Kwiaty cięte

0
1866

Tulipany

Na koniuszku łodygi tulipana często tworzy się „korek powietrzny”, który uniemożliwia roślinie pobieranie wody. Dlatego od czasu do czasu przekłuwaj koniec łodygi szpilką, a twoje tulipany będą dłużej żyły.

 

Tulipany ze zwisającymi główkami

Zdarza się dość często, że tulipany „zwieszają głowy”, mimo że są jeszcze świeże. W takiej sytuacji ustaw wazon z tulipanami pod lampą na 1-2 godziny, a niebawem kwiaty znów się wyprostują.

 

Piękne storczyki

Storczyki dłużej zachowają piękny wygląd, jeśli wstawisz je do letniej wody, a nie do zimnej.

 

Kwiaty z ogrodu

Jeśli ścinasz kwiaty we własnym ogrodzie, pamiętaj o paru rzeczach: kwiaty rozwinięte obcina się rano, kwiaty w pączkach – wieczorem. Kwiaty przeznaczone do wazonu nigdy nie powinny być obcinane w czasie deszczu, bo wtedy szybciej więdną.

 

Dłużej świeże

Kwiaty cięte dłużej postoją, jeśli nie będą ściśnięte w wazonie. Poza tym dobrze jest odstawić je na noc w chłodne miejsce.

 

Cukier w wodzie

Cięte kwiaty dłużej będą żyły, jeśli dosypiesz do wody w wazonie ok. pół łyżeczki (od kawy) cukru albo wrzucisz do środka miedzianą monetę.

 

Cuchnąca woda

Woda cuchnie, gdy łodygi kwiatów zaczynają gnić. Jeśli wrzucisz do wazonu kawałek węgla drzewnego, zapobiegniesz nieprzyjemnemu zapachowi.

 

Nacinaj łodygi

Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, powinnaś skrócić im nieco łodyżki, obcinając je pod wodą (nożem, nie nożyczkami!). Miękkie łodygi obcina się prosto, twarde – na ukos. Usuwaj również dolne liście z łodygi, żeby nie były zanurzone w wodzie.

 

Codziennie zmieniaj wodę

Jeśli wlejesz do wody, w której stoją kwiaty środek przedłużający ich żywotność, woda będzie dłużej świeża. Nie musisz jej wtedy zmieniać, wystarczy tylko, żebyś dolewała wody do wazonu. Jeśli środka tego nie używasz, powinnaś codziennie zmieniać wodę w wazonie.

 

Bez w wazonie

Bez będzie dłużej stał w wazonie, jeżeli oskrobiesz końce gałązek (kilka centymetrów), usuniesz z nich dolne listki i wsadzisz łodygi na parę minut do ciepłej wody. Dopiero wtedy możesz je wstawić do wazony. Na marginesie: bez w pączkach nie rozwija się w wazonie.

 

Narcyzy „krwawią”

Łodygi narcyzów wydzielają śluzowaty sok, dlatego powinny przez jeden dzień stać same w wodzie, bez innych kwiatów. Jeśli jednak zanurzysz końce łodyżek na 5 minut w gorącej wodzie, sok przestanie się wydzielać. W ten sposób można postępować także z innymi kwiatami, które wydzielają gęsty, kleisty sok.

 

Mało wody w narcyzach

Cięte narcyzy nie powinny stać w dużej ilości wody, ponieważ pobierają jej zbyt wiele i kwiaty stają się szkliste.

 

Róże w wazonie

Róże trzymają się zdecydowanie dłużej, jeśli codziennie skracasz im odrobinę łodygi, podcinając je na skos i wzdłuż, a na noc wkładasz kwiaty do wanny i zalewasz zimną wodą.

 

Kwiaty z dala od owoców

Kwiaty cięte nigdy nie powinny stać w pobliżu owoców, ponieważ aromat dojrzałych owoców przyspiesza więdnięcie niektórych gatunków roślin.

 

Ogniste chryzantemy

Chryzantemy nie zwiędną szybko, jeśli końcówki łodyg poopalasz chwilę nad płomieniem świecy. W ten sposób zostaną uszczelnione.

 

Aspiryna pomaga

Wrzuć do wody w wazonie tabletkę aspiryny, a wtedy ożyją przywiędłe kwiaty.

 

Zraszaj podczas upału

W upalne dni, a także w przegrzanych pomieszczeniach, należy od czasu do czasu zraszać kwiaty wodą, a nie zwiędną tak szybko.

 

nNie w słońcu

Kwiaty cięte nie powinny stać bezpośrednio w słońcu i nigdy w przeciągu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBalkon i ogród
Następny artykułPiękna pani domu: włosy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here