Pani domu radzi: jak usunąć plamy

29
31944

Plamy z trawy:
absolutnie nie powinny być zmywane wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć. Do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu albo rozcieńczonego amoniaku. Należy zwilżyć plamy alkoholem, odczekać, a dopiero potem spłukać zimną wodą.
Plamy z gulaszu:
są wprawdzie dość trudne do usunięcia, ale można sobie z nimi poradzić. Na wilgotną szmatkę nalej trochę płynu do mycia naczyń i mocno natrzyj nim plamę. W razie potrzeby możesz powtórzyć czynność kilka razy.
Plamy z czarnych jagód:
z rąk – usuwa się sokiem cytrynowym; z lnu – kwaśnym mlekiem (moczyć przez ok. 30 minut); z wełny usuwa się cytryną, a z jedwabiu – spirytusem. Następnie wypłucz ciepłą wodą.
Plamy z jodyny:
zwilżyć i natrzeć przekrojonym surowym ziemniakiem, przez co plama ściemnieje. Potem tak długo płukać czystą wodą, aż plama zniknie zupełnie.
Plamy z kawy:
na obrusie albo na ubraniu należy natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z solą. Można też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez użycia mydła. Na dywanie: polać wodą mineralną i osuszyć, przykładając ściereczkę; w razie potrzeby doczyścić spirytusem.
Plamy z oleju jadalnego:
na obrusach i na ubraniach znikną bez chemicznych środków do wywabiania plam, jeśli je namoczysz, a potem położysz tkaninę na parę godzin w słońcu.
Plamy z tuszu do długopisu:
trzeba natrzeć kilka razy spirytusem, a potem wywietrzyć tkaninę i starannie wypłukać. Z rąk bez trudu usuniesz, plamy po długopisie pastą do zębów.
Plamy ze szminki:
zazwyczaj znikają po użyciu benzyny aptecznej. Trzeba jednak uważać z delikatnymi tkaninami! plamy możesz też zwilżyć gliceryną, a potem uprać ubranie tak jak zwykle.
Plamy z makijażu:
z ciemnej garderoby schodzą przez lekkie tarcie kawałkiem chleba:
Plamy z lakieru do paznokci:
lakier można wywabić acetonem, ale nie zmywaczem do paznokci zawierającym olej. Uwaga! Nie używaj acetonu do tkanin z włókien octanowych, bo je zniszczysz.
Plamy z nikotyny:
można je zlikwidować, nacierając palce sokiem cytrynowym albo margaryną.
Plamy z owoców:
póki są jeszcze świeże usuwa się wrzątkiem (lać długo). Można też od razu namoczyć tkaninę w ciepłej maślance, a potem normalnie uprać. Jeśli pozostało przebarwienie, trzeba natrzeć je sokiem cytrynowym i spłukać zimną wodą. Niekiedy pomaga również rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiaku).

Plamy z kleju:
można wywabić z tkanin i dywanów acetonem. Trzeba jednak robić to ostrożnie, żeby kolory tkaniny nie wyblakły.
Plamy z piwa:
czyścić słabym roztworem wodnym mydła z niewielką ilością soli amoniakalnej (salmiaku), a potem spłukać czystą wodą.
Plamy z krwi:
natychmiast spłukać zimną wodą z solą. Nigdy nie używać ciepłej wody! Na dywanie: najpierw namoczyć plamę zimną wodą, a potem delikatnie trzeć mocno rozcieńczonym amoniakiem.
Plamy z jajka:
obrus zaplamiony jajkiem trzeba natychmiast natrzeć mokrą solą albo wodą z octem, zostawić na jakiś czas, potem spłukać zimną wodą.
Plamy z truskawek:
należy namoczyć przed zwykłym praniem w gorącej wodzie z octem.
Plamy z czekolady:
zazwyczaj nie schodzą w zwykłym praniu. Niekiedy skutkuje papka sporządzona z gliceryny i żółtka. Nałóż papkę na plamę, pozostaw na chwilę, a potem starannie zmyj ciepłą wodą.
Plamy z pasty do butów:
dają się zlikwidować terpentyną, spirytusem albo rozcieńczonym amoniakiem.
Plamy z potu:
pot usuwa się rozcieńczonym amoniakiem, spirytusem albo octem.
Plamy z nadpalenia:
nadpalenia należy natychmiast natrzeć wodą z octem albo z boraksem i spłukać czystą wodą.
Plamy ze szpinaku:
natrzyj je surowym ziemniakiem, a następnie wypierz w ciepłej wodzie z mydłem.

