Czy w piątek można jeść mięso?

0
1962

Ten temat w dalszym ciągu wywołuje wiele kontrowersji i dyskusji wśród naszego społeczeństwa. Jak się okazuje nie każdy katolik zaznajomiony jest z przepisami Prawa Kanonicznego odnoszącego się do spożywania mięsa w piątki. Część osób mięsa unika jedynie w Wielki Piątek i Środę Popielcową. Jak jest w rzeczywistości? Czy w „normalne” piątki można jeść potrawy mięsne? Odpowiedź na to pytanie poznasz już za chwilę.

Kiedy ścisły post a kiedy tylko wstrzemięźliwość?

Jeszcze do niedawna wszystkich Katolików obowiązywał zakaz spożywania mięsa, bezwarunkowo w każdy piątek miesiąca. Było to zgodne nie tylko z katolickimi poglądami ale przede wszystkim z przykazaniami kościelnymi, które w 2014 roku zostały zmienione. Wrócimy jednak do zasad obowiązujących przed wprowadzeniem zmian, do tego czasu katolik, który posunął się do tego by w piątek dobrowolnie z nieprzymuszonej woli zjeść mięso, popełnił grzech śmiertelny. Wówczas zamiast mięsa należało spożywać ryby, co było też znacznie zdrowszą opcją.

Dzisiaj po dokonaniu nowelizacji Przykazań Kościelnych katolicy przestrzegać mają ścisłego postu oraz wstrzemięźliwość od potraw mięsnych w Wielki Piątek. Ścisły post obowiązuje katolików w wieku od 18 do 60 lat a wstrzemięźliwość, wszystkie osoby, które ukończyły 14 lat. Osoby chore, przebywające w szpitalach, którym zły stan zdrowia nie pozwala na wykluczenie z diety mięsa są zwolnione z tego nakazu.
Wiele osób stroni od jedzenia mięsa również w Wigilię. Zgodnie z obowiązującym Prawem Kanonicznym w Wigilię nie ma zakazu na spożywanie produktów mięsnych, jest to zatem zwyczaj wynikający z indywidualnych przekonań społeczeństwa.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w Kodeksie Prawa Kanonicznego, w rozdziałach 1249-1253 oraz w uchwale dotyczącej IV Przykazania Kościelnego z dnia 13.03.2014 r.

Osobiście zachęcamy do tego by kierować się własnym sumieniem oraz tradycją rodzinną. W każdych regionach Polski oraz parafiach obowiązujące zasady dotyczące spożywania mięsa w piątki mogą się nieco od siebie różnić. Jeżeli masz wątpliwości skontaktuj się z proboszczem swojej parafii i poproś o radę.

Czy w piątek można jeść mięso?

Co jeść zamiast mięsa?

Piątek na diecie bezmięsnej wcale nie musi być wyzwaniem. Mięso w bardzo prosty sposób można zastąpić dużo zdrowszymi rybami lub po prostu warzywami. W piątki, w które obowiązuje zakaz spożywania mięsa należy także ograniczyć ilość spożywanych potraw. Posiłek powinien być pełnowartościowy ale też i skromny co z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie. Jeżeli chodzi o ryby (zwłaszcza te tłuste) to są one cennym źródłem nienasyconych kwasów Omega-3, których organizm ludzki nie wytwarza samodzielnie. Oprócz tego w rybach znajdziemy mnóstwo białka, żelaza oraz jodu. Pamiętaj by wybierać gatunki, które są bogate w substancje odżywcze. Jest to np. łosoś, makrela, sandacz, śledź, pstrąg, halibut, karp itp.
Unikaj spożywania takich ryb jak panga czy tilapia, które ubogie są w witaminy a w których znaleźć można szkodliwe substancje np. hormony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here