Oświetlenie LED – dlaczego stało się tak popularne na całym świecie?

0
289

Żyjemy w czasach, w których tradycyjne żarówki powoli odchodzą do lamusa. W coraz większej liczbie przypadków zastępuje się je technologią LED. Dziś takie oświetlenie można spotkać w domach mieszkalnych, budynkach użytku publicznego, samochodach czy nawet na ulicach miast i wsi. Dlaczego? O tym postaramy się dokładnie opowiedzieć w poniższym wpisie.

Żyjemy w czasach, w których tradycyjne żarówki powoli odchodzą do lamusa. W coraz większej liczbie przypadków zastępuje się je technologią LED. Dziś takie oświetlenie można spotkać w domach mieszkalnych, budynkach użytku publicznego, samochodach czy nawet na ulicach miast i wsi. Dlaczego? O tym postaramy się dokładnie opowiedzieć w poniższym wpisie.

Jak działa technologia LED?

Raczej każdy z nas posiada już w swoim domu żarówkę LED. Mało kto wie jednak, jak działa takie urządzenie i na jakiej technologii bazuje. Otóż, termin LED jest skrótem od angielskiego wyrażenia Light Emmiting Diode, co w wolnym tłumaczeniu oznacza diodę elektroluminescencyjną. To właśnie to urządzenie jest odpowiedzialne za emisję światła i zamknięte w obudowie składającej się z gwintu i klosza.

Działanie diody bazuje na zjawisku elektroluminescencji. Głównym elementem jej budowy jest chip półprzewodnikowy. To właśnie on odpowiada za konwersję energii elektrycznej na światło. Jak doskonale wiadomo z elektroniki, dioda przepuszcza prąd wyłącznie w jednym kierunku. Nie inaczej jest i w tym przypadku.

Chip jest zbudowany z dwóch warstw. Jedną oznacza się jako „p”, a drugą zazwyczaj jako „n”. Jedna z warstw posiada szereg elektronów, a druga ogrom dziur. Elektrony, chcąc znaleźć sobie miejsce i przedostać się na drugą warstwę generują nadmiar energii, której pozbywają się poprzez emisję światła. Jak widać, zasada działania samej diody elektroluminescencyjnej nie jest trudna, a co odróżnia ją od innych rodzajów źródeł światła?

Czym LED różni się od innych technologii?

Większość źródeł światła bazuje na zasadzie nagrzewania się określonych drucików (np. wolframowych) pod wpływem energii elektrycznej, co prowadzi do emisji fali świetlnej. Można zatem łatwo się domyślić, że wydzielane w tym przypadku ciepło jest ogromne i niezwykle gorące. Przez wzgląd na nadmierne nagrzewanie się takich elementów, istnieje konieczność częstej wymiany żarówek, co ciągnie za sobą dodatkowe koszty. Takiego zjawiska nigdy nie doświadczy żarówka LED. Dioda w celu wyemitowania światła praktycznie się nie nagrzewa, co w dużym stopniu zmniejsza szansę na zepsucie.

Dlaczego żarówki ledowe tak szybko zyskały popularność?

Każda żarówka LED wiąże się ze sporą ilością zalet, przez co chętnie korzystamy z takich elementów u siebie w domu. Pierwszą korzyścią wynikającą z wymiany żarówki tradycyjnej na ledową jest oszczędność pieniędzy. Być może, taki typ oświetlenia jest nieco droższy przy samym zakupie, jednak w dużym stopniu pieniądze zwracają się po czasie. Niezwykle długa żywotność oraz niskie zużycie energii to czynniki, które pozwolą na rzadszą wymianę tych elementów oraz zaobserwowanie mniejszych rachunków za prąd.

Dodatkowo, dzięki nieustannemu parciu technologii do przodu, w nowoczesnym oświetleniu ledowym występuje możliwość przyłączenia takich żarówek do sieci WiFi i dowolnego sterowania nimi z poziomu aplikacji w telefonie. Można indywidualnie ustawić barwę i temperaturę świecenia, a także włączać i wyłączać oświetlenie z dowolnego miejsca na ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here