Lustra

1
1152

Czyszczenie luster rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia i oczyszczenia ram, postępując identycznie, jak przy czyszczeniu różnego typu ram obrazów. Następnie usuwamy plamy z powierzchni lustra.
Plamy z mydła, kremu i stearyny ustąpią po umyciu ciepłą, mydlaną wodą z dodatkiem amoniaku (proporcja jw.).

Plamy z farby klejowej znikną pod wpływem ciepłejmydlanej wody.

Ślady z farby olejnej zmyjemy odrobiną terpentyny, a następnie spłuczemy ciepłą, mydlaną wodą.

Po usunięciu plam i wysuszeniu przystępujemy do czyszczenia całej powierzchni lustra jedną z podanych niżej metod:

  • Tampon z gazety maczamy w mieszaninie octu i wody (1 szklanka octu na 2 szklanki wody) i czyścimy nim lustro. Wycieramy do sucha i polerujemy irchą lub miękką flanelką.
  • Do rondelka wlać 1 szklankę wody, dodać 1 łyżkę octu winnego i 2 dag mielonej kredy. Zagotować, zamieszać, a kiedy się ustoi, zlać czysty płyn i przecierać nim lustro.
  • Przecierać przekrajanym na pół surowym ziemniakiem i zmywać wodą z dodatkiem denaturatu w proporcji: 6 łyżek wody na 1 łyżkę denaturatu. Wycierać do sucha miękką flanelką.
  • Powierzchnię lustra wytrzeć szmatką zwilżoną denaturatem i wypolerować irchą.

Jak przy myciu szyb od obrazów, należy bardzo uważać, aby woda nie dostała się pod powierzchnię lustra. Nie wolno myć luster zmywakiem do naczyń ani szorować proszkiem! Pamiętajmy, że prawdziwie stare lustro nie błyszczy jak nowe, nie starajmy się więc o uzyskanie połysku za wszelką cenę.

Ślady pozostałe po muchach zmywa się szmatką zwilżoną wodą z octem lub wodą z dodatkiem amoniaku (1 łyżka amoniaku na 2 szklanki wody).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPorcelana
Następny artykułObazy i ramy

1 KOMENTARZ

  1. Za dużo zabawy z tymi wszystkimi sposobami niestety 🙂 Najprostszym sposobem jest jednak jakiś środek do czyszczenia luster albo okien na bazie alkoholu i ściereczka nie zostawiająca kłaczków. Ewentualnie, jeżeli myję okna urządzeniem parowym, to zaliczam też lustra 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here