Kluski kładzione

0
1122

Kluski kładzione przygotowuje się z tzw. ciasta półgęstego, z małą ilością jaj. Gęstsza konsystencja ciasta wymaga dokładnego wyrobienia, aby wtłoczyć jak najwięcej powietrza, które jest tu jedynym czynnikiem spulchniającym.

Kluski kładzione stosuje się jako dodatek do zup, drugich dań mięsnych oraz jako danie samodzielne z sosem, jajecznicą, serem lub tylko ze słoniną lub masłem. Kluski do zup formuje się mniejsze niż do innych dań.

Przygotowane ciasto wykłada się na zwilżony płaski talerz lub deskę, opiera o brzeg garnka z wrzącą, osoloną wodą. Metalową łyżką należy ścinać ciasto wprost do wrzącej wody. Podczas formowania trzeba zwrócić uwagę, aby kluski miały podobny kształt i wielkość, oraz aby nie przywarły do dna naczynia. W tym celu należy je od czasu do czasu zamieszać. Kluski powinny być niezbyt duże, gdyż wtedy są pulchniejsze, szybciej się gotują i nie nasiąkają wodą. Do rondla wrzuca się na raz tylko tyle klusek, aby pokryły powierzchnię wody i mogły swobodnie pływać. Gotować należy pod przykryciem, co przyspiesza gotowanie oraz wpływa dodatnio na konsystęcję ugotowanego ciasta. Aby kluski nie sklejały się, należy po wyjęciu przepłukać je wrzącą wodą i zaraz podawać – są wtedy najsmaczniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here