Oświetlenie domu. Jaka lampa wisząca najlepiej się sprawdzi?

0
746

Bez względu na to, czy poszukujemy lampy do sypialni, czy może żyrandola do salonu, warto poświęcić tej kwestii należytą uwagę. Dobre oświetlenie w domu to gwarancja komfortowego, wygodnego życia, ma to też ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich domowników. Problemem może stać się nawet zwykła lampa wisząca. Design bywa tak różnorodny, że czasem trudno dokonać sensownego wyboru. Na jakie lampy designerskie warto zwrócić uwagę?

Lampy wiszące. Design dostosowany do potrzeb

Zanim zainteresują nas lampy wiszące designerskie, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, do jakiego pomieszczenia szukamy oświetlenia. To weryfikuje nie tylko stopień jasności, ale także liczbę samych lamp. Przykładowo w salonie designerska lampa wisząca musi iść w parze z kinkietem, który będzie dawał bardziej przytłumione światło, wprost idealne w chwili, kiedy postanowimy zrelaksować się przy oglądaniu filmu.

W przedpokoju możemy postawić na halogeny bądź tradycyjne żarówki. Oczywiście designerskie lampy wiszące też by się sprawdziły, jednak nie da się ukryć, że na korytarzu nie potrzebujemy aż tak mocnego oświetlenia, na dodatek przedpokoje bywają ciasne, a zbyt masywna lampa mogłaby wprowadzić dodatkowe wrażenie przytłoczenia.

Lampa wisząca czy żyrandol?

Warto sobie uświadomić, że tradycyjna lampa wisząca a żyrandol nieco się od siebie różnią. Chociaż mogą pełnić niemal taką samą funkcję, są też montowane w podobny sposób, to jednak ich konstrukcja i przeznaczenie są inne. Przede wszystkim żyrandol wykorzystuje co najmniej kilka żarówek (o tej samej mocy), z kolei tylko jedną żarówkę posiadają klasyczne wiszące lampy. Design też prezentuje się przez to inaczej. Zobacz pełną ofertę na https://zona-design.pl/oswietlenie/lampy-wiszace/.

Dodatkowo żyrandole najczęściej traktuje się jako główne źródło światła, które ma obejmować całe, nawet bardzo duże pomieszczenie. Lampa wisząca zaś przydaje się szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy światła bardziej skupionego – dlatego, by osiągnąć pożądany poziom oświetlenia, możliwa będzie konieczność zamocowania dwóch lub trzech sztuk.

Designerskie lampy do sypialni i nie tylko – jakie wybrać?

Lampy, żyrandole czy kinkiety traktujemy jako elementy niezbędne, bez których nie wyobrażamy sobie naszego domu czy mieszkania. Pamiętajmy jednak, że mogą one również pełnić funkcję dekoracyjną. Designerskie lampy o ciekawych kształtach i kolorach nie tylko zapewnią nam stały dostęp do światła, ale także dopełnią całą aranżację i sprawią, że będzie wyglądała na bardziej kompletną.

Przykładowo, jeśli lubimy styl skandynawski lub rustykalny, w związku z czym lubimy się otaczać naturalnymi materiałami, z pewnością przypadnie nam do gustu lampa wisząca z wikliny w kształcie półkuli. Dla tych, którym marzy się bardziej eleganckie, wykwintne wnętrze, można polecić lampy wiszące designerskie, które formą przypominają świece. Taki model, zawieszony przykładowo w jadalni, urozmaici codzienne posiłki.

W sypialni sprawdzą się niemal wszystkie lampy w kształcie kuli. Nie zaszkodzi jednak, jeśli postawimy na złote, modernistyczne konstrukcje o geometrycznej budowie – nie zrezygnujemy z przytulności, a jednocześnie wprowadzimy ciekawy akcent dekoracyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here