ABC sprzątania

0
2643

Istota filozofii „porządku, który zaczyna się w głowie” polega w gruncie rzeczy na tym, żeby sprzątać od razu albo wedtug przyjętego planu, tak by uniknąć  sprzątania ratunkowego. Można to osiągnąć na kilka prostych sposobów.

Wdrażaj nawyki i działania porządkowe codziennie. To najpewniejsza droga do osiągnięcia wymarzonego celu — domu błyszczącego czystością. Kiedy wstajesz z łóżka – pościel je (i tego samego ucz swoje dzieci). Zawsze wycieraj nogi przed wejściem do domu. Brudne naczynia od razu wstawiaj do zmywarki. Sortuj też pocztę, kiedy tylko przyjdzie — niech listy, rachunki i reklamy mają swoje miejsce. Jeśli takie odruchy staną się częścią twojego życia, zaoszczędzisz dużo czasu na sprzątaniu.
Przygotuj plan utrzymania domu w czystości i porządku. Porządek oznacza, że na stole nie walają się niepotrzebne przedmioty, płaszcze wiszą na wieszaku, bałagan jest pod kontrolą. Czystość — że podłogi nie są zabłocone, w kątach nie ma pajęczyn, a na drzwiach nie widać smug. Choć zwykle czystość i porządek idą w parze, zdarzają się domy porządne, choć brudne, a także takie, gdzie jest czysto, ale panuje bałagan. Sprzątanie bałaganu i utrzymywanie czystości nie muszą być czynnościami równoczesnymi, ale na pewno łatwiej jest wyczyścić pokój, w którym panuje porządek. — Muszę posprzątać, bo zaraz przyjdzie pani od sprzątania — słyszałeś zapewne takie żarty. W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby przed faktycznym sprzątaniem
zrobić trochę porządku: upchnąć w szufladach to, co leży na wierzchu i powiesić kurtki na wieszaku, aby umożliwić pani od sprzątania robienie tego, za co się jej płaci.

Złote zasady sprzątania
Celem sprzątania jest przede wszystkim zaprowadzenie porządku. Należy jednak zadać sobie podstawowe pytanie – jakim kosztem? Nie chcemy przecież wyrządzić sobie krzywdy. Nie chcemy też zniszczyć sprzętów, które czyścimy, l niewątpliwie zawsze chcielibyśmy zrobić to jak najszybciej, wkładając w to możliwie jak najmniej wysiłku. Jeśli będziemy trzymać się tych zasad, na pewno wygramy.

Co masz zrobić później – zrób teraz
Plamy czy rozlane płyny znacznie łatwiej usunąć, jeśli zabierzesz się za nie od razu. Na przykład sos pomidorowy, który wylądował na ubraniu -jeśli zajmiesz się nim natychmiast, nie będzie stawiać oporu. Ale jeśli odłożysz sprawę do jutra, zmierzysz się z twardym przeciwnikiem i poświęcisz wiele środków czyszczących (…i czasu), aby z nim wygrać. Podobnie rzecz wygląda z wszelkimi plamami na ubraniach czy dywanach, które łatwo usunąć, dopóki są świeże. Im dłużej czekasz, tym więcej czasu dajesz plamie, żeby się utrwaliła. Jest jednak wyjątek od tej reguły: błoto naniesione na dywan. Najlepiej poczekać, aż wyschnie. Kiedy jest już zupełnie suche, bez kłopotu ściągniesz je z dywanu odkurzaczem.

Sprzątaj z góry na dół

Nie warto walczyć z grawitacją! Na pewno przegrasz. Zaczynaj od góry, to prawie zawsze daje lepsze efekty. Jeśli robisz generalne porządki w całym domu — zacznij od piętra i posuwaj się stopniowo w dół, żeby uniknąć poruszania się po już wysprzątanym terenie. Jeśli sprzątasz pokój — najpierw usuń  pajęczyny z sufitu i górnych krawędzi mebli. Potem wytrzyj z kurzu żyrandol, następnie — ramy okienne i zasłony. Dalej — wycieraj kurz z mebli, listew przypodłogowych, wreszcie z podłogi. W ten sposób będziesz pewien, że kurz ścierany z górnych części pokoju nie osiądzie na świeżo wysprzątaną podłogę. Bo przecież chyba nie masz zamiaru odkurzać pokoju ponownie? Podobnie, jeśli myjesz okna czy lustra, zawsze zaczynaj od góry, bo płyn do czyszczenia także podlega sile ciężkości i spływa w dół. Oszczędzisz sobie czasu i wysiłku.

 

Najpierw na sucho, potem na mokro
Kiedy sprzątasz pokój, zacznij od tych czynności, które nie wymagają wody (ścieranie kurzu, zamiatanie, odkurzanie). Dopiero potem przejdź do czyszczenia na mokro (z użyciem płynu do czyszczenia lub mopa…).W ten sposób mniej kurzu i brudu
będzie miało okazję przylgnąć do świeżo umytych, mokrych powierzchni.

Na początek najłagodniejsze środki
Zaczynaj od najdelikatniejszych sposobów czyszczenia i sprzątania, a dopiero – w razie konieczności — używaj metod ostrzejszych. Warto pomyśleć także o tym, z czego zrobione są czyszczone powierzchnie — i przerwać szorowanie, jeśli istnieje obawa, że możesz je zniszczyć. Lepiej pogodzić się z niewielką plamą na blacie kuchenki, niż porysować ją nieodwracalnie metalowym zmywakiem.
Czas jest najlepszym sprzątaczem
Inteligentne rozplanowanie czasu sprawi, że porządki pójdą szybciej i łatwiej. Kiedy chcesz usunąć jakąś uporczywą plamę, spryskaj ją środkiem czyszczącym i… znajdź sobie na kilka chwil jakieś inne zajęcie. jeśli na przykład sprzątasz kuchnię — najpierw spryskaj płynem blaty i kuchenkę, a potem zajmij się usuwaniem niepotrzebnych rzeczy z lodówki, dając detergentowi czas, aby wsiąkł w zabrudzenia. Po kilku minutach okaże się, że nie będziesz już musiał prawie nic skrobać i szorować.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułObazy i ramy
Następny artykułKonserwacja mebli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here