Naczynia do gotowania bez tłuszczu

0
1261

W nowoczesnej kuchni powinny się znaleźć specjalne urządzenia i garnki do przygotowywania potraw bez tłuszczu lub z jego minimalną ilością. Do takich naczyń można zaliczyć np. parowary, kombiwary.

Parowary

To elektryczne urządzenia do gotowania na parze. Zazwyczaj składają się one z czterech części: podstawy z pojemnikiem na wodę, dwóch koszyków, które ustawia się jeden na drugim, oraz pokrywy. W podstawie umieszczone jest pokrętło do nastawiania czasu gotowania. W parowarze można gotować wszystko, nawet jajka w skorupkach. Do podstawy wlewamy wodę i ustawiamy kolejno pojemniki z produktami, z tym że każdy z nich przykrywamy specjalną pokrywką do skraplania się pary wodnej. Zamykamy parowar i wybieramy czas gotowania. W parowarze nie można gotować mięs ani ryb panierowanych. Przygotowanie drugiego dania w tym urządzeniu zajmuje 30-35 minut.

Na parze można też gotować w ażurowej metalowej wkładce, umieszczonej w tradycyjnym garnku ze szczelną pokrywą, albo w specjalnych piętrowych garnkach, w których gotujemy kilka potraw jednocześnie.

Potrawy gotowane na parze nie tracą, jak przy tradycyjnym gotowaniu, cennych witamin i składników mineralnych, a zachowują smak i kolor. Jest to najzdrowszy sposób przyrządzania potraw, szczególnie wskazanych dla dzieci, osób starszych, odchudzających się i ludzi, którzy mają jakiekolwiek dolegliwości trawienne albo muszą być na diecie oczyszczającej (np. po operacji żołądka, jelit, dwunastnicy).

 

Kombiwary

 

Są urządzeniami elektrycznymi, w których przyrządzanie potraw, a ściślej pieczenie, odbywa się pod wpływem silnie rozgrzanego strumienia powietrza. Kombiwar to wysoki garnek o dużej średnicy, ze szczelną pokrywą, wykonany z przezroczystego żaroodpornego tworzywa. Umieszczamy w nim ruszty i koszyczki z przygotowanymi produktami – jeden na drugim. Najbliżej dna kładziemy mięso, bo ono wymaga najdłuższego opiekania, a nad nim np. pojemnik z ziemniakami i jarzynami. Kiedy już całe menu obiadowe ustawimy wewnątrz kombiwara, zamykamy pokrywę i wybieramy właściwy czas opiekania. Zawsze w instrukcji obsługi tego urządzenia producent podaje, ile minut trzeba opiekać różnego rodzaju mięso, drób, ryby, a ile poszczególne warzywa. Jeżeli np. mięso wymaga dłuższej obróbki, to w odpowiednim momencie kombiwar wyłączamy i dostawiamy ruszt z pojemnikiem, w którym ułożyliśmy jarzyny.

 

Kombiwar jest prosty w obsłudze. Jego największą zaletą jest to, że można w nim przygotowywać ryby i mięso bez grama tłuszczu, i to zarówno panierowane, jak i bez panierki, przyprawione i bez przypraw. Kombiwar umożliwia przygotowanie całego drugiego dania obiadowego w ciągu 25-35 minut.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZiemniaki
Następny artykułEstragon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here