

Bez prasowania

Jeśli używasz automatycznej suszarki do bielizny, natychmiast po zakończeniu programu wyciągnij z niej pranie, póki rzeczy są jeszcze ciepłe i łatwo je rozprostować; dzięki temu zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego prasowania.

 

Odwapnianie żelazka

Do żelazka z nawilżaczem wlej od czasu do czasu trochę wody z octem i pozostaw roztwór na całą noc.
Rano razem z wodą wylejesz wapienny osad.

 

Odparuj żelazko

Przed użyciem żelazka z nawilżaczem dobrze odparować je dwa, trzy razy w celu usunięcia z wnętrza resztek kamienia.

 

Perfumy w żelazku

Jeśli do wody w żelazku z nawilżaczem dolejesz kilka kropelek swoich ulubionych perfum, ubrania będą pachnieć tak, jak lubisz.

 

Uwaga: mokra podłoga

Uważaj, aby podczas prasowania nie stać na wilgotnej podłodze. Może to być niebezpieczne.

 

Spryskuj ciepłą wodą

Do spryskiwania garderoby przed prasowaniem używaj ciepłej wody. Szybciej będziesz mogła rozpocząć prasowanie, ponieważ ciepła woda lepiej i bardziej równomiernie wsiąka w tkaninę.

 

Welur po lewej stronie

Unikniesz wyświeconych plam na ubraniu z weluru, jeśli zawsze będziesz je prasować po lewej stronie.

 

Dbaj o flanelę

Dłużej będziesz mogła nosić ubranie z wełnianej flaneli, jeśli zawsze będziesz go prasowała przez wilgotną zaparzaczkę. Dzięki temu ubranie nie wyświeci się.

 

Prasowanie koszul

Przy prasowaniu męskich koszul powinnaś przestrzegać następującej kolejności: najpierw kołnierzyk i mankiety, potem rękawy i część przednia, a na końcu tył koszuli. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wiele niepotrzebnego wysiłku.

 

Ładna plisa z guzikami

Plisę, do której są przyszyte guziki bluzki czy koszuli, najlepiej prasuje się na miękkim podłożu (np. ręczniku frotte), aby nie odciskały się guziki.

 

Prasowanie plisowanej spódnicy

Znacznie sobie ułatwisz prasowanie plisowanej spódnicy, jeśli przedtem pospinasz fałdy spinaczami biurowymi.

 

Sweter z aplikacją

Aplikacje (z tworzywa, metalowej przędzy) na swetrach i bawełnianych koszulkach nie zniszczy się przy prasowaniu, jeśli je przykryjesz papierowym ręcznikiem.

 

Sztruks po lewej stronie

by spodnie ze sztruksu nie wyświeciły się, należy je zawsze prasować po lewej stronie. Potem można wyszczotkować materiał po prawej stronie.

 

Krepa

Aby nie zniszczyć charakterystycznej szorstkiej powierzchni krepy, trzeba ją prasować na ręczniku frotte.

 

Krochmal z solą

Jeśli do krochmalu dodasz trochę soli, unikniesz potem przyklejania się wykrochmalonej bielizny do żelazka.

 

Mydło rdzeniowe

Jeśli dodasz do krochmalu kilka płatków mydła rdzeniowego, bielizna da się wyjątkowo dobrze wyprasować.

 

Gładkie żelazko

Jeśli spód żelazka jest brudny i lepi się, możesz go oczyścić na dwa sposoby: albo postaw na chwilę zimne żelazko na szmatce zwilżonej octem, a potem przetrzyj nią spód, albo przeciągnij gorącym żelazkiem po papierze posypanym solą.

2 KOMENTARZE

  1. Super pomysł o prasowaniu. Ja właśnie walczę o jakieś dobre żelazko i nie mogę nic znaleźć. Koleżanka poleciła jedną firmę no i tak błądzę.

  2. nienawidzę prasować koszul, a następnym razem może łatwiej mi pójdzie! mimo tego, że mam dość profesjonalne żelazko z Morphy Richards, to robie dużo błędów i zawsze mi to zajmuje dużo czasu albo kompletnie sobie odpuszczam, dlatego skorzystam z tych porad na pewno! 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here