Syrop owocowy to po prostu mocno słodzony sok owocowy. Zawartość ekstraktu ogólnego musi wynosić co najmniej 66%. Produkowany jest poprzez gotowanie soku owocowego z dodatkiem cukru spożywczego. Jest to jednak ostatni etap produkcji. Jak pozyskuje się sam sok, zanim powstanie z niego syrop?

Przyjęcie surowców

Pierwszym etapem jest przyjęcie surowców. Zanim owoce na syropy owocowe zostaną rozładowane, są szczegółowo sprawdzane pod kątem jakości. Muszą mieć odpowiednią dojrzałość oraz charakteryzować się zdrowym wyglądem. Producent syropów owocowych musi dokładnie zadbać o każdy detal przetwórstwa. Kolejno owoce są myte, np. poprzez system dysz natryskowych. Z silosów owoce są pobierane przez sortownik, a następnie trafiają na sekcję przygotowania miazgi. To właśnie wtedy rozpoczyna się kolejny etap produkcji soków owocowych.

Obróbka miazgi owocowej

Surowiec trafia na sortownik, którego zadaniem jest równomierne dozowanie owoców na podajnik ślimakowy pionowy. Podajnik przenosi owoce, z których ma powstać sok, a następnie syropy owocowe, na taśmę inspekcyjną. Pracownicy dokonują wtedy inspekcji i odrzucają surowce, które nie spełniają wymogów. Przesortowany materiał spada do młyna, gdzie uzyskuje się optymalne parametry miazgi. Mogą zostać wtedy dodane preparaty enzymatyczne, które wspomagają efektywność tłoczenia. Kolejny krok to pompowanie miazgi owocowej na syrop do zbiorników, z których będzie pobierana do kolejnego etapu procesu.

Tłoczenie, czyli pozyskiwanie soku

Kolejnym etapem jest tłoczenie, które zapewnia maksymalny uzysk soku z surowca. Proces rozpoczyna się napełnianiem wstępnym. Wtedy to miazga jest pompowana do zamkniętego cylindra. To etap produkcji, który jest stuprocentowo zautomatyzowany. Układ sterowania prasy określa poziom wyciskania produktu. Kolejno następuje etap właściwego tłoczenia. Tłok wywiera nacisk na miazgę, a sok wypływa do komór sokowych. Następnie tłok się cofa, więc cała miazga jest bardzo dokładnie spulchniona. Faza jest powtarzana cyklicznie. Gdy cykl się zakończy, następuje zrzut wytłoków.

Pasteryzacja

By syrop owocowy był odpowiedniej jakości, stosuje się pasteryzację. Ze zbiorników mętny sok jest kierowany na sekcję pasteryzacji i odzyskiwania aromatów. Pasteryzacja odbywa się w temperaturze 95-105 stopni Celsjusza. Jej celem jest aktywacja enzymów, skleikowanie skrobi, denaturacja białek oraz stabilizacja mikrobiologiczna soku. W tym samym czasie zachodzi odparowanie substancji aromatycznych – dearomatyzacja. Otrzymuje się od stu do dwustukrotny koncentrat aromatu.

Ultrafiltracja

Zdepektynizowany sok, z którego później ma powstać syrop owocowy, trafia do zbiornika, gdzie pompa pompuje go z dużą prędkością przez modły membran. Na powierzchni membran tworzy się warstwa i część cieczy może przenikać przez kanaliki membrany jako gotowy produkt. Po procesie ultrafiltracji, sok jest transportowany do zbiorników soku klarowanego.

Koncentracja

Bardzo ważna jest wielostopniowa stacja wyparna, która odgrywa kluczową rolę w procesie powstawania soków z owoców czy warzyw. Wykorzystywana jest ona do zagęszczania soków. Podczas całego procesu, surowiec dwukrotnie trafia na stację wyparną. Zagęszczony koncentrat jest schładzany, transportowany do zbiornika uśredniającego, a następnie do zbiorników magazynowych.

syrop owocowy

Standaryzacja

Proces kończy się w momencie magazynowania. Zanim jednak do tego dojdzie sok czy syrop jest poddawany standaryzacji. Etap ten pozwala kontrolować zarówno jakość, jak i parametry koncentratu. Bada się ekstrakt, kwasowość, barwę. Kolejno następuje magazynowanie lub transport.

Do czego wykorzystuje się syrop?

Syrop z owoców jest znakomitym dodatkiem do wielu potraw czy napojów. Często dodaje się go do alkoholu, herbaty czy nawet kawy. Bardzo dobrze współgra ze słodkimi przekąskami, np. naleśnikami. Trzeba jednak umieć wybierać te naprawdę wartościowe, a nie jedynie o smaku danych owoców.

wykorzystanie syropu owocowego

Jak wybrać wartościowy produkt?

Czytajmy etykiety. Unikajmy szkodliwych składników. Najlepiej, gdyby syrop był wyprodukowany z jak największej ilości soków owocowych (mogą być z koncentratu). Nie unikniemy cukru w tego typu wyrobach, jednak nie powinno być go jak najwięcej. W ten sposób wybierzemy wartościowy wyrób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here