Ciasto półkruche

0
1577

Ciasto półkruche zawiera znacznie mniej tłuszczu niż kruche. Tłuszcz w tym rodzaju ciasta zastępuje się częściowo płynem, najczęściej śmietaną. Środkiem spulchniającym są proszki do pieczenia.

 

W skład ciasta półkruchegowchodzą: mąka, tłuszcz, płyn (śmietana, mleko, woda), proszek spulchniający i inne dodatki stosowane zgodnie z recepturą.  Ze słonego ciasta półkruchego można upiec: różne drobne babeczki, paluszki i paszteciki; z ciasta słodkiego – babki ucierane, amoniaczki i różne półkruche drobne ciasteczka.

 

Stosunek tłuszczu do mąki waha się w ciastach półkruchych od 15 do 30;%. Ponieważ ta ilość nie wystarcza do zagnierenia ciasta, dodaje się proszek do pieczenia — jedną porcję na 50—70 dkg mąki.

 

Ciasto półkruche ze względu na sposób przyrządzania dzieli się na zagniatane i ucierane. Technika przyrządzania ciasta półkruchego zagniatanego jest podobna jak ciasta kruchego, Ciasta półkruche ucierane przyrządza się w misce. Uciera się najpierw tłuszcz, a potem dodaje kolejno produkty wchodzące w skład ciasta. Ciasto gotowe do pieczenia ma konsystencję gęstej śmietany.

 

Do pieczenia ciasta półkruchego zagniatanego blachę smaruje się tłuszczem; przy ciastach ucieranych dobrze jest wyłożyć ją natłuszczonym papierem.

 

Ciasta półkruche należy piec w dobrze nagrzanym piekarniku (ok. 180°C). Przy ciastach ucieranych piekarnik musi być początkowo dobrze nagrzany, a pod koniec pieczenia temperaturę jego zmniejsza się.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPierniki
Następny artykułCiasto kruche

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here