Plamy ze smoły:
naciera się masłem albo gliceryną, zostawia środek na jakiś czas, a potem spiera. W razie potrzeby można też użyć benzyny.
Plamy z atramentu:
moczy się w gorącym mleku, potem zapiera w ciepłej wodzie z mydłem (w razie potrzeby ze spirytusem mydlanym). Plamy z atramentu na meblach schodzą
po użyciu soku z rabarbaru.
Plamy z wosku:
trzeba przykryć bibułką albo papierową serwetką i przykładać ciepłe żelazko tak długo, aż wosk (stearyna) całkowicie wsiąknie w papier. W razie potrzeby, można też użyć benzyny. Plamy z barwionego wosku pozostawiają ślady, które usuwa się rozpuszczalnikiem.
Plamy z wody:
na jedwabiu: natychmiast wytrzyj do sucha! Inaczej po plamie pozostanie obwódka.
Plamy z tłuszczu:
zatłuszczone miejsca trzeba posypać mąką, talkiem albo sproszkowanym sepiolitem (pianką morską) i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Gazowana woda mineralna znakomicie usuwa tłuste plamy ze swetrów i dzianin.
Zastarzałe tłuste plamy:
stary tłuszcz można usunąć środkiem do mycia naczyń. Należy nim natrzeć zaplamione miejsce, a potem starannie wypłukać.
Pasta do zębów czyści też plamy:
jeśli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam, spróbuj użyć pasty do zębów: nałóż pastę, poczekaj aż zaschnie, a potem usuń szczoteczką.
Brzydka obwódka:
wokół plamy usuwanej środkiem do wywabiania plam nie zrobi się obwódka, jeśli miejsce to natychmiast wysuszysz suszarką do włosów.
Plamy z perfum:
są wyjątkowo trudne do usunięcia, zwłaszcza z jedwabiu albo z aksamitu. Jeśli namoczysz tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem upierzesz w wodzie z mydłem, plamy zazwyczaj schodzą. Z tkanin wełnianych plamy wywabia się rozcieńczonym amoniakiem albo spirytusem.
Plamy z nafty:
łatwo schodzą w ciepłej wodzie z mydłem.
Plamy z rdzy:
z białych tkanin można wywabić gorącym sokiem cytrynowym. Ostrożnie z delikatnymi tkaninami! Plamy z rdzy można też zwilżyć i natrzeć proszkiem do pieczenia, a potem uprać tak jak zwykle.
Plamy z czerwonych buraków:
trzeba natychmiast spłukać zimną wodą i zostawić na noc namoczone w zimnej wodzie. Potem natrzeć plamę skondensowanym (nie rozcieńczać) środkiem do prania w płynie i wypłukać. Można też posypać wilgotną plamę boraksem i – w zależności od rodzaju tkaniny – polać gorącą wodą.
Plamy z czerwonego wina:
posypuje się grubą warstwą soli, która wchłania kolor i wilgoć. Wypłukać wodą mineralną. Świeże plamy z czerwonego wina można również usunąć białym winem albo szampanem. Ślady po ich użyciu schodzą w praniu.
Stare plamy z czerwonego wina:
likwiduje się ciepłą wodą z mydłem i z dodatkiem amoniaku. Skutecznym środkiem jest też krem do golenia w tubie: wyciśnij trochę kremu na plamę, pozostaw na jakiś czas, wypłucz.
Plamy z sadzy:
nigdy nie powinny być usuwane na mokro. Spróbuj je zetrzeć kawałkiem miękkiego białego pieczywa albo posyp grubo solą, zostaw na chwilę i wyczyść szczoteczką.
Plamy z pleśni:
usunąć następującym roztworem: 20 części wody, 5 części nadtlenku wodoru i 1 część amoniaku. Można też polać zwilżoną wodą plamę sokiem cytrynowym i posypać solą. Z wyrobów skórzanych usuwa się plamy z pleśni wodnym roztworem spirytusu (proporcje: 1:1). Potem skórę trzeba porządnie natłuścić. Z bardzo delikatnej skóry plamy ściera się kawałkiem świeżego chleba, a potem poleruje powierzchnię wełnianym gałgankiem.

