Ananas

0
1065

Świeże owoce są zazwyczaj lepsze od puszkowanych, ale — nie ananasy. Aby gdziekolwiek wysyłać ananasy, trzeba je zerwać na plantacji w górzystych tropikach jeszcze   niedojrzałe. Tymczasem do puszki pakuje się owoc zupełnie dojrzały i bardzo delikatny. Dlatego też tylko ten, kto jadł świeżego ananasa prosto z plantacji, na przykład na  Hawajach, zna prawdziwy, niebiański smak i aromat togo wspaniałego owocu.
O ananasach można bardzo długo. Ale powiedzmy krótko o ich wartościach odżywczych. Ananasy może jadać każdy, niezależnie od wieku i dolegliwości, prócz diabetyków,  którzy powinni uważać, bo jednak w kompocie ananasowym jest około 37 procent cukru, a w samym dojrzałym owocu 12—14 procent. 100 gramów ananasa dostarcza 45  kalorii, a ponadto sporo wapnia (25 mg), potasu (200 mg), magnezu (20 mg) i fosforu (22 mg). Jest zasadotwórczy (+5). Z witamin ma po trochu witaminy A (160 j.m.), Ej (60  mcg), B2 (20 mcg), C (20 mg), czyli niezbyt wiele.

 

Co robić z ananasa?
Przyrządzić surówkę owocową z mieszanych owoców (jabłek, gruszek, truskawek itp.) dodając na przykład banany, rodzynki i orzechy, włożyć surówkę do porcyjek,  udekorować ją wkoło brzegu czereśniami z kompotu lub rozmrożonymi, położyć plaster ananasa, wkładając w jego środek najpiękniejszą czereśnię.
Można też z naszych poczciwych owoców jagodowych przyrządzić galaretkę, udekorować ją bitą śmietaną i obłożyć ananasami z puszki. Kosteczki ananasa z puszki  ślicznie zdobią koreczki z sera, szynki, odrobiny sałaty, świeżej, czerwonej papryki itp. nakłute na plastykową szpadkę.


Napój ananasowy

2 szklanki lodów śmietankowych, l puszka (2 szklanki) soku ananasowego lub kompotu z ananasa zmiksować razem i natychmiast podawać.
Melba z ananasem
Przygotować 35 dkg lodów śmietankowych, 14 dkg lodów owocowych, szklankę ubitej śmietanki i 6 plastrów ananasa z puszki lub świeżego, a także trochę konfitury  wiśniowej do dekoracji. Na dno kompotierek lub szklanych pucharków kładzie się najpierw lody śmietankowe, potem plaster ananasa, na niego — w piramidkę — warstwę  lodów owocowych, a na nią bitą śmietankę. Na wierzch kładzie się 2—3 wiśnie z konfitury, nie osaczone, by sok pięknie spływał.
Bowla ananasowa
Świeżego ananasa obrać i pokrajać w cienkie plastry. Włożyć je do szklanej wazy lub dzbana, posypać cukrem do smaku i tak zostawić do następnego dnia. Nazajutrz  zalać ananasy dwoma butelkami białego wina, zamieszać i przykryć. Przed podaniem można jeszcze wina dolać, bo jeden owoc ananasa aromatyzuje 4—10 litrów wina! Tuż przed podaniem dolać l—2 butelek szampana i l—2  wody sodowej. Szampan i woda sodowa po winny być dobrze zamrożone, by bowla była zimna.
Dla pań można tę bowlę mocniej osłodzić, dolewając trochę przygotowanego uprzednio, wystudzonego syropu.
Sorbet ananasowy
Lody śmietankowe zmiksować z sokiem lub kompotem z ananasa, a następnie wlać 1/2 butelki szampana, zamieszać i zaraz podawać, aby napój był zimny i musujący.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułApertyzacja
Następny artykułAlkohol

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here