Projekt zabudowy pralni – krok po kroku

0
646
Pralnia domowa z dodatkami w stylu boho

Każdy dom wyposażony jest w pralkę. To urządzenie niezbędne w naszym codziennym życiu. Właściciele domów jednorodzinnych mają możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia na pralnię. Umiejscowienie pralki bywa bardzo różne – często stawiamy ją w piwnicy, na poddaszu czy pomieszczeniu gospodarczym. Jeżeli dysponujemy dużą ilością miejsca, warto poświęcić trochę czasu na zaaranżowanie funkcjonalnej i praktycznej pralni dla naszej wygody!

Wybór miejsca na pralnię

Na wstępie wspomnieliśmy trzy najczęściej wybierane pomieszczenia. Każde ma swoje plusy i minusy.

Poddasze

Niezagospodarowana przestrzeń poddasza wydaje się idealnym miejscem ma organizację pralni. Często jednak wejście na strych nie jest zbyt wygodne i wiąże się z wchodzeniem po dość stromych schodach, co w połączeniu z niesieniem góry prania może być nieco ryzykowne.

Piwnica

Tutaj wejście jest wygodniejsze. Piwnica często połączona jest z garażem, co może wiązać się z zapachem spalin czy benzyny. Dlatego należy zadbać o odpowiednią wentylację (o tym poniżej). W piwnicy może być też chłodniej, dlatego warto zainwestować w ogrzewanie tego miejsca, zwłaszcza jeśli chcemy zorganizować tam suszarnię.

Dowiedz się: jak zorganizować spiżarnię w piwnicy?

Pomieszczenie gospodarcze

Takie pomieszczenie to miejsce wydzielone w części głównej domu, często o małej przestrzeni. Tutaj musimy zadbać o dobrą organizację regałów i półek oraz zabudowę sprzętu. No i na pewno nie znajdziemy miejsca na suszarnię.

Przygotowanie pomieszczenia na pralnię

Zacznijmy od tego, że w pralni – podobnie jak w łazience – panuje duża wilgotność powietrza, którą powodują mokre po praniu ubrania. Dlatego jeżeli będziemy suszyć je w wybranym przez nas pomieszczeniu, należy zadbać o odpowiednią wentylację (kanał wywiewny, kratka w drzwiach, okno) – ale to nie wszystko!

Musimy odpowiednio przygotować ściany i podłogę, aby zapobiec rozwojowi grzybów spowodowanemu przez wilgoć. Dlatego też powinniśmy wybrać produkty, które pozostaną niewrażliwe na panujące warunki. Są to np.:

  • gres,
  • glazura,
  • farba odporna na wilgoć.

Do zabezpieczenia podłogi możemy wybrać gres, dodatkowo ochraniając go linoleum, które przy okazji będzie bardzo wygodne w myciu. Pamiętajmy również o zastosowaniu odpowiednich fug niewrażliwych na wilgoć.

Planujemy projekt pralni

Na początku musimy zastanowić się: czego tak naprawdę potrzebujemy i na ile pozwala nam nasza przestrzeń? Jaki sprzęt będzie wystarczający? Czy kupujemy samą pralkę, czy może również suszarkę? Zazwyczaj posiadacze domów jednorodzinnych decydują się na wydzielenie przestrzeni także na suszenie ubrań bądź mają możliwość suszenia na dworze. Osoby, które nie mają wolnego miejsca lub wolą, aby ich ubrania schły szybciej, decydują się na zakup suszarki.

Jeżeli już wiemy, jaki sprzęt będzie nam potrzebny, zaczynamy planowanie przestrzeni. Pralkę i suszarkę najlepiej postawić obok siebie lub w pionie, jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca. Wybór odpowiedniej zabudowy pomoże nam funkcjonalnie rozplanować wszystkie sprzęty.

Najwygodniej ciąg roboczy zacząć od miejsca, w którym będziemy składować brudne ubrania. Potem planujemy sprzęty, a następnie miejsce na suszenie, sortowanie prania i prasowanie. Warto również zamontować zlew, w którym będziemy mogli namoczyć przed włożeniem do pralki ubrania z większymi zabrudzeniami bądź po prostu umyć ręce.

Duża pralnia w domu, z blatem roboczym i zlewym

Wyposażenie pralni szczegółowo opiszemy poniżej.

Co powinno znaleźć się w wyposażeniu funkcjonalnej pralni?

Jeżeli mamy już zaprojektowaną przestrzeń pralni, musimy zastanowić się, jak praktycznie ją wyposażyć, tak by wszystkie czynności związane z praniem były dla nas bardzo wygodne do wykonania. Czego więc potrzebujemy?

