Co jeść przy cukrzycy?

0
455

Dowiedziałaś się, że przyczyną Twojego złego samopoczucia oraz problemów zdrowotnych jest cukrzyca? Oprócz leczenia farmakologicznego pacjenci zmagający się z tą chorobą powinni koniecznie zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, bowiem nieodpowiednia dieta może dodatkowo nasilać dolegliwości objawowe. Za chwilę dowiesz się jakie produkty są dozwolone a które należy całkowicie wyeliminować z codziennego jadłospisu.

Cukrzyca i jej charakterystyczne objawy

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, będąca wynikiem zaburzonego wchłaniania lub wydzielania insuliny, hormonu odpowiadającego za prawidłowy poziom cukru we krwi. O cukrzycy bardzo często dowiadujemy się przypadkiem podczas rutynowych badań kontrolnych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, objawy jakie jej towarzyszą są nierzadko mylone z zupełnie innymi dolegliwościami, są to np. uczucie ciągłego zmęczenia, wahania wagi, wzmożone pragnienie itp.

Zastanawiasz się w jakich sytuacjach warto wykonać badania pod kątem cukrzy? Jeżeli pomimo dobrego apetytu Twoja waga spada w dół, z niewyjaśnionych przyczyn jesteś zmęczona i senna, dużo pijesz i często oddajesz mocz, który ma nieprzyjemny zapach a dodatkowo na skórze pojawiły się dziwne reakcje alergiczne jest to znak by udać się do lekarza. Wyżej wymienione dolegliwości są charakterystycznymi objawami cukrzycy.

Co jeść przy cukrzycy?
Jakie produkty należy jeść a których lepiej unikać w przypadku cukrzycy?

Wszyscy diabetycy powinni odżywiać według ściśle określonych zadad, z ich diety wykluczyć należy produkty zawierającą dużą ilość cukrów prostych. Będą to np. banany, suszone owoce oraz winogrona. Unikać należy również słodzonych napojów oraz sztucznych soków.
Jadłospis osoby zmagającej się z cukrzycą bogaty powinien być m.in. w chude mięso, ryby, jaja, warzywa, mleko oraz produkty mleczne zawierające cenną witaminę D, która chroni układ krwionośny i serce przed groźnymi chorobami. Posiłki dostarczać powinny także chrom, który ułatwia przyswajanie węglowodanów, ten znajdziemy m.in: produktach razowych, daktylach, orzechach brazylijskich i mięsie.
Ważne są również godziny spożywania pokarmów, śniadanie należy zjeść w przeciągu godziny od wstania a kolację maksymalnie na dwie godziny przed snem.

Po pomoc do dietetyka!

Jeśli dopiero dowiedziałeś się o cukrzycy i nie za bardzo wiesz jak sobie pomóc to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem. Specjalista zna się na rzeczy, dzięki czemu możesz mieć pewność, że w nowym jadłospisie nie znajdzie się przypadkiem jakiś produkt, który mógłby Ci zaszkodzić. Dietetyk przygotuje Twój indywidualny plan żywieniowy biorąc pod uwagę nie tyko cukrzyce ale również i Twoje oczekiwania, względem nowej diety, bowiem być może przy okazji zechcesz zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Pamiętaj tylko, by rady i wskazówki uzyskane od dietetyka wdrożyć w życie zaraz po wyjściu z gabinetu!
Jak znaleźć dobrego dietetyka? Najprościej będzie jeżeli skorzystasz z pomocy internetu, znajdziesz tam informacje na temat specjalistów z regionu Twojego miejsca zamieszkania, opinie innych pacjentów oraz dane kontaktowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here