Wiosenne porządki

0
1151

Tak naprawdę wiosenne porządki wcale nie muszą różnić sie od codziennych. Różnica polega na tym, że zaglądamy w miejsca, które przy sprzątaniu na co dzień pomijamy. Tylko od nas zależy ile czasu poświęcimy na sprzątanie. Można przeznaczyć tydzień i wtym czasie pokój po pokoju wysprzątać cały dom. Można również pozostać przy swoim normalnym rozkładzie prac.

 

Zaplanuj taktykę!

Przede wszystkim nie sprzątaj sama, zbierz posiłki. Przyda się każda para rąk. Obejdz cały dom , zapisując wszystko, co trzeba zrobić w danym pomieszczeniu. To niesamowite uczucie, kiedy z listy znikają kolejne pozycje. Poniżej kilka przykładów:

 

Szafki

Jeśli przez cały rok panował w nich nieład, czas najwyższy na gruntowne porządki. Wyjmij wszystko z szaf, umyj od środka, przejrzyj zawartość i wstaw do środka tylko to, co chesz zatrzymać. Pamiętaj aby sprzątać jedną szafkę na raz.

 

Zasłony i karnisze

Zasłony zdejmij i upierz. Dokładnie wytrzyj z kurzu karnisze. Jeśli szyny są plastikowe, wytrzyj je wilgotną szmatką. Metalowe karnisze należy pocierać niewielką ilością środka do polerowania metalu.

 

Meble

Odsuń wszystkie meble i sprzątnij za nimi oraz pod nimi. Poproś kogoś o pomoc. Po sprzątnięciu za oraz pod meblami ustaw je ponownie na miejscu i wyczyść jak zwykle.

 

Sufit

Jeśli nie masz specjalnej szczotki do odkurzania sufitu, owiń dużą ścierkę do kurzu wokół szczotki na kiju i delikatnie omieć sufit.

 

Żyrandol, klosz, żarówka

Przede wszystkim odłącz prąd. Wykręć żarówkę i odkręć klosz. Wytrzyj oprawę lampy suchą szmatką. Odkurz szklaną część żarówki i umyj lub wyczyść klosz.

 

Kaloryfery

Część powierzchni kaloryfera odkurzysz nasadką szczelinową odkurzacza. Do miejsc trudno dostępnych wystarczy druciany wieszak na ubrania. Wyprostuj go i nałóz na niego szmatkę. Z łatwością sięgniesz teraz w najciaśniejsze szczeliny.

 

Ściany

Odkurz ściany za pomocą zmiotki do kurzu.

Zanim zaczniesz mycie ścian, wypróbuj najpierw w niewidocznym miejscu czy farba dobrze zniesie mycie. Większość farb można myć ciepłym roztworem wody i płynu po zmywania. Mycie ściany zaczynaj od dołu aby uniknąć strużek wody. Po umyciu spłucz ścianę czystą wodą.

Jeśli masz tapetę którą można myć na mokro, pomoże również ciepła woda z delikatnym płynem do mycia naczyń. Zabrudzenia, które nie nadają się do czyszczenia na mokro można usunąć gumką do ołówka.

 

Inne prace które należy wykonać na wiosnę

  • przesadz wszystkie rośliny, które wyrosły już z doniczek.
  • wyczyść tapicerkę na sofach czy fotelach
  • wypierz narzuty lub oddaj je do pralni
  • Na wiosnę warto również pozbyć się z domu nieprzyjemnych zapachów, np dymu tytoniowego. W tym celu należy w dyskreetnym miejscu położyć małą miseczkę wypełnioną octem, który wchłonie zapach papierosów.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFirany i zasłony
Następny artykułPlanowanie porządku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here