Przede wszystkim regałów i półek, które będą niezbędne do przechowywania ręczników, detergentów do prania czy innych akcesoriów. Jeżeli na ciąg roboczy mamy do dyspozycji tylko jedną ścianę, warto rozplanować odpowiedni zestaw mebli do organizacji przestrzeni roboczo-użytkowej. Pamiętajmy, że chemia do prania powinna stać na wyższych półkach – poza zasięgiem dzieci.

Regały i półki – dowiedz się, jak wygodnie przechowywać rzeczy

Przydatny będzie również blat, na którym będziemy mogli poskładać suche ubrania, postawić potrzebne w danym momencie detergenty czy swobodnie posortować brudne pranie. To przestrzeń robocza, którą na pewno docenimy. Wygodne będzie wykorzystanie blatu do zabudowy pralki i suszarki. Jeżeli jednak nasza przestrzeń na to nie pozwala, możemy zamontować w innym miejscu składany blat. Może on też posłużyć jako miejsce do prasowania.

Organizacja miejsca na brudne ubrania

Składowanie i sortowanie brudnych ubrań to zmora wielu osób. Górka prania – zwłaszcza w przypadku rodzin – rośnie z dnia na dzień i tak naprawdę wymaga częstej uwagi. Odpowiednie rozplanowanie miejsca i sposobu przechowywania prania powinno znacznie nam ułatwić tę czynność. Co więc wybrać?

Warto zdecydować się na 3 kosze – na ubrania ciemne, jasne i delikatne. Dzięki temu nie będziemy musieli myśleć o późniejszym sortowaniu i nurkowaniu w koszu w poszukiwaniu czerwonej skarpetki zagubionej wśród białego prania.

Powinniśmy wybrać produkt, który zapewni odpowiednią wentylację ubrań. Jeżeli nie dysponujemy taką ilością miejsca w naszej pralni, wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie szyny lub haków, na których zawiesimy specjalne worki do przechowywania prania. Worki często są wykonane z materiałów prześwitujących, więc łatwo będzie można w nich dostrzec ewentualne błędy w sortowaniu.

Miejsce na brudne ubrania warto zaaranżować przy wejściu. Nieraz spieszymy się i, aby nie tracić czasu, szybko wyrzucamy brudne ubranie. Ważne jest też to, aby to miejsce zaczynało nasz ciąg roboczy, o czym wspominaliśmy wyżej. Wpływa to na lepszą funkcjonalność i organizację pracy.

Suszenie prania

Gdy brudne rzeczy mamy już posortowane i uprane, pora na suszenie. Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na suszarkę, a pogoda nie pozwala na wysuszenie prania na dworze, to warto zorganizować sobie do tego przestrzeń w pralni.

Najprostszym rozwiązaniem jest rozkładana suszarka. Możemy jednak zdecydować się na system sznurków, które podwieszamy bliżej sufitu.

Sortowanie prania i prasowanie

Jeżeli suszymy pranie w pralni, wygodnym rozwiązaniem jest przeznaczenie przestrzeni na jego składanie i prasowanie. Wspominaliśmy o blacie roboczym – stałym lub składanym. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, to możemy skorzystać z deski do prasowania, która również może być składana (np. schowana w szafie).

Tę przestrzeń warto uzupełnić o kosze na uprasowane rzeczy.

Mały kącik na pranie - wystarczy pralka, półka i krzesło oraz kosze na pranie i dekoracyjna roślina

Domowa aranżacja pralni

Tak naprawdę mamy dowolność w wyborze stylu naszej pralni. Ważna jest przede wszystkim funkcjonalność, jednakże estetyka wcale nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ wpływa na komfort użytkowania. Warto, by panowała tam spójność, a ewentualne „ocieplenie wizerunku” pomieszczenia możemy wprowadzić za pomocą dodatków.

Przestrzeń pralni warto uzupełnić takimi dodatkami, jak gustowna mydelniczka, stylowe kosze na pranie (np. wiklinowe), jednolite kolory ręczników, stanowiące kontrast dla reszty wyposażenia, czy też specjalne pojemniki na detergenty.

Ciekawym, a zarazem praktycznym rozwiązaniem jest wstawienie roślin. Ważne jednak, aby zdecydować się na taki gatunek, który nie tylko dobrze radzi sobie w wilgotnych pomieszczeniach, ale również wchłania wilgoć.

Tym sposobem zapewnimy sobie praktyczną, ale zarazem miłą i komfortową przestrzeń pralni.

Źródła:

  1. https://www.mojpieknyogrod.pl/artykul/kwiaty-pochlaniajace-wilgoc
  2. https://www.castorama.pl/jak-wykonczyc-i-urzadzic-pralnie-ins-1047821.html
  3. https://www.conchitahome.pl/2020/05/jak-dobrze-zaprojektowac-pralnie-projekt-laundry-room.html
  4. https://www.homebook.pl/artykuly/4859/jak-urzadzic-domowa-pralnie-praktyczne-wskazowki

Źródło zdjęć: 123rf.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here