29 KOMENTARZE

  1. Fajny artykuł Dobre jest także zwykłe szare mydło, albo orzechy piorące. Jednak trzeba ich używać dopóki jest świeża plama, potem jest trudno doczyścić.

  2. Bardzo fajny artykuł, ale mam nietypową plamę na obrusie, mianowicie z serwetki papierowej. Na żółtym obrusie z adamaszku została fioletowa plama po zwykłej papierowej serwetce, niczym nie idzie jej wywabić. Ma ktoś jakiś skuteczny sposób? Obrus był prany w zwykłym proszku, potem moczony w Ace, ale plama trzyma się rewelacyjnie.

    • A cytryna? Można spróbować 10% kwasem z cytryny. Warto też spróbować usunąć plamę przez zamoczenie w kwaśnym mleku. Pomóc też może alkohol metylowy.

  3. Wlasnie borykam sie z plamami po plynie do plukania ubran :/ jest na to jakis sposob? Z gory sedrecznie dziekuje za odpowiedz

  4. Pobrudziłam spodnie wysiadając z samochodu. Przejechałam kolanem po desce rozdzielczej. Została mi czarna plama na spodniach. Jak się tego pozbyć?:(

    • Jakiś czas temu nasza czytelniczka poradziła, żeby grubo nasmarować masłem (prawdziwym) i zostawić na jakiś czas, później zmyć płynem do naczyń i normalnie wyprać.

  5. Swietny artykul! Super pomocny 🙂 Mam nietypowe zapytanie o bardzo nietypowa plame. Mielismy ostatnio wypadek i niestety po czesci ubran przjechaly somochody (otowrzyl sie bagaznik) i moja ulubiona kurtka ma slady opon. Chcialam sie zapytac czy sa moze jakies sprawdzone sposoby (chemiczne badz nie chemiczne) ktore pomoga usunac plamy po oponie… Serdecznie pozdrawiam

  6. Witam , jak usunąć brzydką brudną obwódkę z alby po odpruciu zakładu materiału, celem wydłużenia jej. Za odpowiedź z góry dziękuję

  7. Moj patent na plamy z podkladu czy innych kosmetykow kolorowych jest banalnie prosty, a jednoczesnie najskuteczniejszy. Nawet odplamiacz, ktory radzi sobie z szeregiem innych plam, tutaj sie nie sprawdzal.

  8. Kupiłam nie dawno biała koszule z cieniutkiego delikatnego materialu, po wypraniu zauważyłam ze ma zacieki z przodu i z tylu, niestety nie wiem od czego. Nie mam pojęcia czy te plamy nie powstaly wcześniej.. Uzywalam odplamiacza do bialych ubran vanish, plynu do naczyn Ludwik i namaczanie w wodzie. Niestety nic nie pomogło. Szkoda bluzeczki, jest jakiz sposób?

  9. Witam, jak usunac zolte plamy po vanishu na bialym obrusie? Plamy z sosu zeszly, a vanish zostal 🙁 Piekny obrus recznie haftowany 🙁

  10. Świetny artykuł.
    Ja mam nietypowa plamę. Wylał mi sie plyn fo spryskiwacza na kurtke i niestety żadne odplamiacze nie pomogly. Kurtka sie odbarwila na kolor płynu. Macie jakis pomysl na to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here