Pieczenie

0
1017

Pieczenie jest to poddawanie produktu ogrzaniu w gorącym powietrzu piekarnika o temperaturze ponad 100°C, mogącej dochodzić do ponad 200°C. Wewnątrz produktu temperatura nie przekracza jednak 100°C ze względu na zawartość wody w produkcie. Zależnie od rodzaju produktu lub wyrobów poddawanych pieczeniu, stosowana jest odpowiednia temperatura pieca:
pieczenie mięsa — 200°C,
pieczenie ciasta drożdżowego — 220°C,
pieczenie biszkoptu — 190°C,
pieczenie ciasta kruchego — 240°C,
pieczenie ciasta półkruchego — 200°C,
zapiekanie dań mącznych lub mączno-mięsnych i warzywnych — 220°C,
wypiekanie kaszy — 150°C.

Pieczenie jest metodą obróbki cieplnej szeroko stosowaną w sztuce kulinarnej. W ten sposób otrzymujemy ciasta drożdżowe, kruche, francuskie, biszkoptowe i ptysiowe. Można również wypiekać i zapiekać potrawy z kasz, makarony oraz takie desery, jak suflety i pianki. Pieczenie jest szczególnie często stosowane do sporządzania potraw mięsnych.

Poza tradycyjnymi sposobami sporządzania potraw coraz częściej mają zastosowanie bardziej nowoczesne metody. Należą do nich gotowanie na parze, pieczenie w folii aluminiowej, smażenie w naczyniach z dnem groszkowanym i naczyniach powlekanych teflonem oraz gotowanie w garnku ciśnieniowym. Wymienione sposoby przygotowywania niektórych potraw charakteryzują się minimalnym zużyciem tłuszczu. Jest to ważna zaleta, gdyż potrawy nie są nasycone tłuszczem i dlatego ią łatwiej strawne, a przy tym bardziej wartościowe z tego względu, że mniejsze są straty składników odżywczych. Warzywa gotowane na parze tracą o kilkanaście do kilkudziesięciu procent mniej witaminy C niż gotowane w wodzie. Mięso pieczone w folii aluminiowej jest również bardziej soczyste i w porównaniu do mięs pieczonych w sposób tradycyjny traci znacznie mniej składników odżywczych. Sporządzanie potraw w garnku ciśnieniowym znacznie przyspiesza proces gotowania i umożliwia ugotowanie w skróconym czasie nawet potrawy z mięsa twardego i żylastego. W ten sposób szybko doprowadza się do pożądanej miękkości np. nóżki na galaretę, serca i inne twarde gatunki mięsa na pasztet itp.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPosiłki jednogarnkowe
Następny artykułSmażenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here