Zwarzone mleko

0
23483

Aby nie dopuścić do zwarzenia mleka, należy je przed gotowaniem wypróbować. Osoby bardzo wyczulone łatwo poznają charakterystyczny smak, a również zapach podkwaszonego mleka. Wtedy lepiej nastawić je na zsiadłe. Jeśli nie wyczuwamy oznak kwaśnienia, a mimo to mamy wątpliwości, czy mleko przegotuje się bez zwarzenia, można małą ilość (ćwierć szklanki) przegotować. Jeśli się nie zwarzy, gotujemy całość.

Mleko przeznaczone na napój słodki, (kakao, kawa mleczna, bawarka), dobrze będzie przegotować z dodatkiem 2—3 łyżek cukru. Cukier w niewielkim co prawda stopniu, ale chroni przed zwarzeniem. Jeśli w czasie ogrzewania zauważymy, że mleko warzy się, nie gotujemy go dalej, lecz odstawiamy w stanie niezupełnego ścięcia sernika, co pozwoli potem uzyskać potrawy o lepszej konsystencji.

 

A oto przykłady wykorzystania mleka zwarzonego.

 

Krem ze zwarzonego mleka

2 szklanki mleka zwarzonego, 2 jaja, 2 czubate łyżeczki żelatyny, 10 dag cukru, zapach cytrynowy i waniliowy, owoce, dżem lub sok do dekoracji.

Mleko zmiksować lub przetrzeć przez sito plastykowe. Dodać żółtka, cukier, zapachy i dokładnie roztrzepać (zmiksować). Żelatynę namoczyć w 2—3 łyżkach zimnej wody i kiedy namoknie zalać 1/4 szklanki wrzątku, rozmieszać do całkowitego rozpuszczenia, przestudzić i wlać do kremu.

Białko ubić, dodać do całości; lekko wymieszać. Krem wyporcjować.

Uwaga: Jeśli chcemy mieć krem o bardziej jednolitej konsystencji, trzeba masę lekko przestudzić bez dodatku białek i kiedy zaczyna gęstnieć, delikatnie wmieszać pianę, a następnie dzielić na, porcje. Po zastygnięciu krem udekorować owocami czy dżemem lub podać sokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here