Jak oświetlić oczko wodne. Przeczytaj poradnik

0
1642

Oczko wodne to efektywna i piękna dekoracja każdego ogrodu. By, jednak wyglądało i prezentowało się jeszcze wspanialej warto zadbać o jego oświetlenie. Dzięki temu wieczorem i nocą oczko wodne zyska niesamowity klimat, a ogród będzie wydawał się wręcz magicznym miejscem.

Oświetlenie dla oczka wodnego – jakie wybrać?

Iluminację oczka wodnego można stworzyć na wiele sposobów. Woda efektywnie rozprasza i załamuje światło, co stwarza szeroki zakres możliwości w zakresie aranżacji oświetlenia. Do wyboru mamy różne rodzaje lampek i reflektorów, które można, wedle upodobania, ustawiać na brzegu, jak i stworzyć z nich pływającą iluminację na wodzie. Do wyboru mamy również aranżację podwodną, poprzez podświetlenie tafli zbiornika, dna i roślin, jakie się na nim znajdują.

Z wykorzystaniem światła można również tworzyć ciekawe aranżacje oświetlając inne przedmioty, które znajdują się obok oczka wodnego, takie jak np. figurki, kaskady roślin, kępy kwiatów itp.

Co zrobić, jeśli w ogrodzie nie mamy prądu?

W sytuacji, kiedy do oczka wodnego nie mamy podciągniętego prądu, a zależy nam, by oświetlić je w ciekawy sposób, warto wybrać z szerokiej oferty lamp solarnych. Pobierają one energię słoneczną i magazynują ja w akumulatorach, dzięki czemu wieczorem i nocą włączają się automatycznie i świecą do 8 godzin. Tego typu produkty w szerokiej gamie wzorów, wysokości itp. znajdziemy w dobrych sklepach internetowych, takich jak https://iluve.com.

Zaletą lampek solarnych jest fakt, że ich codzienna eksploatacja nic nie kosztuje, a w zamian zyskujemy efektywnie oświetlony ogród. Ponadto są odporne na działanie warunków atmosferycznych, dzieki czemu nie musimy pamiętać o ich wynoszeniu np. kiedy pada deszcz.

Oświetlenie oczka wodnego a kwestie bezpieczeństwa

Jeśli wybierzemy opcję z prądem, wówczas warto zadbać o bezpieczeństwo. Powinniśmy się skupić na tym już na etapie projektowania ogrodu, kiedy mamy największe możliwości. Później, kiedy ono już istnieje, konieczność poprowadzenia kabla wiąże się ze zniszczeniem części roślinności i dodatkową pracą.

Oświetlenie dla oczka wodnego dla względów bezpieczeństwa powinno być zasilane prądem o napięciu 12 lub 24 V. Konieczne jest użycie transformatora, np. poprze poprowadzenie prądu do rozdzielnicy, która znajduje się na brzegu oczka wodnego. Przewody izoluje się specjalną, grubą izolację, dbając o bezpieczeństwo. Jest ono umieszczane w szczelnej, plastikowej osłonie, a następnie zakopywane na głębokości ok. pół metra. Skrzynkę rozdzielcza umieszcza się, z kolei, wśród zieleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here