Ryby pieczone

2
499

Ryby można piec na rożnie,ruszcie, owinięte w pergamin,na brytfannie w piekarniku. Dogrupy ryb pieczonych należą również zapiekanki.

 

Ryby z rożna. Całe tuszki,dzwonka lub filety należy po-solić, skropić cytryną, nanizać na szpikulec-rożen i opiekać w gorącym powietrzu. Rożen elektryczny zapewnia szybkie i dokładne pieczenie dzięki temu, że nanizana na szpadkę ryba obraca się. Nowoczesny rożen elektryczny można zastąpić tzw. rożnem popularnym. Pieczenie ryby na rożnie popularnym polega na zawieszeniu szpadki z rybą na brzegach np. rondla i umieszczeniu go w gorącym piekarniku.

 

Ryby z rusztu. Całe tuszki, dzwonka lub filety z ryb należy posolić, skropić cytryną i opiekać wprost nad rozpaloną płytą lub węglami, ułożone na odpowiedniej siatce-ruszcie. Siatka-ruszt ułatwia równomierne opieczenie ryby z obu stron bez jej przewracania. Jeśli mięso  ryby jest suche, obkłada się je  plastrami boczku lub słoniny Rybę należy piec ok. l godziny do chwili, gdy na powierzchni zacznie wydzielać się mleczny sok.
Ryba pieczona w pergaminie. Całe tuszki, dzwonka lub filety soli się, skrapia sokiem z cytryny, zawija w pergamin posmarowany masłem, układa na blasze i piecze w gorącym piekarniku. Ryby pieczone podaje się z kawałkiem masła i plasterkiem cytryny położonymi na każdej porcji.

 

Przykładowe przepisy:
Karmazyn pieczony w pergaminie

l kg filetów z karmazyna, 4 dkg masła, sok z cytryny, pieprz i sól do smaku, pergamin w arkuszach.
Umyte i obrane z ości filety podzielić na porcje, sparzyć wrzącą wodą, a następnie skropić sokiem z cytryny, posolić i posypać pieprzem. Pergamin posmarować masłem i w każdy zawinąć po l—2 porcje przygotowanych filetów. Końce papieru podwinąć, ułożyć rybę na brytfannie i wstawić do gorącego piekarnika. Piec ok. 40 min.

Upieczone filety odwinąć z papieru i zaraz podawać z kawałkiem surowego masła i krążkiem cytryny lub sosem koperkowym, a nawet z duszonymi, przetartymi i doprawionymi solą i cukrem pomidorami.
Okoń po kaszubsku

l kg okonia, sól i pieprz do smaku, sok z połowy cytryny, 15 dkg wędzonego boczku.
Okonia sprawić, umyć osaczyć z wody, natrzeć solą i pieprzem, skropić cytryną. Po ok. 2 godz. tuszkę ryby obłożyć plastrami boczku, umieścić na ruszcie i wstawić do gorącego piekarnika. 


Piec ok. l godz. Podawać na gorąco z frytkami i zieloną sałatą.

2 KOMENTARZE

  1. Emilia pisze:Sałatkę kebab robiłam wczoraj:) Mega pysnza i lekka-po zjedzeniu podwf3jnej porcji czułam się najedzona ale nie przejedzona! Polecam i pozdrawiam osobę,ktf3ra ją skomponowała-proszę o więcej takich przepisf3w! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here